Berlín chce zmrazit nájmy bytů na pět let. Návrat do socialismu, tvrdí opozice

ČTK ČTK
21. 10. 2019 20:23
Vedení Berlína před úterním hlasováním o zmrazení nájemného na příštích pět let čelí od podnikatelů ve stavebnictví, opozice i od asociace německých měst výzvám, aby od kontroverzního plánu ustoupila. Koaliční výbor sociálních demokratů, Levice a Zelených se minulý týden po dlouhodobém vyjednávání dohodl, že zastropuje na pět let nájemné v 1,5 milionu bytech, které byly postaveny před rokem 2014.
Ulice v Berlíně.
Ulice v Berlíně. | Foto: Shutterstock

Zmrazení vstoupí v platnost od roku 2020 se zpětnou účinností k 18. červnu 2019. Určující hranicí je rok výstavby před rokem 2014 a cenotvorba by měla odrážet rok 2013, který je na bytovém trhu v Berlíně považován ještě za zdravý. Zohledněny budou také následný růst cen nájemného i vybavení bytu.

Proti plánům radnice se ostře ohradili křesťanští demokraté (CDU), svobodní demokraté (FDP) i protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD). Podle německého realitního sdružení IVD se vedení Berlína, který je vedle německé metropole zároveň spolkovou zemí, vydává zpět na cestu socialistické bytové politiky.

Šéf asociace německých měst (DST) Burkhard Jung dnes podle DPA řekl, že chápe, proč Berlín hledá na bytovém trhu nová řešení, zároveň se ale obává, že zastropování nájmů povede k útlumu investic do bytů. Podle Junga je třeba připravit spíše celý soubor opatření, kdy by komunál vyčlenil nové plochy k výstavě a urychlil plánování, výstavba se také musí finančně zefektivnit a do nájemního vztahu je třeba vnést více jistot.

Podnikatelé ve výstavbě a správě bytů se již obrátili otevřeným dopisem na berlínský Senát, vládu města, kterou vedle sociálnědemokratického starosty Michaela Müllera tvoří dalších deset členů, aby zastropování nájemného odmítl kvůli očekávaným hlubokým dopadům na hospodářství i společnost.

Berlínský svaz nájemníků podle portálu Wirtschafts Woche postoj berlínské koalice naopak vítá a označuje ho za historicky ojedinělou šanci, že se spolkové země odhodlají k veřejně-právní cenotvorbě nájmů. Svaz očekává, že mnoho nájemníků dosáhne na snížení činže, zároveň ale počítá s odporem pronajímatelů.

Berlín se po sjednocení Německa v roce 1990 stal populárním místem k životu především kvůli podprůměrným cenám bydlení. Výrazný zájem o byty a přistěhovalectví ale vedly k tomu, že nájmy velmi vzrostly, což snížilo dostupnost bydlení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Česká pošta nestojí před krizí, kontroly nezjistily žádná pochybení, uvedl Hamáček

Česká pošta podle ministra vnitra Jana Hamáčka nestojí před krizí, hrozbu stávky označil za bezdůvodnou. Desítky kontrol ve firmě podle něj nezjistily žádná pochybení. Hamáček také bude chtít jednat o kompenzacích pro Českou poštu za ztráty během koronavirové krize. Ztráty podniku vyčíslil zhruba na 780 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Magma ze sopky na Kanárských ostrovech může vytékat až tři měsíce, obávají se experti

Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři týdny nebo až tři měsíce, informoval dnes deník El País s odkazem na vulkanologický institut Kanárských ostrovů. Několik proudů masy žhavé lávy na cestě k pobřeží dosud zničilo dvě stovky domů a na 154 hektarů půdy, ohroženy jsou i banánovníkové plantáže. Přerušen je kvůli valící se lávě stále provoz na šesti silnicích, letecká doprava na ostrově funguje bez omezení.

Největší obavy nyní panují ze střetu žhavé lávy s mořskou vodou, po němž se do ovzduší uvolní obrovské množství páry a toxických plynů. Riziko velkých cunami podle expertů nehrozí. Pobřeží na jihozápadě ostrova bylo uzavřeno, láva by tam měla dorazit během několika dnů, její postup se totiž zpomalil. Nyní je okraj proudů lávy asi 2,5 kilometru od pobřeží. V některých částech dosahuje masa lávy výšky až 12 metrů.

Láva kromě zatím dvou stovek domů zničila i infrastrukturu ostrova, elektrické vedení, zemědělskou půdu, ale také například zavlažovací potrubí k banánovníkovým plantážím. Ohroženo je nyní asi 400 hektarů plantáží banánovníků, jehož pěstování patří k hlavním ekonomickým odvětvím na ostrově. V nejpostiženější oblasti kolem obcí El Paso a Los Llanos de Aridane se pěstuje asi 20 procent produkce banánů ostrova. O práci tak mohou podle deníku La Vanguardia přijít stovky lidí.

Erupce na La Palmě už zničila také řadu domů, které fungovaly jako ubytování pro turisty. Právě jihozápad ostrova je vyhledávanou destinací zejména německých a holandských turistů. Cestovní ruch se přitom právě sotva začal vzpamatovávat z omezení kvůli pandemii covidu-19. Španělská ministryně cestovního ruchu Reyes Marotová nicméně v pondělí uvedla, že tato událost může být i reklamou pro cestovní ruch v příštích týdnech a měsících, za což si vysloužila kritiku místních obyvatel.

Přírodní katastrofa si díky včasné evakuaci nevyžádala žádné oběti, ani zraněné. Z postižené oblasti bylo evakuováno na 6000 lidí. Škody způsobené erupcí odhadl premiér Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres na více než 400 milionů eur (asi 10,2 miliardy Kč).

Vyvěrání magmatu ze sopky odhadují experti na několik týdnů až měsíců. Vychází přitom z dosud nejdelší erupce na ostrově z roku 1585, kdy to bylo 84 dnů, a nejkratší z roku 1971, kdy magma vyvěralo 25 dní. Návrat k normálu ale po této přírodní katastrofě podle televize RTVE potrvá další týdny či měsíce.

Deník El País dnes s odvoláním na vulkanologický ústav Kanárských ostrovů napsal, že do vzduchu se po erupci nyní na La Palmě uvolňuje denně odhadem od 6000 do 11.500 tun oxidu siřičitého.

před 1 hodinou

Prodeje léků na předpis stouply meziročně o desetinu

Prodeje léků na předpis v Česku v období od začátku července 2020 do konce června 2021 vzrostly meziročně o desetinu na 75 miliard korun, volně prodejných léků a doplňků stravy o pět procent na 27 miliard korun. Vyplývá to z dat analytické společnosti IQVIA. Hodnoty prodejů léků na předpis jsou uvedeny v cenách výrobce bez DPH, hodnoty prodejů v kategorii volně prodejných léků a produktů pro zdravotní péči jsou naopak měřeny v koncových cenách včetně DPH.

Zdroj: ČTK
Další zprávy