Berlín zažil největší protijaderný protest od Černobylu

Zahraničí Radim Klekner Zahraničí, Radim Klekner
18. 9. 2010 19:36
V centru německé metropole demonstrovaly desetitisíce lidí.
V Berlíně se sešlo na demostraci sto tisíc lidí
V Berlíně se sešlo na demostraci sto tisíc lidí | Foto: Reuters

Berlín - Německá vláda se rozhodla uzavřít část starých jaderných elektráren. Jiným ale prodloužila životnost. V Berlíně v sobotu proti tomu protestovaly desetitisíce osob.

Účastníci pokojného protestu, největšího, jaký německá metropole zažila od černobylské havárie z roku 1986, nesli mimo jiné figurínu kancléřky Angely Merkelové trůnící na žlutém "nukleárním" křesle nebo transparenty s nápisy: "Uzavřete vládu".

Podle policie se na začátku protestu sešlo asi 40 tisíc lidí, organizátoři tvrdí, že v průběhu dne dav narostl na sto tisíc. Hlavní manifestace se konala před sídlem kancléřky.

Plán spolkového kabinetu křesťanských demokratů a liberálů prodloužit životnost německých atomových elektráren v průměru o dvanáct let narazil na tvrdý nesouhlas značné části veřejnosti, která chová k jádru tradičně značnou skepsi.

Schröderův slib

Stoupenci opozice požadují, aby se vláda vrátila ke slibu sociálnědemokratického kancléře Gerharda Schrödera, který chtěl z jaderné energetiky vystoupit definitivně v roce 2021.

Jaderná energetika je u značné části německé populace silně nepopulární
Jaderná energetika je u značné části německé populace silně nepopulární | Foto: Reuters

"Dali jsme dnes jasně najevo, že velká většina společnosti je proti tomuto jadernému kultu," řekl agentuře Reuters Jochen Stay, jeden z hlavních organizátorů protestu.

"Má dcera se narodila na podzim 1986 a v důsledku jaderné havárie v Černobylu je trvale postižená," tvrdí dvaapadesátiletá Karin Sagerová pocházející z regionu Nordheide na západě Německa.

Rozhodnutí prodloužit životnost atomových elektráren Merklové, jejíž vláda se snaží překonat následky celosvětové finančn krize sérií nepopulárních škrtů, notně uškodilo. 

Popularita vládního kabinetu ustavičně klesá a opozice sociálních demokratů a zelených by dnes bez problémů vyhrála volby a nemusela by se ani opírat o podporu radikálně levicové strany Die Linke.

Dalším testem této popularity budou březnové regionální volby ve spolkové zemi Bádensko-Würtembersko, která je tradiční baštou křesťanských demokratů. Ti zde vládnou od roku 1953 a je velmi pravděpodobné, že zde budou muset moc předat do rukou levici.

 

Právě se děje

Další zprávy