Juncker představil různé scénáře vývoje EU. Počítá i s vícerychlostní Evropou

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
1. 3. 2017 17:22
Evropská unie se může proměnit jak ve federaci, tak v pouhou zónu volného obchodu. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker představil bílou knihu, která počítá s různými možnostmi vývoje.
Jean-Claude Juncker představuje v Evropském parlamentu takzvanou bílou knihu.
Jean-Claude Juncker představuje v Evropském parlamentu takzvanou bílou knihu. | Foto: Reuters

Brusel - Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker je proti redukování Evropské unie na pouhou zónu volného obchodu.

Uvedl to při představení takzvané bílé knihy v Evropském parlamentu.

Bílou knihu označil za základ další debaty, která má začít při příležitosti oslav 60. výročí takzvaných Římských smluv. Ty položily základ pro vznik EU.

"Musíme si objasnit, co můžeme dělat a co ne," řekl Juncker, podle kterého neexistuje na unijní úrovni "kolektivní vůle".

Kniha obsahuje několik alternativních variant dalšího vývoje Evropské unie.

Za jednu z možností označil Juncker vznik vícerychlostní Evropy. Upozornil, že by pro malý počet států tento přístup znamenal velký pokrok. Unie by ale byla ještě méně srozumitelná pro občany, varoval.

Pojem vícerychlostní Evropa znamená, že některé státy by byly hlouběji integrované v jeden celek a jiné ne. Takovým příkladem je společná měna euro, kterou některé země přijaly a některé ne.

Kulatý stůl Aktuálně.cz o Evropské unii na téma Bezpečnost v Evropě. | Video: Ondřej Houska
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy