Běloruská policie znovu zasáhla při protivládním protestu, zatkla kolem 200 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 9. 2020 21:49
Běloruská policie při nedělním protivládním protestu v Minsku zatkla kolem dvou set lidí, informovala agentura Interfax. O den dříve bylo podle běloruského ministerstva vnitra zadrženo 150 osob. Úřady uvedly, že 116 z nich zůstane ve vazbě až do soudního projednání možného porušení zákona, píše běloruský server Tut.by.

Nedělní akce se konaly pod heslem Národní inaugurace skutečného prezidenta - opravdovou hlavou státu je podle odpůrců prezidenta Alexandra Lukašenka opoziční kandidátka v srpnových volbách Svjatlana Cichanouská.

Motto demonstrací bylo reakcí na Lukašenkovo nedávné uvedení do úřadu. Prezidentskou přísahu složil dlouholetý běloruský vůdce 23. září, přestože mnozí Bělorusové označují výsledek srpnových voleb za zfalšovaný a Lukašenkovo zvolení neuznává ani Evropská unie. Za skutečnou vítězku voleb běloruská opozice považuje právě Cichanouskou.

"Jsou nás miliony. A proto zvítězíme," uvedla ve videoposelství z litevského exilu Cichanouská. Demonstranty vybídla, aby dál usilovali o změnu režimu pokojnou cestou. Lukašenkovu inauguraci z tohoto týdne označila za "zjevnou frašku".

V Minsku prošel protestní průvod mimo jiné po okružní třídě Mašerava. Podle agentury AFP se na demonstraci sešlo asi 100 tisíc lidí. Někteří z nich skandovali "Svjata je prezidentka". Lidé demonstrovali také v dalších běloruských městech, například v Gomelu či Mohylovu na východě země podle agentury AFP policie protestující rozháněla slzným plynem a zábleskovými granáty. Podle agentury DPA se objevily informace i o nasazení vodních děl.

Podle agentury Reuters měla při protestech řada lidí na hlavě koruny z papíru či jiných materiálů. "Pokud se tu můžou korunovat všichni podvodníci, tak proč ne já?" řekl agentuře AFP 36letý Sjarhej, který měl na hlavě korunu z jednoho ze známých fastfoodů. "Nejdřív zfalšoval volby a potom zfalšoval inauguraci," řekl agentuře Reuters v Minsku 30letý Alexandr. "Nechceme žít v koncentračním táboře," uvedla další demonstrantka, 48letá Eleonora.

Lukašenka kritizoval i francouzský prezident

Nesouhlas s Lukašenkovým režimem před svojí pondělní návštěvou Lotyšska a Litvy vyjádřil francouzský prezident Emmanuel Macron.

"Je zřejmé, že Lukašenko musí odejít," citoval ho týdeník Le Journal du Dimanche. "To, co se děje v Bělorusku, je příkladem krize moci, autoritářské moci, která nedokáže přijmout logiku demokracie a je závislá na síle," prohlásil Macron. Francouzský prezident také uvedl, že obdivuje odvahu účastníků běloruských protestů.

Lukašenko v reakci zveřejněné agenturou Belta uvedl, že chce jako zkušený politik "nezralému" politikovi Macronovi poradit, "aby se méně díval kolem a místo toho se začal konečně zabývat vnitřními záležitostmi Francie". Kdyby se Macron řídil svou vlastní logikou, musel by podle běloruského prezidenta před dvěma lety rezignovat, když do ulic vyšli příznivci hnutí žlutých vest. "Roky minou, vesty jsou stále v ulicích a pan Macron je překvapivě stále ve funkci," dodal Lukašenko.

 

Právě se děje

Další zprávy