Berlín řeší, co se zbylými miliony pro totálně nasazené

Blahoslav Hruška
12. 6. 2007 14:25
Česku hrozí, že přijde o právo rozhodovat o penězích
Nuceně nasazení
Nuceně nasazení | Foto: University of Chicago

Berlín - V pokladně německého odškodňovacího fondu zbývá téměř půl miliardy eur. Hrozí ale, že Češi nebudou moci ovlivnit, kam peníze poplynou. Berlín totiž už nechce, aby ve fondu zasedali partneři z národních organizací.

V kuratoriu nadace "Připomínka, odpovědnost a budoucnost", která rozdělovala peníze také českým nuceně nasazeným, doposud zasedá 26 lidí z různých koutů Evropy. Ti především rozhodují o penězích, které zbyly po vyplacení 4,4 miliardy eur v rámci odškodnění.

Teď ale hrozí, že experty nahradí němečtí úředníci. Berlínské ministerstvo financí chce totiž prosadit nový status nadace, která by se tak de facto stala položkou v německém rozpočtu.

Jak Němci odškodňovali
Autor fotografie: Německé historické muzeum

Jak Němci odškodňovali

  • celkový počet odškodněných: 1,66 milionů
  • z toho žadatelů z ČR: 76 tisíc
  • celková částka: 4,4 miliardy eur
  • z toho ČR: 207 milionů eur
  • výše platby: asi 2600 až 7700 eur
  • zbývající částka: 426 milionů eur

Pozn.: Údaje jsou přepočtem z částek v DM.

Nechceme být spolkem přitakávačů

"Přišli bychom o rozhodovací pravomoci a stali bychom se spolkem přitakávačů," řekla deníku Der Tagesspiegel Ulla Jelpkeová z Levicové strany, která je členkou kuratoria .

S plány Berlína na převzetí nadace nesouhlasí ani český zástupce v kuratoriu Jiří Šitler. "Nejde ani tak o ztrátu českého hlasu, ale o celkové směřování a profil nadace, řekl Aktuálně.cz Šitler.

Podle něj totiž německý průmysl klade důraz na velmi obecné projekty a neakcentuje péči o přeživší a konkrétní pomoc obětem, kterých je stále méně. "Nadací, které mají obecné zásady, jsou přeci stovky," argumentuje diplomat.

Odškodnění skončilo. Po šesti letech

Napětí bylo patrné i na dnešní audienci u prezidenta Horsta Köhlera a kancléřky Angely Merkelové. Oba politici zdůraznili, že se po šesti letech oficiálně uzavřelo vyplácení odškodnění, kterého se dočkalo na 1,7 milionu bývalých nuceně nasazených a jejich příbuzných v bezmála stovce zemí.

Merkelová a Köhler se závěrečnou zprávou fondu. Osudy nadace jsou ale napjaté.
Merkelová a Köhler se závěrečnou zprávou fondu. Osudy nadace jsou ale napjaté. | Foto: Reuters

Praha, Varšava, ale také daší země však doufají, že se jim plány berlínské velké koalice podaří zvrátit. "Američané zastoupení v židovských organizacích jsou také proti, takže máme na své straně silnou lobby," řekl Aktuálně.cz jeden z diplomatů obeznámený s kauzou. Také podle Šitlera uložili prozatím Němci svůj návrh k ledu a chtějí o něm vyjednávat.

Kvalitních projektů je málo

Z peněz nadace se financuje například projekt setkávání s českými pamětníky nuceného nasazení, kteří objíždějí německé školy a vyprávějí tu o svých osudech. V Česku probíhá také rozsáhlý dokumentační program a pomoc obětem holokaustu.

Ne vždy se ale dokážeme prosadit v konkurenci žádostí o podporu. "Kvalitních projektů ale chodí stále relativně málo, což je škoda," řekl Aktuálně.cz Jan Sechter z české ambasády v Berlíně.


 

 

Právě se děje

Další zprávy