"Vzdejte se, nebo..." Kreml chce dobýt město, za kterým už půjde do tuhého. A to brzy

bb bb
19. 4. 2024 10:05
Ruské jednotky dosáhly východního okraje ukrajinského města Časiv Jar, který leží zhruba jedenáct kilometrů západně od zničeného Bachmutu. Pokud Časiv Jar obsadí, budou moci zahájit přímou ofenzivu proti několika ukrajinským městům, která podle washingtonského Institutu pro studium války tvoří páteř ukrajinské obrany na východě země.
Proč se Rusko zaměřilo na ukrajinské město Chasiv Jar? | Video: Reuters

Časiv Jar, ve kterém před válkou žilo dvanáct tisíc lidí, slouží ukrajinské armádě jako místo pro přeskupení a předsunutá dělostřelecká základna. Jeho obránci dostali další municí a drony a prozatím ruské útoky odrážejí. Nejvyšší ukrajinský velitel Oleksandr Syrskij řekl, že Moskva touží město dobýt do 9. května, kdy si Rusko připomíná sovětské vítězství nad nacistickým Německem.

Ruské armádní velení se podle analytiků z ISW bude při dobývání Časiv Jaru snažit využít toho, že se Kyjev potýká s kritickým nedostatkem munice. Vzhledem k tomu mohou ruské invazní síly postupovat rychleji než během operací u Bachmutu, kterého se zmocnily loni v květnu po mnoha měsících krvavých bojů, nebo u Avdijivky, jež padla do jejich rukou letos v únoru.

Analytici připomínají, že při obraně těchto dvou měst neměli Ukrajinci na rozdíl od bojů o Časiv Jar tolik svázané ruce významným nedostatkem dělostřelecké munice a prostředků protivzdušné obrany. 

Podle ruských válečných zpravodajů se ruské síly pravděpodobně pokusí zatlačit na ukrajinské jednotky z východu, jihu a severu, aby je donutily k útěku na západ. Ruští vojáci už údajně telefonují svým ukrajinským protivníkům a požadují, aby se vzdali, nebo budou zlikvidování ničivými leteckými bombami.

Případné obsazení Časiv Jaru by pak ruským jednotkám umožnilo vystupňovat útoky na asi 25 kilometrů vzdálený Kramatorsk, který je s nedalekým Slovjanskem jedním z posledních velkých měst na Donbase, která kontroluje Ukrajina.

"Nemožné je najít." Ukrajinští vojáci ztratili trpělivost a berou věci do svých rukou. (Celý článek s videem zde)

Vojáci vzali situaci do vlastních rukou. Sami dělají nábor nových dobrovolníků | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Další zprávy