Berlusconiho návrat straší investory, bojí se nejistoty

Radim Klekner Radim Klekner
10. 12. 2012 14:35
Montiho ohlášený odchod poslal akciové kurzy směrem dolů, zvedly se úroky z dluhopisů
Berlusconi byl premiérem již čtyřikrát. Proč to nezkusit popáté?
Berlusconi byl premiérem již čtyřikrát. Proč to nezkusit popáté? | Foto: Reuters

Řím - Tvrdý úsporný kurz a zvyšování daní, které prosadil kabinet bývalého eurokomisaře Maria Montiho, nejsou mezi Italy populární. A někdejší premiér Silvio Berlusconi, přinucený před rokem k demisi, cítí šanci dostat se zpět do křesla předsedy vlády.

Finanční kruhy ale nejsou perspektivou jeho návratu k moci zvlášť nadšeny.

Monti, jehož vláda neobstála minulý týden při hlasování v horní komoře italského parlamentu, oznámil o víkendu, že počká na schválení státního rozpočtu a pak odstoupí. Parlamentní volby naplánované na březen či duben se tak budou konat již počátkem února a Berlusconi v nich hodlá kandidovat jako vůdce italské pravice.

Mezi ekonomy, investory a představiteli Evropské unie tím vyvolal zděšení. Monti totiž dokázal srazit deficit státního rozpočtu pod tři procenta HDP, a i když italská ekonomika vykáže letos přibližně dvouprocentní pokles, pád země do propasti se zastavil.

Od šestasedmdesátiletého Berlusconiho, proslulého nepříliš konzistentní politikou, kontroverzními výroky i řadou skandálů, nikdo neví, co může očekávat.

"Itálie zahájila v uplynulém roce významné reformy a finanční kruhy to dokázaly ocenit," citoval šéfa Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) Klause Reglinga deník Spiegel on-line. "Na vývoj posledních týdnů trhy ale reagovaly se zneklidněním." 

V pondělí klesl hlavní index milánské burzy o 3,8 procenta, oslabilo i euro a úroky z italských desetiletých dluhopisů stouply o tři desetiny na 4,8 procenta. Nahoru šly naopak akcie Berlusconiho mediálního impéria Mediaset, a to o 1,5 procenta.

Skeptický je i sám Monti, kterému ale nezbylo nic jiného než hodit do ringu ručník a souhlasit s posunutím termínu voleb o dva měsíce dopředu. Padla tak zřejmě i varianta preferovaná řadou ekonomů a investorů, totiž že by s novou parlamentní většinou pokračoval v křesle předsedy vlády.

"Pokud mám popsat své pocity, pak si dělám velké starosti," řekl v rozhovoru pro deník La Repubblica.

Průzkumy favorizují levici

V předvolebních průzkumech zatím jasně vede levicová Demokratická strana (PD), která si před týdnem zvolila opětovně do svého čela jedenašedesátiletého bývalého eurokomunistu Pierluigiho Bersaniho. Ohlášený návrat Berlusconiho s nimi ale může notně zahýbat.

Bývalý eurokomisař Monti prosadil tvrdé reformy a jeho popularita strmě klesá.
Bývalý eurokomisař Monti prosadil tvrdé reformy a jeho popularita strmě klesá. | Foto: Reuters

PD má 30procentní podporu, pravicový Lid svobody (PdL) podporuje 16 a protievropské Hnutí pěti hvězd komika Beppe Grilla, vystupující proti politickému establishmentu, 15 procent respondentů. 

Bersani již oznámil, že v případě svého volebního vítězství zachová většinu reforem Montiho vlády, zmírní však jejich dopad na nízkopříjmové skupiny obyvatel.

Pokud chce ale volby vyhrát, bude se zřejmě muset spojit s uskupením Levice Ekologie Svoboda (SEL), v němž vedle Zelených mají silný vliv právě síly stojící na politické škále značně vlevo. Dalším jeho potenciálním spojencem je centristická Unie křesťanských demokratů a středu (UDC).

Bonus pro vítěze

Italský, z podstatné části poměrný volební systém zvýhodňuje vítěze voleb. Strana nebo - vzhledem k totální atomizaci politické scény v zemi, kde se na levici i na pravici uchází o přízeň voličů téměř dvě desítky malých stran s preferencemi okolo jednoho procenta - koalice stran, která volby vyhraje, získává bonus ve formě 54 procent parlamentních křesel.

Během Berlusconiho čtyř vlád se zadlužení Itálie nijak dramaticky nezvyšovalo, drželo se po léta na 120 procentech hrubého domácího produktu země, tedy dvojnásobku průměru Evropské unie.

Mediálnímu magnátovi, někdejšímu podomnímu prodavači vysavačů a zpěvákovi a kabaretistovi vystupujícímu na výletních parnících, který první velké peníze vydělal v realitách, ale zlomila vaz jeho nečinnost, skandály a dlouholeté banalizování hospodářských problémů jeho země.

V říjnu byl Berlusconi odsouzen u soudu první instance k jednomu roku a čtyřem měsícům pro falšování účetnictví svých firem. Další proces ho čeká v souvislosti s obviněním z placeného sexu s tehdy nezletilou luxusní prostitutkou Karimou Mahrúgovou zvanou Ruby Rubacuori.

Soud měl začít po Novém roce, v pondělí se však Mahrúgová nedostavila k výslechu a její právnička Paola Boccardiová oznámila, že neví, kde se její klientka nachází. Je podle ní ale možné, že odcestovala do Spojených států. Soudce již po Ruby Rubacuori vyhlásil celostátní pátrání.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy