"Jedině nové, poctivé a transparentní volby mohou obnovit spravedlnost a až po nich můžeme zjistit, kdo vyhrál," zdůraznila Cichanouská.
Do vlasti je podle svých slov připravena se vrátit až poté, co bude cítit, že ona a její děti tam budou v bezpečí. Uvězněnému manželovi vzkázala, že na něj myslí každý den. Připomněla, že propuštění politických vězňů na svobodu patří k požadavkům protestního hnutí.
Cichanouská v televizi Belsat zdůraznila, že v současnosti se Bělorusové musejí řídit jen přesvědčením, že jsou schopni všechno změnit. "Nemůžeme svěsit ruce, protože všichni riskujeme. Zvítězíme," řekla a dodala, že jen společnými silami se lze domoci nových, poctivých voleb, ve kterých si země zvolí nového prezidenta. Za důležitější než to, zda ve volbách z 9. srpna zvítězila, pokládá skutečnost, že "nám ukradli volby" a že "volby byly zfalšované".
Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská uvedla, že neplánuje znovu kandidovat do nejvyšší funkce, pokud by v Bělorusku byly vyhlášeny nové prezidentské volby. "Sama to neplánuji," řekla Cichanouská podle ruské agentury TASS televizi Belsat. Žádné další pasáže z interview agentura nezveřejnila.
V Bělorusku třináctým dnem pokračují protivládní protesty. Občané Minsku vytvořili živý řetěz, podle běloruských novinářů měří přibližně 13 kilometrů.
<13 km human chain from Kurapaty Memorial site to Akrestina Detention center. People don’t give up, protest every day despite detentions and threats. pic.twitter.com/xsiHUSP3I8
— Franak Viačorka (@franakviacorka) August 21, 2020
Agentura Reuters ve své analýze s odvoláním na "dobře informovaný zdroj v Kremlu" napsala, že ruský prezident Vladimir Putin předpokládá setrvání Alexandra Lukašenka u moci v Bělorusku. "Nemají ho moc rádi, ale podporují ho," uvedl zdroj. Putin se podle něj domnívá, že Lukašenko krizi ustojí a že opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská nepředstavuje pro režim existenční hrozbu.
Ruská tisková agentura Tass: "Prezident Vladimir Putin je pro řešení krize dialogem mezi běloruskou vládou a lidem."
Svoboda a dobrý život patří mezi základní potřeby člověka. Řekl to dnes německý ministr zahraničí Heiko Maas v Bratislavě, kterou navštívil v den 52. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Šéf německé diplomacie zdůraznil, že to platí i pro lidi v dnešním Bělorusku.
Aplikace Telegram se stala nenahraditelným nástrojem koordinace běloruských protestů, píše agentura AP. Každý den se tam protestující sami koordinují. "Dnes bude další důležitý den v boji za naši svobodu. Na všech frontách dochází k tektonickým posunům. Proto je důležité nepolevit," stálo v jednom z úterních vzkazů. "Ráno. Rozšířit stávku. 11:00 podpora Divadla Janka Kupaly. 19:00 shromáždění na Náměstí nezávislosti." Aplikace často zůstává dostupná navzdory odpojení internetu, nejpopulárnějšími kanály pro sdílení informací jsou NEXTA, NEXTA Live a Belarus of the Brain.
Lukašenko podle informací běloruských novinářů potvrdil, že místo vyhozených nebo stávkujících zaměstnanců běloruské státní televize nyní pracují štáby z Ruska. "Poprosil jsem Rusy: dejte nám dva až tři týmy, jenom kdyby náhodou," řekl.
Lukashenka admitted that Russian journalists now work for State TV instead of those who quit in protest: ”I asked the Russians: give us 2-3 groups of journalists just in case. It's 6 or 9 people from the most advanced television." He also invited Russians to President press pool
— Franak Viačorka (@franakviacorka) August 21, 2020
Ruský prezident Vladimír Putin podle agentury TASS "věří, že mezi běloruským vedením a obyvateli země musí existovat dialog, aby byla krize vyřešena". Shodl se na tom s dalšími členy Rady bezpečnosti Ruské federace.
"Panuje tu nyní spor mezi úřady, státem a běloruským lidem. My jsme vznikli, abychom situaci vyřešili bezpečně, bez konfliktu a mírumilovně," prohlásil po výslechu Sjarhej Dylevski, jeden ze členů opozičního koordinačního výboru.
Běloruské úřady pokračují v tlaku na protestující, kteří považují vítězství Alexandra Lukašenka v nedávných prezidentských volbách za zfalšované a žádají jeho rezignaci. Dnes byl zadržen Jevgenij Bochvalov, který organizoval stávku továrních dělníků v minské automobilce, informovala agentura AP.
Dva členové opozičního koordinačního výboru byli dnes pozváni běloruskými úřady k výslechu. Nebyli zatím zadrženi ani z ničeho obviněni. Běloruský generální prokurátor ve čtvrtek oznámil, že vůči koordinační radě vede jeho úřad trestní stíhání kvůli podezření z "uchvácení moci". Na prvním videu, které zveřejnil běloruský novinář, je zástupce stávkujících dělníků z továrny na traktory Sjarhej Dylevski, na druhém právník Maksim Znak. Desítky stoupenců je doprovodily tak blízko, jak jim to dovolily policejní zátarasy.
National Coordination Council member Maxim Znak left the building of the Investigative Committee. He is not accused and not detained yet. He said that the Council begins working. pic.twitter.com/Pr9BOpqBtc
— Franak Viačorka (@franakviacorka) August 21, 2020
Běloruský ministr obrany na uzavřeném jednání 20. srpna nevyloučil, že by příslušníci armády mohli na demonstranty střílet ostrými náboji.
In #Belarus, defence minister Khrenin admitted during a behind-the-closed-doors meeting with military officers on 20 August, that the army could potentially use lethal weapons against the #protesters:https://t.co/pet22UkabF
— Alex Kokcharov (@AlexKokcharov) August 21, 2020
V reakci na dotaz týkající se ekonomických sankcí, které členské státy Evropské unie uvalily na představitele Lukašenkova režimu, Cichanouská prohlásila, že všechny země "by měly respektovat suverenitu Běloruska".
Běloruská opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská během tiskové konference uspořádané v Litvě slíbila, že se vrátí do Běloruska "tak brzy, jak jen to budu považovat za bezpečné". Zároveň popřela, že by ji jakkoliv kontaktovalo Rusko, a vyjádřila naději, že současné vedení země "vyslechne lid". Informuje o tom agentura Reuters.
O univerzitní iniciativě informuje na Twitteru český analytik Roman Máca.
Přednášející, žáci a absolventi Moskevské Lomonosovovy státní univerzity žádají odebrání titulu "čestný profesor" Lukašenkovi, který mu univerzita udělila v r. 1996. "Hlava represivního režimu nemůže být čestným profesorem MSU!"https://t.co/KlU48SOjOV
— Roman M (@Fbeyeee) August 21, 2020
Agentura Reuters s odoláním na nejmenovaného představitele EU píše, že běloruský prezident Alexandr Lukašenko opakovaně odmítl telefonický hovor s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem.
Právě Evropská rada, vrcholná instituce EU, tento týden odmítla běloruské volby uznat.
Zástupci 17 národnostních menšin a komunit v Česku se ve společné výzvě obrátili na běloruského velvyslance v Praze. Požadují mimo jiné propuštění politických vězňů a demonstrantů a uspořádání svobodných a demokratických prezidentských voleb. Výzvu podepsaly i zástupkyně menšin z Ruska a Běloruska.
Běloruská opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská v nové videonahrávce vyzvala své stoupence, aby zesílili stávky v továrnách po celé zemi a prosadili tak nové prezidentské volby. Informovala o tom agentura Reuters.
"Žádám vás - pokračujte a rozšiřte stávky," řekla Cichanouská v nahrávce z Litvy, kam se uchýlila pod tlakem běloruských úřadů a z obavy o svou bezpečnost. "Nenechte se ošálit zastrašováním."