Saúdského novináře mučili, umíral sedm minut. Svědek slyšel "strašlivý křik"

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 17. 10. 2018 12:51
Turečtí policisté mají podle listu Daily Sabah audiozáznam z 2. října, kdy zmizel novinář Džamál Chášakdží na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Z něj vyplývá, že agenti odvlekli novináře a řezali do jeho těla ještě v době, kdy byl naživu.
Turci zveřejnili video, jak novinář Džamál Chášukdží vchází do konzulátu v Istanbulu, ale už nevyjde | Video: Reuters

Istanbul - Novináře a kritika saúdského režimu Džamála Chášakdžího, který před dvěma týdny zmizel na konzulátu v Istanbulu, moc nevyslýchali. Muži, kteří přiletěli ten den z Rijádu, jej údajně odvlekli z pracovny konzula, položili na stůl v jiné místnosti a řezali do jeho těla ještě v době, kdy byl naživu. Umíral sedm minut.

Vyplývá to z audiozáznamu, který má k dispozici turecká policie. Nahrávku obdržel také turecký deník Daily Sabah, z něhož cituje server Middle East Eye.

Záznam zřejmě pochází z odposlechového zařízení nainstalovaného v budově konzulátu. Může ale jít i o nahrávku pořízenou samotnou obětí přes chytré hodinky propojené s jeho telefonem iPhone.

Nejmenovaný svědek uvedl, že z místnosti, kam tajní agenti odvedli novináře, slyšel "strašlivý křik". Ten po chvíli ustal. Turečtí vyšetřovatelé mají za to, že agenti píchli Chášakdžímu injekci.

Turecký deník Hurriyet přinesl ve středu ještě další detaily z mučení novináře. Podle něj mu nejprve uřízli zaživa prsty a nakonec ho sťali.

Forenzní expert a patolog, který údajně řezal tělo speciální pilou na kosti, byl vyšetřovateli identifikován jako Saláh Muhammad Tubajdží. Patřil mezi patnáct mužů, kteří ráno přiletěli do Istanbulu, byli na saúdskoarabském konzulátu v době návštěvy Chášakdžího a večer opět odletěli.

Novinář se pohřešuje od 2. října, jeho zmizení vyvolalo ostré mezinárodní reakce. Saúdská Arábie mezitím popírá, že by o jeho osudu cokoliv věděla. Turecká policie má podezření, že tělo Chášakdžího Saúdové rozpustili v kyselině.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy