Berlín: Před teroristy se můžeme uchránit jen společně

ČTK ČTK
8. 7. 2013 21:43
Spolupráce rozvědek se řídí přísnými pravidly, ujišťuje Merkelová
Angela Merkelová.
Angela Merkelová. | Foto: Reuters

Berlín / Washington - Německá vláda ujistila, že spolupráce Berlína s americkými tajnými službami se řídí výhradně přísnými právními předpisy. Reagovala tak na informace tisku, že i německé rozvědky úzce spolupracují s americkou Národní agenturou pro bezpečnost (NSA). Ta přitom zastřešuje americký tajný program sledování internetového provozu, jehož nečekaný rozsah poodhalil její bývalý technický spolupracovník Edward Snowden.

Mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert řekl, že do činnosti NSA by měla vnést jasno jednání mezi experty EU a USA. O tématu prý jednají souběžně s dnes zahájenými rozhovory o transatlantické zóně volného obchodu.

"Spolková zpravodajská služba (BND) spolupracuje v rámci svého právního vymezení s partnerskými agenturami, a po desetiletí také s NSA," řekl Seibert.

"V boji proti teroristickým hrozbám můžeme obyvatele ochránit pouze tehdy, když budeme spolupracovat s ostatními. Tato spolupráce se odehrává v rámci přísných právních a soudních zásad a je pod kontrolou příslušného parlamentního výboru," dodal Seibert.

Merkelová prostřednictvím mluvčího už dříve zdůraznila, že Německo dokázalo zmařit teroristické útoky i díky tipům od spojenců. Zároveň ale dala najevo, že pokud se potvrdí informace o sledování komunikace ze strany USA a Velké Británie u jejich spojenců v EU, šlo by o nepřijatelné metody studené války. Merkelová kvůli této záležitosti hodlá tento týden do Washingtonu vyslat německého ministra vnitra.

Snowden, kterého Spojené státy obvinily z vynášení dokumentů a špionáže, nedávno řekl, že západní státy včetně Německa s NSA ve skutečnosti dlouho spolupracují.

Snowden v současnosti zřejmě přebývá v tranzitním prostoru moskevského letiště Šeremeťjevo. Bolívie, Nikaragua a Venezuela, v jejichž čele stojí socialističtí vůdci, mu již nabídly politický azyl.

Zruší Obama návštěvu Ruska?

Například bolivijský prezident Evo Morales tak učinil brzy poté, co neplánovaně strávil 13 hodin na vídeňském letišti kvůli podezření, že veze Snowdena z Moskvy.

Další evropské země - Francie, Španělsko, Portugalsko a Itálie - odmítly letounu bolivijského prezidenta umožnit mezipřistání, protože prý měly informace, že je Snowden na palubě. Bolívie dnes požádala velvyslance těchto států, aby vysvětlili, odkud se tyto informace vzaly.

Snowdenův případ stále více zatěžuje také vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem.

Ruský deník Kommersant dokonce napsal, že americký prezident Barack Obama zvažuje zrušení své návštěvy Ruska, dlouho plánované na začátek září. Nemusel by se pak prý zúčastnit ani summitu G20, který se má konat 5. a 6. září v Petrohradě, pokud v tu dobu Snowden i nadále bude přebývat v Rusku. Kreml nicméně ujistil, že přípravy návštěvy jsou v plném proudu.

 

Právě se děje

Další zprávy