Bhútán bude mít parlament se vzdělanci

lem, ČTK
3. 11. 2006 16:47
Thimbú - Královský Bhútán chce mít nejvzdělanější parlament na světě. Kandidovat do něj budou jen vysokoškoláci.
Bhútánský král Džigme Singhje Vangčuk se snaží postupně převést své horské království do moderního světa.
Bhútánský král Džigme Singhje Vangčuk se snaží postupně převést své horské království do moderního světa. | Foto: Aktuálně.cz

Dnes to oznámil šéf volební komise Dašo Kunzang Vangdi. 

Z voleb tak vyloučil nejen většinu obyvatel, ale také více než dvě třetiny osazenstva současného, nevoleného zákonodárného shromáždění.

Jen jednačtyřicet ze stopadesáti současných poslanců má totiž potřebné vysokoškolské vzdělání.

Země na cestě k demokracii

"Rádi bychom, aby byl budoucí bhútánský parlament dynamický, protože bude rozhodovat o významných otázkách pro tuto zemi," řekl Vangdi. "Proto chceme, aby kandidáti měli alespoň vysokoškolský titul."

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

FAKTA:

  • Bhútán, jehož historický název je Země hřmícího draka, ústavu nyní nemá.
  • Král některé své pravomoci omezil před 15 lety, když se vzdal vedení vlády a ponechal si jen právo rozhodovat v záležitostech státní suverenity a národní bezpečnosti.
  • Země má jednokomorové Národní shromáždění, které může bez souhlasu krále rozhodovat jen v omezené míře.
  • Návrh ústavy počítá s vytvořením dvoukomorového parlamentu - Národní shromáždění má mít 75 a Národní rada 25 členů.

Z voleb, které mají toto malé, himálajské království posunout směrem od monarchie k demokracii, budou rovněž vyloučeni kandidáti, kteří jsou v manželském svazku s cizincem, upřesnil Vangdi.

Bhútánský král Džigme Singhje Vangčuk před časem oznámil, že v roce 2008 se budou v zemi konat parlamentní volby a že se nynější konstituční monarchie v malé himálajské zemi změní na demokracii.

I v jejím čele prý bude král, ale bude se zodpovídat volenému dvoukomorovému parlamentu. Nová ústava už vzniká a měla by být formálně přijata letos v prosinci. 

Negramotnost zde bují

Současný jednokomorový parlament má 150 členů, z nichž 104 jmenují městské a venkovské rady, deset zástupců vysílají buddhistické kláštery, jednoho poslance volí Obchodní a průmyslová komora a zbytek tvoří členové Královské rady, členové vlády a další oficiální osobnosti.

Ve státě o rozloze 46 500 kilometrů čtverečních vmáčknutém mezi Indii a Čínu je jen 42procentní gramotnost a vysokoškolské vzdělání má asi tři tisíce lidí ze téměř 700 tisíc obyvatel.

 

Právě se děje

Další zprávy