Saúdského novináře mučili, umíral sedm minut. Svědek slyšel "strašlivý křik"

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 17. 10. 2018 12:51
Turečtí policisté mají podle listu Daily Sabah audiozáznam z 2. října, kdy zmizel novinář Džamál Chášakdží na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Z něj vyplývá, že agenti odvlekli novináře a řezali do jeho těla ještě v době, kdy byl naživu.
Turci zveřejnili video, jak novinář Džamál Chášukdží vchází do konzulátu v Istanbulu, ale už nevyjde | Video: Reuters

Istanbul - Novináře a kritika saúdského režimu Džamála Chášakdžího, který před dvěma týdny zmizel na konzulátu v Istanbulu, moc nevyslýchali. Muži, kteří přiletěli ten den z Rijádu, jej údajně odvlekli z pracovny konzula, položili na stůl v jiné místnosti a řezali do jeho těla ještě v době, kdy byl naživu. Umíral sedm minut.

Vyplývá to z audiozáznamu, který má k dispozici turecká policie. Nahrávku obdržel také turecký deník Daily Sabah, z něhož cituje server Middle East Eye.

Záznam zřejmě pochází z odposlechového zařízení nainstalovaného v budově konzulátu. Může ale jít i o nahrávku pořízenou samotnou obětí přes chytré hodinky propojené s jeho telefonem iPhone.

Nejmenovaný svědek uvedl, že z místnosti, kam tajní agenti odvedli novináře, slyšel "strašlivý křik". Ten po chvíli ustal. Turečtí vyšetřovatelé mají za to, že agenti píchli Chášakdžímu injekci.

Turecký deník Hurriyet přinesl ve středu ještě další detaily z mučení novináře. Podle něj mu nejprve uřízli zaživa prsty a nakonec ho sťali.

Forenzní expert a patolog, který údajně řezal tělo speciální pilou na kosti, byl vyšetřovateli identifikován jako Saláh Muhammad Tubajdží. Patřil mezi patnáct mužů, kteří ráno přiletěli do Istanbulu, byli na saúdskoarabském konzulátu v době návštěvy Chášakdžího a večer opět odletěli.

Novinář se pohřešuje od 2. října, jeho zmizení vyvolalo ostré mezinárodní reakce. Saúdská Arábie mezitím popírá, že by o jeho osudu cokoliv věděla. Turecká policie má podezření, že tělo Chášakdžího Saúdové rozpustili v kyselině.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy