Prince čtvrt roku skrývali. Teď slavné dítě pokřtili

Kateřina Vítková Petr Jemelka Kateřina Vítková , Petr Jemelka
Aktualizováno 23. 10. 2013 18:06
Křtin britského následníka trůnu George se účastnila pouze rodina a blízcí přátelé.
Královská kaple v Svatojakubském paláci v Londýně.
Královská kaple v Svatojakubském paláci v Londýně. | Foto: Reuters

Londýn - Na veřejnosti se po více než třech měsících objevil následník britského trůnu princ George.

Syn prince Williama a jeho manželky Catherine zažil první velkou ceremonii v životě - v královské kapli Svatojakubského paláce jej pokřtili.

Slavnostní chvíle v srdci Londýna se oproti očekávání účastnila jen rodina a blízcí přátelé.

Čtyřicet pět minut dlouhý obřad vedl za zavřenými dveřmi duchovní vůdce anglikánské církve, kterým je arcibiskup z Canterbury Justin Welby. Budoucího krále Spojeného království pokřtil vodou z řeky Jordán.

Během ceremonie Pippa četla úryvek z evangelia svatého Lukáše a princ Harry z evangelia svatého Jana. Po křtu pořádali princ Charles s Camillou v paláci Clarence House pro účastníky odpolední čaj. Servírovat část dortu ze svatby Williama a Kate v roce 2011, která byla speciálně uchována pro příležitost křtu.

Princ George se přitom ve chvíli, kdy usedne na britský trůn, sám stane formální hlavou církve, připomněla agentura Reuters. V nároku na trůn ho ale zatím předbíhají jeho dědeček a otec.

Přestože šlo o soukromou ceremonii, před Svatojakubským palácem i před Kensingtonským palácem, kde William, Kate a George bydlí, se shromáždily desítky lidí.

Obřadu by se kromě královny účastnili i princ Charles s manželkou, Williamův bratr princ Harry, rodiče vévodkyně Catherine a spolu s nimi i její sourozenci Pippa a James.

Královská rodina ve středu oznámila jména Georgeových kmotrů a kmoter. Kromě Williamovy sestřenice a manželky bývalého hráče ragby Mikea Tindalla Zary Phillipsové jsou mezi nimi přátelé královského páru z dětství a z dob studií na univerzitě nebo přítelkyně Williamovy matky Diany, uvedla BBC.

Bourání tradic

Vévoda a vévodkyně z Cambridge zvolili pro křtiny svého syna neobvyklé místo a mnohé tím překvapili. Tradičně se královské křtiny odehrávají v hudebním salónu Buckinghamského paláce.

Neokázalost křtu kontrastuje s horečnou atmosférou, která obklopovala očekávané Georgeovo narození. Média také spekulují, že skromnější křest souvisí i s tím, že William je vůči médiím ostražitý od smrti své matky, která byla dlouhodobým cílem bulvárního tisku.

Královská kaple za zdmi Svatojakubského paláce ze 16. století má v anglické historii důležitou úlohu. Mimo jiné se zde v roce 1840 za prince Alberta provdala královna Viktorie.

Současnou královskou rodinu ale s kaplí pojí i smutné vzpomínky. Server BBC připomněl, že právě tam byla před veřejným pohřbem vystavena rakev s princeznou Dianou.

Rodiče malého George obešli i další z tradic. Oproti svému otci nebude malý princ během obřadu oblečen do původního saténového roucha, které jako první oblékla nejstarší dcera královny Viktorie.

Čtyři generace na jednom snímku

Média měla na královské křtiny omezený přístup. Událost fotil známý fotograf hollywoodských hvězd Jason Bell. Prince George veřejnost naposledy spatřila na snímku, který v srpnu vyfotografoval jeho dědeček Michael Middleton.

Příjezd na křtiny.
Příjezd na křtiny. | Foto: Reuters

Po více než 100 letech se na jedné fotce objeví hned čtyři generace královské rodiny najednou, tedy královna Alžběta II., její syn princ Charles, vnuk princ William a pravnuk princ George. Naposledy se podobný snímek objevil v červnu 1894 na křtinách budoucího krále Edwarda VIII.

 

Právě se děje

Další zprávy