Benešovy dekrety jsou bezpráví, řekl Hofer před cestou za Zemanem

ČTK ČTK
11. 9. 2016 21:09
Jádrem rozhovorů v Praze bude podle rakouského prezidentského kandidáta Norberta Hofera budoucnost, ale takzvané Benešovy dekrety označil v rozhovoru pro tamní deník Kleine Zeitung za bezpráví. Hofer se v Praze v pondělí sejde s prezidentem Milošem Zemanem. Budou spolu mluvit pravděpodobně o migrační krizi, na kterou mají podobné názory. Tématem by se měly stát i blížící se opakované prezidentské volby v Rakousku.
Norbert Hofer, FPÖ
Norbert Hofer, FPÖ | Foto: Reuters

Vídeň – Za "bezpráví" označil poválečné takzvané Benešovy dekrety rakouský prezidentský kandidát Norbert Hofer před svou pondělní návštěvou českého prezidenta Miloše Zemana. Jádrem jeho rozhovorů v Praze budou ale otázky budoucnosti, zdůraznil v rozhovoru pro rakouský deník Kleine Zeitung, z nějž citovala agentura APA.

"Benešovy dekrety přirozeně představují bezpráví," řekl Hofer, "a v tom máme také zcela rozdílné názory".

Dekrety československého prezidenta Edvarda Beneše, na jejichž základě přišli sudetští Němci po druhé světové válce v Československu o občanství a majetek a následně byli podle mezinárodních dohod vysídleni, byly založeny na principu kolektivní viny, konstatovala rakouská agentura. Připomněla rovněž, že dekrety jsou nadále součástí českého právního řádu, i když pozbyly účinnosti.

Prezidentské dekrety hrály v předvolebním boji před Zemanovým zvolením prezidentem v roce 2013 velkou roli, napsala APA. Zeman dekrety obhajuje, podle jeho názoru neobsahují princip kolektivní viny, uvedla a připomněla Zemanovy tehdejší výroky k této věci.

Zeman s Hoferem budou spolu mluvit pravděpodobně o migrační krizi, na kterou mají podobné názory. Tématem by se měly stát i blížící se opakované prezidentské volby v Rakousku a Hofer by se chtěl zmínit i o Jaderné elektrárně Temelín, která dlouhodobě budí u jižních sousedů emoce.

 

Právě se děje

Další zprávy