Berezovskij viněn z přípravy převratu

Red Zah, ČTK
2. 3. 2006 13:41
Moskva - Ruská prokuratura požádala Británii o vydání oligarchy Borise Berezovského, který byl v polovině února v Rusku obviněn z pokusu o svržení prezidenta Putina.
Berezovskij patřil do nepočetné skupiny takzvaných oligarchů, kteří nashromáždili ohromné bohatství po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991.
Berezovskij patřil do nepočetné skupiny takzvaných oligarchů, kteří nashromáždili ohromné bohatství po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. | Foto: Reuters

Pokud bude souzen, hrozí mu až 20 let vězení. O reakci Londýna na vznesenou žádost zatím agentury neinformovaly.

Zprávy o obvinění a žádosti o vyhoštění někdejšího mocného oligarchy z Anglie se dostaly na veřejnost jen pár dní poté, co britský ministr zahraničí Jack Straw varoval Berezovského, že může být kdykoli zbaven statusu politického uprchlíka.

Plán na Putinův odchod

Britská diplomacie tak reagovala na hlasitá Berezovského oznámení o počátku kampaně, jejímž cílem má být Putinův odchod z moskevského Kremlu. Za stejná vyjádření zřejmě také magnáta začala stíhat ruská prokuratura.

Berezovskij o kampani hovořil na konci ledna v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy. Uvedl tehdy, že už rok a půl připravuje "změnu protiústavního režimu", který nyní v Rusku vládne.

Putin i současný ruský parlament se podle něj chovají neústavně a přijali řadu právních norem odporujících základnímu ruskému zákonu. Berezovskij v této souvislosti jmenoval například změnu způsobu výběru gubernátorů ruských oblastí, kteří nyní už nejsou voleni občany, ale místním poslancům je ke schválení navrhuje prezident.

Británie ruský ústavní pořádek uznává

Britské ministerstvo zahraničí Berezovského varovalo, že podobná vyjádření mohou mít vliv na jeho postavení v Británii. "Vláda jejího veličenstva uznává ruský ústavní pořádek a územní celistvost Ruské federace," zdůraznil Straw.

Foto: Reuters

Berezovskij patřil do nepočetné skupiny takzvaných oligarchů, kteří nashromáždili ohromné bohatství po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Ve svých rukou kromě jiného soustředil i některá významná média.

Po nástupu Vladimira Putina k moci se dostával v Rusku do stále větších problémů. Nakonec se zbavil významné části svého majetku a odešel do londýnského exilu. Dění v Rusku ale dlouhodobě komentuje a kritizuje. Ze strany oficiální Moskvy jsou proti němu naopak pravidelně vznášena obvinění z defraudací a "zneužívání moci".

 

Právě se děje

Další zprávy