Berlín bojuje s předraženými byty: Nová pravidla srazí nájemné i pod pražský průměr

Helena Truchlá Helena Truchlá
22. 10. 2019 18:00
Berlínská radnice schválila zastropování nájemného. Po dlouhém vyjednávání začne od příštího roku platit návrh vládních sociálních demokratů (SPD), strany Levice (Die Linke) a Zelených, který od příštího roku stanoví maximální částku, kterou si za pronajmutí zhruba milionu a půl bytů mohou jejich majitelé účtovat. Praha chce raději víc obecních bytů, jinde kromě regulací dochází i k vyvlastňování.
Berlín, Německo
Berlín, Německo | Foto: Shutterstock

Co si odhlasovala berlínská koalice?

Koalice Sociálních demokratů, Zelených a strany Levice, která v Berlíně vládne od roku 2016, se po dlouhém vyjednávání shodla na zákonném stanovení maximální možné výše nájemného na příštích pět let, a to ve vybraných berlínských bytech. 

Celkem se opatření dotkne asi 1,5 milionu nemovitostí. Výjimku mají byty z roku 2014 a novější, ubytovny nebo sociální byty. Maximální výše nájemného se odvíjí od řady faktorů: stáří bytu, jeho vybavení a případné rekonstrukce provedené nedávno.

Pronajímatelé by si tak při uzavírání nových smluv měli účtovat maximálně 6,45 eur (asi 165 korun) za metr čtvereční u bytů postavených do roku 1918 a 9,80 eur (250 korun) u těch postavených po roce 2003. Jedná se o ceny za samotný nájem bez poplatků za energie. Pro porovnání, v Praze činí průměrný měsíční nájem zhruba 350 korun za metr čtvereční.

Pokud nájemné přesahuje o více než pětinu stanovenou cenu, pak má být sníženo. V dobré lokalitě nájemník za byt zaplatí maximálně přesně 120 procent této ceny. V horších lokalitách to smí být méně. 

Nájemníci v Berlíně mohou po úřadech vyžadovat, aby majiteli nařídily nájem snížit, pokud na bydlení musí vynakládat víc než 30 procent svých příjmů. 

Majitel naopak může zažádat o výjimku, pokud by jinak skončil ve ztrátě. Od roku 2022 se budou ceny nájmů navyšovat o inflaci. 

 

Právě se děje

před 16 minutami

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy