Seskupení Romana Prodiho získalo 49,81 procent hlasů, blok Silvia Berlusconiho 49,74 procent.
Silvio Berlusconi zatím odmítl uznat volební porážku. Včera večer prohlásil, že podle jeho informací došlo během voleb k podvodům, a výsledky se musejí změnit. Jeho soupeř Romano Prodi v reakci uvedl, že Berlusconi "musí odejít".
Prodimu už dnes k vítězství gratulovala pravicová německá kancléřka Angela Merkelová.
Přepočítávání, rutinní operace
Přepočítávat se bude podle ministerstva vnitra 43 028 lístků u Poslanecké sněmovny a 39 833 u Senátu.
Podle expertů citovaných tiskem přepočítávání volebních lístků zpravidla nic nemění, protože se tyto lístky obvykle rozdělí poměrem 50:50 mezi oba tábory.
Je to rutinní operace, která se dělá u každých voleb, ale situace je nyní poněkud dramatičtější, protože rozdíl v hlasech je velmi těsný, sdělil zdroj z ministerstva vnitra.
Šéf dosavadní vlády Berlusconi už v úterý hovořil o četných neregulérnostech při volbách, a to u hlasů Italů žijících v zahraničí. Právě hlasy Italů žijících v zahraničí přinesly Prodimu většinu v Senátu.
Přepočítání hlasů bude podobné tomu, které se uskutečnilo na Floridě po amerických volbách v roce 2000. Tehdy George Bush velmi těsně porazil Ala Gora.
O sporných hlasovacích lístcích se hovoří v tom případě, kdy předseda volební komise konstatuje, že jsou pochybnosti o tom, kterou stranu volič zatrhl.
Kontrolu a přepočítávání budou provádět orgány, jimž bude předsedat soudce, a definitivně rozhodne kasační soud, sdělil dnes agentuře AFP zdroj z italského ministerstva vnitra.
Pravice: Připomíná to převrat
Pravice chce prošetřit zprávy o tom, že bylo stornováno zhruba půl milionu platných hlasů.
"To je nepřijatelné. Co to je? Převrat? Připomíná to Jižní Ameriku. Sám vyhlásit vítězství odporuje italské ústavě," řekl dosavadní ministr průmyslu Claudio Scajola.
Berlusconi tak zatím Prodiho vítězství neuznal.
Prodiho středo-levá koalice bude mít většinu i v horní komoře parlamentu - Senátu. Televize Sky Italia dopoledne oznámila, že podle ještě ne zcela úplných výsledků získal Prodi minimálně čtyři ze šesti křesel přidělovaných na základě hlasů ze zahraničí. To by mu mělo zaručit 158 křesel oproti 156 senátorům pro Berlusconiho pravicovou koalici.
Pokud by levice ovládla dolní komoru a pravice horní, byla by podle italských analytiků vláda nestabilní a obtížně by prosazovala své záměry. Obavy z takového rozložení sil dali najevo i finančníci.
Volební účast byla vysoká: 83 procent. Více lidí přišlo volit tradičně na průmyslovém a bohatším severu země, naopak na Sicílii byla účast nejslabší.
Berlusconiho firma ztratila na burze
Na vyhlášení předběžných volebních výsledků okamžitě zareagovaly akcie Berlusconiho mediálního konglomerátu Mediaset, které poklesly o 1,7 procenta.
Definitivní výsledky voleb by měly být známy ještě dnes. Zatímco Romano Prodi na ně bude čekat ve své kanceláři v Římě, Silvio Berlusconi zůstává ve své rezidenci v Arcore u Milána.
Pokud se Prodiho vítězství potvrdí, nebude mít bývalý předseda Evropské komise snadný úkol, protože stojí v čele nesourodé koalice, která se neshoduje v mnoha bodech společného programu. Jejími členy jsou jak křesťanští demokraté, tak komunisté.
Prodi se snažil v průběhu celé předvolební kampaně přesvědčit, že jeho koalice vydrží pohromadě po celé pětileté volební období, neboť se jednotlivé strany zavázaly k dodržování společného programového manifestu.
Slibují v něm nižší zdanění práce a naoapak znovuzavedení dědické daně. Z ní by chtěly financovat především větší podporu rodinám s dětmi. Plánují také zrušit plánované zvýšení věku pro odchod do důchodu.
Volby, nebo referendum?
Devětašedesátiletý premiér, mediální magnát a majitel fotbalového velkoklubu AC Milán Silvio Berlusconi vede pravicový blok Dům svobod.
Šestašedesátiletý bývalý předseda Evropské komise Romano Prodi je kandidátem seskupení několika středových a levicových stran s názvem Jednota.
"Nelze zakrýt fakt, že tyto volby jsou ve skutečnosti referendem mezi Prodim a Berlusconim," řekl agentuře DPA ještě před volbou bývalý premiér a šéf Strany demokratické levice Massimo D´Alema, který podporuje Prodiho.
Volby byly tentokrát rozloženy do dvou dnů, protože při posledním hlasování se tvořily dlouhé fronty a na řadu lidí se nedostalo.
V hlavní roli ekonomika
V neprospěch Silvia Berlusconiho hovoří hospodářské výsledky Itálie.
Od roku 2001 rostla ekonomika jen o 0,8 procent ročně a řada z těch, kteří doufali, že miliardář Berlusconi bude zemi řídit stejně efektivně jako své podniky, je zklamána.
Předvolební kampaň byla nebývale ostrá, žádný z protagonistů neváhal svého protivníka častovat drsnými výroky.
Zatímco Berlusconi označil Prodiho za "užitečného idiota", ten mu to oplatil výrokem, že se "drží čísel jako opilec kandelábru".