Rijád - Na istanbulském letišti přistály dva soukromé tryskáče 2. října brzy ráno. Jen pár hodin předtím, než saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží v témže městě vstoupil na konzulát Saúdské Arábie a zmizel. Patnáct mužů ještě ten samý den odletělo zase zpátky do Rijádu.
Kdo jsou a co v Istanbulu tak krátkou dobu dělali?
Turecké úřady věří, že šlo o skupinu vrahů, kteří do Turecka přijeli zavraždit kritika režimu v Rijádu Chášukdžího. A měli po něm zamést stopy.
O jeho schůzce na saúdskoarabském konzulátu věděli. Novinář ji měl domluvenou týdny dopředu. Stačilo na něj jen počkat. Celá akce trvala několik hodin, všech patnáct mužů bylo do druhého dne ráno zase doma.
Skupina z Rijádu je podle tureckých médií napojená na saúdskoarabské tajné služby.
Patolog s pilou a členové královské gardy
Byl mezi nimi například Salah Muhammed A Tubaigy, forenzní patolog s diplomem z univerzity v Glasgow ve Skotsku. Podle informací arabského deníku Asharq al-Awsatz pracoval ve forenzním oddělení generálního ředitelství pro vnitřní bezpečnost saúdskoarabského ministerstva vnitra.
Doktor Tubaigy přiletěl podle zjištění tureckých médií do Istanbulu i s pracovním náčiním. Měl u sebe pilku, která se dá použít na rozřezání kostí.
Turečtí vyšetřovatelé navíc podle amerického deníku Wall Street Journal mají za to, že právě doktorův hlas je slyšet na audio nahrávkách z konzulátu, které má k dispozici turecká vláda. Na jedné z nich je slyšet, jak jeden z mužů radí ostatním, aby si nasadili sluchátka, zatímco on bude rozřezávat Chášukdžíovo tělo.
Dalším ze skupiny mužů je zřejmě Maher Abdulazíz M. Mutreb. Tento muž zřejmě pracoval dva roky na saúdskoarabské ambasádě v Londýně. Dokládá to dokument z roku 2007 vystavený britskou vládou, na němž se jeho jméno objevilo. Také on byl zřejmě v tajných službách. Podle CNN ho nejmenovaný saúdskoarabský zdroj v Londýně označil za bývalého plukovníka zpravodajských služeb. O jeho současném postavení napovídají fotografie z letošního roku, na kterých je zachycen vedle saúdskoarabského prince Mohameda bin Salmána během jeho zahraničních cest.
Objevil se i na záběru z bezpečnostní kamery konzulátu v Istanbulu, kam 2. října vstoupil.
V seznamu jmen zveřejněných tureckými médii následují členové královské gardy a dva piloti leteckých jednotek saúdskoarabské armády.
Turecké tajné službě, která se vydávala za letištní policii, se podle CNN ještě podařilo prohledat na letišti v Istanbulu jedno z jejich dvou letadel. Druhé ale stihlo odletět bez kontroly.
Bez dalších podrobností v pátek turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu oznámil, že má Ankara v kauze nové důkazy.
Saúdská Arábie stále trvá na tom, že Džamál Chášukdží opustil saúdskoarabský konzulát v Istanbulu krátce poté, co ho jeho snoubenka viděla do budovy vcházet. Důkazy ale nemá. Americký prezident Donald Trump veřejně prohlásil, že pokud je království nedodá, bude novináře považovat za zavražděného. Turečtí vyšetřovatelé mezitím hledají jeho tělo.