Milán - Pro bulvární tisk byl italský premiér Silvio Berlusconi vždy vítaným soustem. Jeho výstřelky už ale přesáhly únosnou mez, takže se jimi musí pravidelně zabývat i seriózní média.
Jen několik dní po převratném rozhodnutí italského Ústavního soudu, podle něhož předseda vlády nepožívá neomezenou imunitu, kterou si pro sebe a členy své vlády nechal před rokem odhlasovat v parlamentu, se proto na Berlusconiho vrhl opoziční tisk i "rudí" soudci.
Ti mu předhazují, že na opulentních večírcích ve své milánské vile využíval služeb nezletilých prostitutek, kterým za večer platil až deset tisíc eur.
Milánská prokuratura zároveň začala přezkoumávat jeho konta, aby zjistila, zda premiér dívkám sumy představující přibližně čtyřnásobek průměrné měsíční mzdy skutečně nechal vyplácet.
Dokonce i hlavní Berlusconiho spojenec, šéf protievropské Severní ligy Umberto Bossi musel v pondělí připustit, že předčasné volby, po nichž volá opozice i předseda parlamentu Gianfranco Fini, jsou za daných okolností více než pravděpodobné.
Zlodějka srdcí
Předseda vlády jako vždy vše popírá.
"Je to absurdní a směšné," citoval premiéra deník La Repubblica. "Nemám zapotřebí platit si prostitutky. Od roku 2009 mám velmi pevný a vřelý vztah k jisté ženě."
Tehdy se s ním definitivně rozešla jeho choť Veronica Lariová, která už nadále nedokázala snášet jeho přílišný zájem o mladé dívky.
Nejznámější z nich, Karima Mahrúgová zvaná Ruby Rubicuore, mezitím již přiznala, že Berlusconiho vilu v inkriminované době navštívila několikrát, poprvé když jí bylo šestnáct.
Před vyšetřovateli ovšem prohlásila, že předsedu vlády tehdy "obelhala" a řekla mu, že je jí čtyřiadvacet. Sex s prostitukami mladšími osmnácti let se v Itálii totiž trestá třemi lety vězení.
Opravdové krádeže se Ruby, "jež loupí srdce", dopustila loni v říjnu. Berlusconi následně intervenoval v její prospěch na policii, protože, jak řekl, "rád pomáhá bližním".
Rozjel tím aféru, v jejímž rámci se přišlo na to, že v Miláně ubytoval v bytovém komplexu, který vybudoval v 70. letech, celkem čtrnáct mladých "společnic". Jednoho z večírků, na něž byly zvány, se zúčastnil i ruský premiér Vladimir Putin.
Mnohem závažnější je ale fakt, že dalším z hostů byl podnikatel s podezřelými kontakty na podsvětí Giampaolo Tarantini, který byl mezitím zatčen pro podezření, že obchoduje s narkotiky.
28 procesů
Berlusconiho pozice se zdá být neudržitelná již řadu let, "božský Silvio" za svou politickou kariéru ovšem ustál 103 vyšetřování a 28 procesů zahájených proti jeho osobě. Ať ji pro podezření z mafiánského spolčení, praní špinavých peněz, finančních podvodů či krácení daní.
Jeho poslední aféry ale začaly být trnem v oku také katolické církvi. A ta si rozhodně nepředstavuje, že by se předseda vlády země proslulé zbožností svých obyvatel měl chovat tak, jako se Berlusconi chová.
"Povyk kolem premíra pro něj začíná být neúnosný," soudí politolog James Walston z Americké univerzity v Římě. Také on předpovídá brzké konání předčasných voleb.
Při posledním hlasování o nedůvěře zachránily totiž třiasedmdesátiletého Berlusconiho tři hlasy přeběhlíků z opozičního tábora, které se mu podařilo sehnat na poslední chvíli.