Bereme příliš málo, stěžují si zaměstnanci britské královny

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 3. 2015 23:38
Podle odborů je skandální, že personál královského hradu Windsor je tak "děsivě placen", ačkoli se od něj očekává, že bude zdarma vykonávat činnost, která vydělává peníze královské rodině.
Hrad Windsor patří k nejnavštěvovanějším britským památkám.
Hrad Windsor patří k nejnavštěvovanějším britským památkám. | Foto: Viktor Vondra

Londýn - Zaměstnanci britské královny Alžběty II. možná budou vůbec poprvé protestovat kvůli pracovním podmínkám. Důvodem je podle listu The Financial Times nespokojenost personálu z královského hradu Windsor s platy, které jsou prý "děsivě nízké".

Odborový svaz veřejného sektoru (PCS) nyní uspořádá mezi svými členy z Windsoru hlasování o tom, zda chtějí na znamení nesouhlasu s finančním ohodnocením omezit své nynější služby, například neplacené průvodcovství či tlumočnictví.

"Je skandální, že personál je tak děsivě placen, ačkoli se od něj očekává, že bude zdarma vykonávat činnost, která vydělává peníze královské rodině," uvedly odbory. Ze dvou set zaměstnanců hradu, který je jednou z oficiálních rezidencí královny, jich je 120 členy PCS.

Nástupní plat pro nováčky činí 14 400 liber (542 000 korun) ročně, což je pod úrovní životního minima. PCS tvrdí, že zaměstnanci hradu pracující ve službách pro návštěvníky musí vykonávat řadu činností, za které nedostávají zaplaceno, ačkoli turisté takové úkony hradí. Příkladem jsou podle Reuters průvodcovství, tlumočení či poskytování první pomoci.

"Tito pracovníci jsou loajální svému zaměstnavateli a rozhodně chtějí návštěvníkům poskytnout královské služby," uvedly odbory s tím, že zároveň očekávají odpovídající platy.

V úterý se proto PCS začne svých členů na Windsoru dotazovat, zda chtějí dát svůj nesouhlas aktivně najevo. Hlasování skončí 14. dubna, od konce měsíce by pak omezení v případě odsouhlasení mohla začít platit. Součástí chystaných opatření je podle odborů to, že pracovníci přestanou vykonávat neplacenou činnost, kterou dělají z dobré vůle. "Bude to mít značný dopad na služby poskytované návštěvníkům," uvedly PCS.

Nezisková organizace Royal Collection Trust, která má na starosti turistické aktivity na Windsoru, tvrdí, že peníze ze vstupného a různých poplatků byly použity na péči o královské umělecké sbírky a neputovaly do kapes Alžbětiny rodiny.

Organizace se ohradila také proti stížnosti na nízké platy, které si prý mohou zaměstnanci díky výkonnostním příplatkům vylepšit až o 2,5 procenta. Dodala také, že personál se těší výhodám v podobě příspěvků na penzi a obědů zdarma.

Hrad Windsor je podle královského webu nejstarším a nejdéle soustavně obývaným hradem světa, monarchové ho využívají takřka 1000 let. Královna Alžběta II. zde tráví většinu svých volných víkendů a každoročně zde přes Velikonoce měsíc bydlí.

 

Právě se děje

Další zprávy