V Británii nový domov nenajdete, vzkázal Cameron uprchlíkům

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 30. 7. 2015 18:23
Britský premiér reagoval na novou strategii běženců, kteří se už třetí noc po sobě snažili dostat do Británie tunelem.
V okolí Calais pobývají tisíce uprchlíků, převážně z Afriky.
V okolí Calais pobývají tisíce uprchlíků, převážně z Afriky. | Foto: Reuters

Londýn - Spojené království se nestane "bezpečným přístavem" pro žádného z tisíců běženců, kteří se hromadí ve francouzském přístavu Calais.

Africkým uprchlíkům to přes Lamanšský průliv vzkázal britský premiér David Cameron. A dodal, že jeho země udělá vše, co bude v jejích silách, aby hranice pro uprchlíky zůstaly zavřené.

Ministerský předseda tak reagoval na nově vzniklou situaci, kdy se běženci už třetí noc po sobě snaží dostat do Británie Eurotunelem. Plot, který jej chrání, se podle BBC pokusilo překonat už na 3500 lidí.

"Je to velká zkouška, ale vláda se na ni plně soustředí. Řešení je třeba najít u zdroje problému - musíme zabránit tomu, aby připlouvalo tolik lidí k pobřeží Středozemního moře. Ilegální migranti v Británii nenajdou zázemí, budou vyhoštěni," prohlásil Cameron.

Při pokusu překonat plot a dostat se tunelem do Spojeného království tento týden zemřelo už šest lidí. Od června tak počet mrtvých v okolí Eurotunelu vystoupal už na jedenáct.

Nápory uprchlíků zároveň způsobily chaos a komplikace pro turisty cestující mezi Francií a Británií. Ztráty utrpěla vedle cestovního ruchu i nákladní doprava.

"Uděláme vše, co bude možné, abychom zajistili naše hranice a umožnili občanům odjet na dovolenou," slíbil dále Cameron.

Běženci dříve ve větší míře využívali k útěku do Anglie místní přístav, ale ten úřady začátkem června obehnaly vysokým plotem s ostnatým drátem a různými zátarasy.

Okolí ústí tunelu, kterým se z Calais do Folkestonu přepravují kamiony na vlakových soupravách a kterým jezdí z Paříže do Londýna osobní rychlovlaky, je také oploceno, ale je těžké místo uhlídat vzhledem k jeho velikosti. Oblast terminálu o rozloze 650 hektarů má plot o délce 28 kilometrů.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy