Juncker představil různé scénáře vývoje EU. Počítá i s vícerychlostní Evropou

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
1. 3. 2017 17:22
Evropská unie se může proměnit jak ve federaci, tak v pouhou zónu volného obchodu. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker představil bílou knihu, která počítá s různými možnostmi vývoje.
Jean-Claude Juncker představuje v Evropském parlamentu takzvanou bílou knihu.
Jean-Claude Juncker představuje v Evropském parlamentu takzvanou bílou knihu. | Foto: Reuters

Brusel - Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker je proti redukování Evropské unie na pouhou zónu volného obchodu.

Uvedl to při představení takzvané bílé knihy v Evropském parlamentu.

Bílou knihu označil za základ další debaty, která má začít při příležitosti oslav 60. výročí takzvaných Římských smluv. Ty položily základ pro vznik EU.

"Musíme si objasnit, co můžeme dělat a co ne," řekl Juncker, podle kterého neexistuje na unijní úrovni "kolektivní vůle".

Kniha obsahuje několik alternativních variant dalšího vývoje Evropské unie.

Za jednu z možností označil Juncker vznik vícerychlostní Evropy. Upozornil, že by pro malý počet států tento přístup znamenal velký pokrok. Unie by ale byla ještě méně srozumitelná pro občany, varoval.

Pojem vícerychlostní Evropa znamená, že některé státy by byly hlouběji integrované v jeden celek a jiné ne. Takovým příkladem je společná měna euro, kterou některé země přijaly a některé ne.

Kulatý stůl Aktuálně.cz o Evropské unii na téma Bezpečnost v Evropě. | Video: Ondřej Houska
 

Právě se děje

před 27 minutami

Útočník na severu Tuniska ubodal Francouze, pak zranil vojáka

Útočník na severu Tuniska zabil nožem francouzského občana, který byl v zemi na návštěvě u příbuzných, a zranil jednoho tuniského vojáka. S odkazem na ministerstvo vnitra o tom informovala tuniská agentura TAP. Osmadvacetiletý pachatel je na útěku, policie však zná jeho identitu. Motiv útoku je zatím nejasný. V posledních letech na bezpečnostní složky i zahraniční turisty v Tunisku často útočili islamističtí ozbrojenci, připomíná agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy