Řím - Italský premiér Silvio Berlusconi se ocitl v centru dalšího skandálu. Římská prokuratura jej obvinila ze zneužívání pravomoci při používání vládních letadel.
V noci na dnešek to oznámila italská agentura ANSA. Tento skandál ho prý sice nemůže ohrozit, ale může uškodit jeho straně v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu.
Vyšetřování bylo zahájeno poté, co sdružení na ochranu spotřebitelů Codacons zažalovalo Berlusconiho, že místa ve vládních letadlech neoprávněně poskytoval svým známým. Premiér se v Itálii podle zákona těší imunitě vůči soudnímu stíhání a vyšetřování tudíž podle zdrojů místní justice rychle skončí.
"Nic to neznamená. Za chvíli na to všichni zapomenou," řekl v telefonním rozhovoru pro místní televizi Berlusconi. "Jsem naprosto klidný, protože jsme v této věci dodržovali pravidla, podle nichž má premiér země možnost vzít na palubu letadla bezplatně jakoukoli osobu," dodal krátce předtím, než bylo oznámeno zahájení vyšetřování.
Jeden skandál za druhým
Kromě "letadlové aféry" je dvaasedmdesátiletý Berlusconi v poslední době spojován také s aférou týkající se 18leté modelky Noemi Letiziové, s níž má mít údajně poměr. Na základě této kauzy podala Berlusconiho manželka dokonce nedávno žádost o rozvod.
Poslední z nedávných premiérových skandálů se týkal fotografií jednoho italského bulvárního deníku. Na těch měl být údajně zachycen mimo jiné silvestrovský večírek, nezletilé dívky, ženy "nahoře bez" nebo nahý český expremiér Mirek Topolánek, který společně s rodinou navštívil Berlusconiho rezidenci loni v květnu.
Berlusconi sám sebe označuje za oběť pomlouvačné kampaně levicových médií. Podle jeho slov se o něm v posledních týdnech píší samé lži, které mají jediný cíl - politicky mu uškodit.
Co na to voliči?
Zda se italská veřejnost nechá kauzami ovlivnit při nadcházejících volbách, se uvidí po tomto víkendu. V Itálii bude mít možnost zvolit 72 členů Evropského parlamentu více než 50 milionů oprávněných voličů.
Největší šance bude mít nepochybně Berlusconiho pravicová strana Lid svobody (PDL). Kolem jeho osoby se také na úkor evropských témat točila celá předvolební kampaň, na což si stěžoval nejeden pozorovatel.
"Není tu žádná předvolební kampaň. Mluví se jen o Berlusconim, o jeho rozvodu, o jeho soudních přích. Nemluví se o Evropě, tyto volby mají jen testovat premiérovu popularitu," sdělil agentuře AFP francouzský politolog Marc Lazar. Celkem v zemi kandiduje 16 politických subjektů včetně velmi malých stran.
Berlusconi stojí v čele kandidátek ve všech obvodech, aby tak podle svého vlastního vyjádření poukázal na význam těchto voleb. PDL jde proto do voleb se sloganem: "Čím silnější jsme my, tím silnější jsi ty".
Volební účast v Itálii je ve srovnání s ostatními zeměmi tradičně poměrně vysoká, ale i zde se projevuje mírná tendence k poklesu zájmu o rozhodování na evropské půdě. Zatímco v roce 1979 se prvních eurovoleb zúčastnilo 85 procent Italů, při posledních volbách přišlo odevzdat svůj hlas 73 procent.
Přesto se očekává se, že i letos bude volební účast na evropské poměry mimořádně silná. Zároveň s volbami do EP se v italských obcích a provinciích uskuteční volby obecních rad.