Írán zaváží jaderné palivo. Izrael tvrdě protestuje

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
21. 8. 2010 21:25
Jde o první krok nutný k tomu, aby se zařízení v Búšehru mohlo spustit
To je ona: elektrárna v Búšehru
To je ona: elektrárna v Búšehru | Foto: Reuters

* Reaktor stavělo na zakázku několik let Rusko * USA a EU už v červenci vůči islámské republice výrazně zpřísnily sankce

Búšehr - Po desítkách let odkladů a zpoždění to v sobotu 21. srpna 2010 - po sedmé hodině ranní středoevropského času - začalo.

Svět obletěly zprávy potvrzující, že inženýři Íránu a Ruska začali vkládat do jaderného reaktoru v jihoíránském Búšehru jaderné palivo.

Íránská státní televize odvysílala záběry, na kterých šéf jaderného programu Ali Akbar Salehi spolu se svým ruským protějškem kontrolují postup prací. V následujících dnech bude do reaktoru (a poté do jeho jádra) vloženo 163 palivových článků. Což znamená zhruba 80 tun uranového paliva.

"První fáze, která je nutná ke spuštění elektrárny, byla úspěšně zahájena," citovala agentura Reuters Sergeje Novikova, mluvčího ruské státní jaderné korporace Rosatom.

Strach z bomby

Korporace se na výstavbě elektrárny podílela a rovněž získala zakázku na dodávky paliva. S výstavbou ovšem začal německý Siemens už v roce 1970, tedy před islámskou revolucí.

Představitelé Íránu uvedli, že do zahájení provozu závodu zbývají nejméně dva až tři měsíce.

Svět se obává, že Íránu jde - spíše než o výrobu elektrické energie - o výrobu atomové bomby. Rusko se snaží emoce uklidňovat s tím, že vyhořelé palivo, které by mohlo být použito k výrobě zbraní, bude přeci z elektrárny odvážet.

I tak je Teherán pod silným mezinárodním tlakem. EU i USA už před měsícem znovu zpřísnily sankce uvalené na Írán, Izrael nepřímo pohrozil vojenskou akcí. Židovský stát označil nukleární zbraň v rukou Íránu za ohrožení své existence a vláda opakovaně zdůraznila, že něco takového nepřipustí.

Izrael ostře proti

Nyní izraelské ministerstvo zahraničí uvedlo, že zavážení paliva je "absolutně nepřijatelné". Země vyzvala k většímu mezinárodnímu tlaku s cílem přimět Teherán, aby se vzdal veškerého obohacování uranu.

"Je zcela nepřijatelné, aby se země, která tak nestydatě porušuje (mezinárodní smlouvy) mohla těšit z využívání jaderné energie," citovala agentura Reuters z prohlášení mluvčího izraelského ministerstva zahraničí Jossiho Levyho.

Spojené státy reagovaly na zavážení paliva do první íránské jaderné elektrárny větou, že nepředstavuje riziko z hlediska šíření jaderných zbraní.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Darby Hollady zdůraznil, že jde v případě Búšehru o zařízení k civilnímu využití, jeho provoz bude pod kontrolou Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) a palivové články bude do Búšehru dodávat a vyhořelé palivo z něj naopak odvážet Rusko.

 

Právě se děje

Další zprávy