Islámábád - Pákistánská vláda nemá žádné nové zprávy o možném úkrytu Usámy bin Ládina a Západ nemusí mít přehnané obavy z toho, že by se v zemi dostal k moci Taliban nebo že by fanatici mohli získat do rukou pákistánské jaderné zbraně.
Tyto dva hlavní body dnes v projevu k zahraničním novinářům přednesl pákistánský prezident Asíf Alí Zardárí, který jako hlava státu nahradil loni odstoupivšího generála Parvíze Mušarafa.
Zardarí tvrdí, že pákistánská zpravodajská služba nemá žádné nové informace o Usámovi bin Ládinovi už mnoho měsíců. Stejně je na tom podle něj americká CIA.
Podle dosavadních poznatků se má šéf Al-Káidy skrývat od roku 2001 na pákistánsko-afghánském pomezí, spíše ale na pákistánské straně hranice.
„Žádné nové zprávy nejsou. Možná, že je mrtvý. Nemůžeme to potvrdit ani vyvrátit," uvedl Zardárí.
Zprávy o Bin Ládinově smrti se objevily už několikrát. Souvisely s údajně špatným stavem jeho ledvin. Dosud však nikdo tyto informace nepotvrdil.
Poslední audionahrávku s hlasem dvaapadesátiletého šéfa Al-Káidy zveřejnila televize Al-Džazíra v březnu, ale není jasné, kdy byl záznam pořízen.
Prezident také při setkání s žurnalisty mírnil obavy týkající se síly Talibanu v Pákistánu a jeho možností zmocnit se atomových bomb z pákistánského arzenálu. „Jaderné zbraně máme stoprocentně pod kontrolou," řekl vdovec po bývalé premiérce Benazír Bhuttové, která zahynula na konci roku 2007 při sebevražedném atentátu.
Bojovníci Talibanu se před několika dny přiblížili na sto kilometrů od metropole Islámábádu, pak se ale stáhli. O víkendu pákistánská armáda zaútočila na pozice Talibanu západně od metropole.
Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová k tomu uvedla, že situaci v Pákistánu považuje za velmi vážnou a naznačila obavy z možného převzetí moci v zemi Talibanem.
Pákistán je dosud jedinou islámskou zemí, která prokazatelně vlastní nukleární vojenský materiál. Úspěšný test uskutečnil v roce 1998.