Saúdského novináře mučili, umíral sedm minut. Svědek slyšel "strašlivý křik"

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 17. 10. 2018 12:51
Turečtí policisté mají podle listu Daily Sabah audiozáznam z 2. října, kdy zmizel novinář Džamál Chášakdží na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Z něj vyplývá, že agenti odvlekli novináře a řezali do jeho těla ještě v době, kdy byl naživu.
Turci zveřejnili video, jak novinář Džamál Chášukdží vchází do konzulátu v Istanbulu, ale už nevyjde | Video: Reuters

Istanbul - Novináře a kritika saúdského režimu Džamála Chášakdžího, který před dvěma týdny zmizel na konzulátu v Istanbulu, moc nevyslýchali. Muži, kteří přiletěli ten den z Rijádu, jej údajně odvlekli z pracovny konzula, položili na stůl v jiné místnosti a řezali do jeho těla ještě v době, kdy byl naživu. Umíral sedm minut.

Vyplývá to z audiozáznamu, který má k dispozici turecká policie. Nahrávku obdržel také turecký deník Daily Sabah, z něhož cituje server Middle East Eye.

Záznam zřejmě pochází z odposlechového zařízení nainstalovaného v budově konzulátu. Může ale jít i o nahrávku pořízenou samotnou obětí přes chytré hodinky propojené s jeho telefonem iPhone.

Nejmenovaný svědek uvedl, že z místnosti, kam tajní agenti odvedli novináře, slyšel "strašlivý křik". Ten po chvíli ustal. Turečtí vyšetřovatelé mají za to, že agenti píchli Chášakdžímu injekci.

Turecký deník Hurriyet přinesl ve středu ještě další detaily z mučení novináře. Podle něj mu nejprve uřízli zaživa prsty a nakonec ho sťali.

Forenzní expert a patolog, který údajně řezal tělo speciální pilou na kosti, byl vyšetřovateli identifikován jako Saláh Muhammad Tubajdží. Patřil mezi patnáct mužů, kteří ráno přiletěli do Istanbulu, byli na saúdskoarabském konzulátu v době návštěvy Chášakdžího a večer opět odletěli.

Novinář se pohřešuje od 2. října, jeho zmizení vyvolalo ostré mezinárodní reakce. Saúdská Arábie mezitím popírá, že by o jeho osudu cokoliv věděla. Turecká policie má podezření, že tělo Chášakdžího Saúdové rozpustili v kyselině.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy