Přesto vůdce pravého středu znovu potvrdil, že podle jeho názoru nemají volby ani vítěze, ani poražené, dokud nebudou všechny lístky definitivně přepočteny.
V rozhovoru pro dnešní vydání listu Corriere della Sera nabídl Prodimu, aby spolu uzavřeli částečnou a časově omezenou dohodu, která by umožňovala vypořádat se s institucionálními, ekonomickými a mezinárodními výzvami, které před Itálií stojí.
Odmítl přiznat porážku, dokud nebude oficiálně potvrzen výsledek voleb. Levice ještě nezvítězila, uvedl Berlusconi a dokonce prohlásil svou koalici za "morálního vítěze voleb". Pranýřoval znovu neregulérnosti, k nimž podle něho při volbách došlo, ale jeho slovník už byl mírnější, neboť v uplynulých dnech hovořil o podvodech.
Romano Prodi považuje za nezbytnou podmínku pro jakékoli jednání to, že předseda vlády uzná vítězství jeho koalice levého středu Jednota. "Kontrola sporných hlasovacích lístků potvrzuje náš úspěch. Teď končí tahle podivná komedie a pak půjdeme kupředu," reagoval Prodi, podle něhož by se měl Berlusconi za své výroky o podvodech při volbách omluvit.
- Evropská unie Prodiho vítězství vítá - ČTĚTE ZDE
Nejasnosti připustila i OBSE
Po překontrolování většiny sporných hlasů je jasné, že Berlusconimu se obrátit stávající volební výsledek nepodaří.
Podle italských zákonů mohou být bezprostředně po volbách překontrolovány pouze takzvané sporné hlasy, tedy 43 028 lístků z Poslanecké sněmovny a 39 833 ze Senátu.
Pokud bude Berlusconi požadovat překontrolování zbylých hlasů, musí si počkat na nový parlament. Celá situace by tak mohla skončit až u italského soudu.
Milion neplatných hlasů je podle něho pádný důvod k podání soudní žaloby. Zahájení soudního procesu nevyloučil ani ministr vnitra Giuseppe Pisanu.
Ve vyjádření šéfa pozorovací mise OBSE Petera Eichera stojí, že "nějaké nejasnosti volby provázely a počet neplatných hlasů je alarmující."
Eicher ale nesouhlasil se změnou volebního zákona, kterou Berlusconi prosadil jen několik měsíců před konáním voleb a kritizoval také nedostatek prostoru věnovaný některým kandidátům v televizních stanicích. Mediální magnát Berlusconi se přitom na "svých" stanicích objevoval takřka nepřetržitě.
Prodi trvá na Berlusconiho odchodu
Vůdce levicové koalice Jednota Romano Prodi o svém vítězství přesto nepochybuje.
"Vyhráli jsme a je zbytečné, aby naši výhru Berlusconi zdržoval. Musí odejít," prohlásil během tiskové konference bezprostředně po zveřejnění konečných výsledků.
Bývalého šéfa Evropské komise tak čeká sestavení vlády, která by měla především zlepšit obraz Itálie v jednotné Evropě.
Dojde k tomu ale až po zvolení nového italského prezidenta. Ten současný Carlo Azeglio Ciampi odchází a sestavení nové vlády hodlá nechat na svém nástupci.
Nový parlament se má sejít 28. dubna a k volbě prezidenta nepřistoupí dřív než 12. nebo 13. května. Itálii tak čeká několikatýdenní "vláda nikoho".
Levice vyhrála, má právo vládnout
Berlusconiho koaliční partneři však pomalu ztrácejí trpělivost a vyzývají svého vůdce k uznání Prodiho vítězství.
Ministr práce a člen populistické Ligy severu Roberto Maroni Berlusconimu vzkazuje:
"Řekli jsme jasně: levice vyhrála, a tak bude vládnou sama. Proč by se měla o vládu dělit s těmi, kdo prohráli," čímž narážel na snahu současného premiéra vytvořit alespoň širokou koalici po vzoru Německa.
Také další členové koalice se shodují v tom, že dohady a nestabilita Itálii víc ublíží, než pomůže.
"K přepočítávání hlasů dochází vždy, ale nemyslím si, že dojde ke změně výsledků," prohlásil pravicový Lorenzo Cesa z Křesťanskodemokratické unie.
Jiný Berlusconiho koaliční partner Ignazio La Russo z Národní Aliance zase upozorňuje, že "neslyšel o žádném podvodu, pouze o neregulérnosti, a ta není v Itálii žádnou novinkou."
Z Berlusconiho politika se stává bojovník
Mediální magnát a muž, kterému se v uplynulých pěti letech podařilo sestavit nejstabilnější italskou poválečnou vládu, se ale vzdát nehodlá.
- Blízká budoucnost italské politiky - NAJDETE ZDE
Profesor mezinárodních vztahů na římské univerzitě Giuseppe Sacco na jeho adresu prohlásil:
"Znovu ukázal, že více než politikem je bojovníkem. Opakuji tak přirovnání, které kdysi pronesl Charles de Gaulle na adresu Winstona Churchilla, což není tak špatné. Některé věci se ale v demokratickém systému nedělají."