Berlín chce zmrazit nájmy bytů na pět let. Návrat do socialismu, tvrdí opozice

ČTK ČTK
21. 10. 2019 20:23
Vedení Berlína před úterním hlasováním o zmrazení nájemného na příštích pět let čelí od podnikatelů ve stavebnictví, opozice i od asociace německých měst výzvám, aby od kontroverzního plánu ustoupila. Koaliční výbor sociálních demokratů, Levice a Zelených se minulý týden po dlouhodobém vyjednávání dohodl, že zastropuje na pět let nájemné v 1,5 milionu bytech, které byly postaveny před rokem 2014.
Ulice v Berlíně.
Ulice v Berlíně. | Foto: Shutterstock

Zmrazení vstoupí v platnost od roku 2020 se zpětnou účinností k 18. červnu 2019. Určující hranicí je rok výstavby před rokem 2014 a cenotvorba by měla odrážet rok 2013, který je na bytovém trhu v Berlíně považován ještě za zdravý. Zohledněny budou také následný růst cen nájemného i vybavení bytu.

Proti plánům radnice se ostře ohradili křesťanští demokraté (CDU), svobodní demokraté (FDP) i protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD). Podle německého realitního sdružení IVD se vedení Berlína, který je vedle německé metropole zároveň spolkovou zemí, vydává zpět na cestu socialistické bytové politiky.

Šéf asociace německých měst (DST) Burkhard Jung dnes podle DPA řekl, že chápe, proč Berlín hledá na bytovém trhu nová řešení, zároveň se ale obává, že zastropování nájmů povede k útlumu investic do bytů. Podle Junga je třeba připravit spíše celý soubor opatření, kdy by komunál vyčlenil nové plochy k výstavě a urychlil plánování, výstavba se také musí finančně zefektivnit a do nájemního vztahu je třeba vnést více jistot.

Podnikatelé ve výstavbě a správě bytů se již obrátili otevřeným dopisem na berlínský Senát, vládu města, kterou vedle sociálnědemokratického starosty Michaela Müllera tvoří dalších deset členů, aby zastropování nájemného odmítl kvůli očekávaným hlubokým dopadům na hospodářství i společnost.

Berlínský svaz nájemníků podle portálu Wirtschafts Woche postoj berlínské koalice naopak vítá a označuje ho za historicky ojedinělou šanci, že se spolkové země odhodlají k veřejně-právní cenotvorbě nájmů. Svaz očekává, že mnoho nájemníků dosáhne na snížení činže, zároveň ale počítá s odporem pronajímatelů.

Berlín se po sjednocení Německa v roce 1990 stal populárním místem k životu především kvůli podprůměrným cenám bydlení. Výrazný zájem o byty a přistěhovalectví ale vedly k tomu, že nájmy velmi vzrostly, což snížilo dostupnost bydlení.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Litevský prezident dal milost dvojici ruských špionů

Litevský prezident Gitanas Nauséda dal milost dvojici ruských občanů, kteří byli v Litvě předloni odsouzeni za špionáž. Podle agentury AFP informoval prezidentský úřad. Nauséda tak otevřel cestu k možné výměně špionů s Moskvou.

Litevská média s odvoláním na nejmenované zdroje informovala, že Rusové Nikolaj Filipčenko a Sergej Mojsejenko by mohli být vyměněni za Aristidise Tamošaitise a Jevgenije Mataitise.

Filipčenko si v litevském vězení odpykává desetiletý trest za pokusy zverbovat pracovníky litevské rozvědky k instalování odposlechu v rezidenci bývalé prezidentky Dalie Grybauskaitéové a Mojsejenko trest v délce deseti a půl roku za to, že dodával Rusku informace o činnosti litevské armády.

před 1 hodinou

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci. Vítr na horní stanici dosahuje 90 kilometrů v hodině, přípustných je přitom 58 km/h, pak už je provoz nebezpečný. Podle prognóz počasí zřejmě nebude možné kvůli větru jezdit po celý den, řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí, v provozu je přes 85 let. V minulosti stávala kvůli větru zhruba dvakrát až třikrát za rok. V posledních letech ale větrných dnů přibývá.

Silný vítr fouká v pátek také v Jizerských horách a Krkonoších, další problémy ale hlášeny nejsou. Meteorologové vydali na dnešek výstrahu, vítr může na horách dosáhnout v nárazech 70 až 90 kilometrů v hodině.

Další zprávy