Nejmenovaný britský diplomat Financial Times sdělil, že Británie předloží návrh unijního rozpočtu, který se bude významně lišit od toho, s nímž na červencovém summitu neuspělo Lucembursko. Škrty, které Londýn plánuje, se dotknou pomoci čerpané chudšími členy EU.
Jelikož má Británie minimální šanci prosadit úspory v zemědělské politice unie, budou se škrty podle deníku týkat takzvaných strukturálních fondů, z nichž jsou financovány zaostalé oblasti v zemích unie. Takový návrh podporují i další dva klíčoví členové EU Německo a Francie.
Češi i Poláci: Nepřijatelné
Úsporný plán britské vlády už vyvolal znepokojení v zemích, které by měly v letech 2007 až 2013 z rozpočtu čerpat největší částky.
Zdroj z polské vlády agentuře Reuters potvrdil, že Polsko již návrh Británie obdrželo. Čistý příspěvek pro sedm nových členů unie z východní Evropy by se měl snížit o deset procent. "Je absolutně vyloučené, že bychom na takový návrh přistoupili. Pokud na něm bude Británie trvat, dohoda o rozpočtu v prosinci nebude," citovala agentura Reuters zdroj z polské vlády.
O návrhu už ví i česká diplomacie, byť oficiálně jej na papíře má spolu s dalšími zeměmi EU získat až 5. prosince. Ani Češi britské záměry podpořit nehodlají.
"Pro českou vládu je prioritou udržet pro kohezní politiku co největší podíl peněz," potvrdil náměstek ministra zahraničí Vladimír Müller, který má na starosti unijní problematiku. "Jsme přesvědčeni, že nelze výrazně omezovat peníze pro evropské fondy, protože by se disproporce mezi jednotlivými regiony nadále prohlubovaly."
Müller spolu s premiérem Jiřím Paroubkem hodlá o dalším postupu nováčků v unii jednat už tento pátek v Budapešti, kde se sejdou zástupci zemí Visegrádské čtyřky. Na V4 dorazí i britský ministerský předseda Blair. Ten už v neděli jednal se španělským premiérem Zapaterem, ve čtvrtek ho čeká jednání se zástupci pobaltských zemí.
Blair chce východoevropské země přesvědčit, že kvůli dosažení kompromisu se budou muset uskromnit všichni.
Británie byla v posledních týdnech svými partnery v unii ostře kritizována za to, že jednání o rozpočtovém výhledu unie na roky 2007-2013 stojí a ona nepřichází s žádnými novými návrhy. Dnešní informace Financial Times jsou prvními podrobnostmi, které se o představě Londýna objevily.
O kritice Londýna čtěte více ZDE.
Švédové a Nizozemci uspoří
Plánované úspory by měly umožnit, aby se snížily platby Nizozemska a Švédska do evropského rozpočtu. Obě země jsou největšími přispěvateli do bruselské pokladny a patřily spolu s Británií k těm, které v červnu zablokovaly lucemburský návrh rozpočtu.
Pokud se Blairovi podaří škrty prosadit, umožní mu to podle pozorovatelů přistoupit na kompromis ve věci britské slevy z unijního rozpočtu. Ta se stala jedním ze sporů, na kterých letní jednání pod vedením Lucemburčanů zkolabovala.
O co jde ve sporu o britskou slevu najdete ZDE.
Britská vláda chce svůj návrh unijního rozpočtu předložit definitivně na schůzce ministrů zahraničí EU 7. prosince. #reklama