Bernie Sanders se vrací. Chce kandidovat v příštích prezidentských volbách

Zahraničí ČTK Zahraničí , ČTK
Aktualizováno 19. 2. 2019 13:43
Americký senátor Bernie Sanders oznámil, že bude usilovat o kandidaturu v příštích prezidentských volbách v roce 2020. Informuje o tom americká stanice CNN. "Chtěl jsem, aby to jako první věděli obyvatelé státu Vermont," uvedl v úterý tamní senátor Sanders, kterého cituje regionální rozhlasová stanice VPR.
Bernie Sanders.
Bernie Sanders. | Foto: Reuters

Sanders usiloval o kandidaturu za Demokratickou stranu už v minulých volbách v roce 2016, v primárkách ho ale porazila bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Nad tou nakonec ve volbách zvítězil kandidát republikánů Donald Trump.

"V kampani v roce 2016 jsme zahájili politickou revoluci a nyní je čas s revolucí pokročit," řekl 77letý Sanders ve vermontském rozhlase.

Americká média poznamenávají, že Sanders do boje o demokratickou nominaci nevstupuje oproti roku 2016 jako podceňovaný soupeř, patří naopak k nejsilnějším kandidátům. V primárkách proti Clintonové dokázal oslovit davy a především mládež, která se stala ústřední součástí jeho úspěchu.

Sanders, který byl vnímán jako protiklad Clintonové, dokázal svou soupeřku navzdory její podpoře od demokratického vedení porazit v řadě klíčových států. Svůj boj do poslední chvíle nevzdával a teprve na konci června 2016 veřejně prohlásil, že v listopadových volbách bude volit Clintonovou.

V průzkumech mezi možnými demokratickými kandidáty se Sanders spolu s bývalým viceprezidentem Joem Bidenem, který kandidaturu stále zvažuje, a kalifornskou senátorkou Kamalou Harrisovou objevuje na prvních místech. O demokratickou nominaci se uchází i senátoři Elizabeth Warrenová, Amy Klobucharová, Kirsten Gillibrandová a senátor Cory Booker či bývalý kongresman Julian Castro.

 

Právě se děje

Další zprávy