Saúdského novináře mučili, umíral sedm minut. Svědek slyšel "strašlivý křik"

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 17. 10. 2018 12:51
Turečtí policisté mají podle listu Daily Sabah audiozáznam z 2. října, kdy zmizel novinář Džamál Chášakdží na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Z něj vyplývá, že agenti odvlekli novináře a řezali do jeho těla ještě v době, kdy byl naživu.
Turci zveřejnili video, jak novinář Džamál Chášukdží vchází do konzulátu v Istanbulu, ale už nevyjde | Video: Reuters

Istanbul - Novináře a kritika saúdského režimu Džamála Chášakdžího, který před dvěma týdny zmizel na konzulátu v Istanbulu, moc nevyslýchali. Muži, kteří přiletěli ten den z Rijádu, jej údajně odvlekli z pracovny konzula, položili na stůl v jiné místnosti a řezali do jeho těla ještě v době, kdy byl naživu. Umíral sedm minut.

Vyplývá to z audiozáznamu, který má k dispozici turecká policie. Nahrávku obdržel také turecký deník Daily Sabah, z něhož cituje server Middle East Eye.

Záznam zřejmě pochází z odposlechového zařízení nainstalovaného v budově konzulátu. Může ale jít i o nahrávku pořízenou samotnou obětí přes chytré hodinky propojené s jeho telefonem iPhone.

Nejmenovaný svědek uvedl, že z místnosti, kam tajní agenti odvedli novináře, slyšel "strašlivý křik". Ten po chvíli ustal. Turečtí vyšetřovatelé mají za to, že agenti píchli Chášakdžímu injekci.

Turecký deník Hurriyet přinesl ve středu ještě další detaily z mučení novináře. Podle něj mu nejprve uřízli zaživa prsty a nakonec ho sťali.

Forenzní expert a patolog, který údajně řezal tělo speciální pilou na kosti, byl vyšetřovateli identifikován jako Saláh Muhammad Tubajdží. Patřil mezi patnáct mužů, kteří ráno přiletěli do Istanbulu, byli na saúdskoarabském konzulátu v době návštěvy Chášakdžího a večer opět odletěli.

Novinář se pohřešuje od 2. října, jeho zmizení vyvolalo ostré mezinárodní reakce. Saúdská Arábie mezitím popírá, že by o jeho osudu cokoliv věděla. Turecká policie má podezření, že tělo Chášakdžího Saúdové rozpustili v kyselině.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy