Berlín bojuje s předraženými byty: Nová pravidla srazí nájemné i pod pražský průměr

Helena Truchlá Helena Truchlá
22. 10. 2019 18:00
Berlínská radnice schválila zastropování nájemného. Po dlouhém vyjednávání začne od příštího roku platit návrh vládních sociálních demokratů (SPD), strany Levice (Die Linke) a Zelených, který od příštího roku stanoví maximální částku, kterou si za pronajmutí zhruba milionu a půl bytů mohou jejich majitelé účtovat. Praha chce raději víc obecních bytů, jinde kromě regulací dochází i k vyvlastňování.
Berlín, Německo
Berlín, Německo | Foto: Shutterstock

Co si odhlasovala berlínská koalice?

Koalice Sociálních demokratů, Zelených a strany Levice, která v Berlíně vládne od roku 2016, se po dlouhém vyjednávání shodla na zákonném stanovení maximální možné výše nájemného na příštích pět let, a to ve vybraných berlínských bytech. 

Celkem se opatření dotkne asi 1,5 milionu nemovitostí. Výjimku mají byty z roku 2014 a novější, ubytovny nebo sociální byty. Maximální výše nájemného se odvíjí od řady faktorů: stáří bytu, jeho vybavení a případné rekonstrukce provedené nedávno.

Pronajímatelé by si tak při uzavírání nových smluv měli účtovat maximálně 6,45 eur (asi 165 korun) za metr čtvereční u bytů postavených do roku 1918 a 9,80 eur (250 korun) u těch postavených po roce 2003. Jedná se o ceny za samotný nájem bez poplatků za energie. Pro porovnání, v Praze činí průměrný měsíční nájem zhruba 350 korun za metr čtvereční.

Pokud nájemné přesahuje o více než pětinu stanovenou cenu, pak má být sníženo. V dobré lokalitě nájemník za byt zaplatí maximálně přesně 120 procent této ceny. V horších lokalitách to smí být méně. 

Nájemníci v Berlíně mohou po úřadech vyžadovat, aby majiteli nařídily nájem snížit, pokud na bydlení musí vynakládat víc než 30 procent svých příjmů. 

Majitel naopak může zažádat o výjimku, pokud by jinak skončil ve ztrátě. Od roku 2022 se budou ceny nájmů navyšovat o inflaci. 

 

Právě se děje

Další zprávy