V Británii nový domov nenajdete, vzkázal Cameron uprchlíkům

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 30. 7. 2015 18:23
Britský premiér reagoval na novou strategii běženců, kteří se už třetí noc po sobě snažili dostat do Británie tunelem.
V okolí Calais pobývají tisíce uprchlíků, převážně z Afriky.
V okolí Calais pobývají tisíce uprchlíků, převážně z Afriky. | Foto: Reuters

Londýn - Spojené království se nestane "bezpečným přístavem" pro žádného z tisíců běženců, kteří se hromadí ve francouzském přístavu Calais.

Africkým uprchlíkům to přes Lamanšský průliv vzkázal britský premiér David Cameron. A dodal, že jeho země udělá vše, co bude v jejích silách, aby hranice pro uprchlíky zůstaly zavřené.

Ministerský předseda tak reagoval na nově vzniklou situaci, kdy se běženci už třetí noc po sobě snaží dostat do Británie Eurotunelem. Plot, který jej chrání, se podle BBC pokusilo překonat už na 3500 lidí.

"Je to velká zkouška, ale vláda se na ni plně soustředí. Řešení je třeba najít u zdroje problému - musíme zabránit tomu, aby připlouvalo tolik lidí k pobřeží Středozemního moře. Ilegální migranti v Británii nenajdou zázemí, budou vyhoštěni," prohlásil Cameron.

Při pokusu překonat plot a dostat se tunelem do Spojeného království tento týden zemřelo už šest lidí. Od června tak počet mrtvých v okolí Eurotunelu vystoupal už na jedenáct.

Nápory uprchlíků zároveň způsobily chaos a komplikace pro turisty cestující mezi Francií a Británií. Ztráty utrpěla vedle cestovního ruchu i nákladní doprava.

"Uděláme vše, co bude možné, abychom zajistili naše hranice a umožnili občanům odjet na dovolenou," slíbil dále Cameron.

Běženci dříve ve větší míře využívali k útěku do Anglie místní přístav, ale ten úřady začátkem června obehnaly vysokým plotem s ostnatým drátem a různými zátarasy.

Okolí ústí tunelu, kterým se z Calais do Folkestonu přepravují kamiony na vlakových soupravách a kterým jezdí z Paříže do Londýna osobní rychlovlaky, je také oploceno, ale je těžké místo uhlídat vzhledem k jeho velikosti. Oblast terminálu o rozloze 650 hektarů má plot o délce 28 kilometrů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před více než měsícem násilím převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům. Na řadě míst proti demonstrantům zasáhly bezpečnostní síly.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie použila slzný plyn a zábleskové granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, policisté rozháněli demonstraci střelbou. Podle tvrzení sedmi svědků při tom použili ostré náboje. Zatím nejsou zprávy, že by tam byli mrtví či zranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy