Minsk - Běloruské opoziční síly protestují proti čerstvému rozhodnutí soudu v Mogilevě, který ve čtvrtek prodloužil mladému prodemokratickému aktivistovi Arturu Finkievičovi trest odnětí svobody o další rok a půl.
Finkievič byl odsouzen dne 10.5.2006 ke dvěma letům v trestné kolonii za to, že psal před posledními prezidentskými volbami, v nichž si úřadující prezident Alexandr Lukašenko opět prodlužoval mandát, na zeď sprejem nápisy jako "Máme ho dost" a "Chceme někoho jiného".
Exemplární trest podle paragrafu o výtržnictví měl podle všeho odradit od podobných aktivit další mladé lidi. Do té doby se za podobné prohřešky udělovaly převážně finanční pokuty.
Místo svobody nový trest
Při započtení času, který Finkievič strávil ve vazbě, mu měl trest vypršet koncem roku. Na svobodu ale nepůjde. Za údajné porušení vnitřních pravidel v káznici má strávit za mřížemi další rok a půl.
V samotném Bělorusku se ale proti čtvrtečnímu verdiktu mogilevského soudu zvedá bouře nevole.
"Je to velice přísný trest. V příštích dnech svoláme zasedání výboru pro kampaň za Finkievičovo osvobození. Budeme za Artura bojovat. Režim se tímto způsobem snaží svobodomyslné mladé lidi zastrašit. Nemohou nás ale přemoci," cituje informační server Charta 97 někdejšího vůdce opozičního sdružení Malady Front Pavla Sevjarynce, který byl sám dlouho vězněn.
Vlastní prohlášení, které napadá rozhodnutí soudu, zveřejnilo i hnutí Za Svobodu, v jehož čele stojí opoziční vůdce a poražený prezidentský kandidát Alexandr Milinkievič, a Výbor na obranu stíhaných, který vede jeho manželka Inna Kulej.
"Proces provázelo mnoho otázek ohledně výpovědí svědků, které se od sebe velmi lišily, i výkonu přiděleného právníka. Podle nás se dopustil mnoha chyb. Především jde ale o to, že Artur Finkievič byl při jednání soudu velmi nemocný a nemohl se sám dobře hájit. Dvakrát žádal o přeložení termínu," uvedla Inna Kulej.
Mezinárodní důsledky
Výbor na obranu stíhaných už Finkievičovi našel novou právničku, která připraví odvolání k oblastnímu kasačnímu soudu.
Zároveň chtějí na podporu Artura Finkieviče spustit mezinárodní kampaň, oslovit velvyslance zemí akreditované v Minsku a napsat dopisy organizacím, jako je Amnesty International, aby dosáhli mezinárodního uznání statusu vězněného mladíka coby vězně svědomí.
Není pochyb, že běloruský režim v důsledku procesu s Finkievičem riskuje zhoršení vztahů s Evropskou unií ve chvíli, kdy doufal v pravý opak.
Mezi hlavními požadavky, které z Bruselu na adresu Minsku opakovaně zaznívají, se totiž objevuje právě propuštění všech politických vězňů.