Belgie zakázala nošení burek. Jako druhá země v EU

Radim Klekner Radim Klekner
25. 7. 2011 13:08
V zemi Valonů a Vlámů se podle policie zahaluje na veřejnosti asi stovka žen
Ve Francii platí zákaz nošení burek od dubna.
Ve Francii platí zákaz nošení burek od dubna. | Foto: Reuters

Brusel - Jako druhá země v Evropě schválila Belgie o víkendu zákon zakazující nošení burek. Pro opatření se vyslovili prakticky všichni poslanci, pouze jeden hlasoval proti a dva se hlasování zdrželi.

Zákon je - podobně jako v případě Francie, která s příslušnou restrikcí přišla jako první v Evropě letos v dubnu - formulován tak, že zakazuje zahalování na veřejných místech. Tím se má předejít kritice ze strany zastánců nošení burek, poukazujících na to, že se jedná o diskriminační opatření vůči vyznavačům islámu.

Již od soboty tak belgičtí policisté mohou pokutovat každou osobu, "která si na veřejnosti zahaluje obličej zcela nebo zčásti tak, že není identifikovatelná."

Tomu, kdo zákaz poruší, hrozí v Belgii pokuta ve výši 140 eur a devět dní vězení.

Obrátíme se na ústavní soud

Ještě před přijetím zákona oznámily dvě belgické občanky, že se v celé záležitosti obrátí na ústavní soud. První pochází z Maroka, druhá konvertovala k islámu před třinácti lety.

Každá osoba by měla být snadno identifikovatelná, hlásá zákon proti zahalování na veřejnosti.
Každá osoba by měla být snadno identifikovatelná, hlásá zákon proti zahalování na veřejnosti. | Foto: Reuters

"Pokládáme zákon za nepřípustné vměšování do výkonu základních svobod, jako je svoboda vyznání a slova, svoboda osobní a právo na soukromí," citoval deník La libre Belgique advokátku obou žen Ines Woutersovou, která se odvolává na Listinu základních práv Evropské unie.

Obě ženy dostaly v minulosti pokutu již několikrát, protože zákaz nosit burku platí již určitou dobu místně v bruselské aglomeraci.

Podle zdrojů ministerstva vnitra nosí burku v Belgii přibližně stovka žen. Další zdroje hovoří o 270 muslimkách, které se při vycházkách mimo domov zahalují. Mimo jiné se jedná o rodinné příslušníky diplomatů z některých afrických a arabských zemí.

O zákazu se debatuje v Nizozemsku, Španělsku i Německu

Protesty fundamentalistických vyznavačů islámu vyvolal zákaz burky ve Francii, kde jeden z aktivistů, Rašíd Nekáz, dokonce vytvořil organizaci s názvem "Nedotýkej se mé ústavy", jež nabízí ženám, které dostaly pokutu za zahalování obličeje, že za ně příšlušnou částku zaplatí.

Lokální zákazy nošení burek platí i ve Velké Británii či Itálii.
Lokální zákazy nošení burek platí i ve Velké Británii či Itálii. | Foto: Reuters

Ze zákazu zahalování či zakrývání obličeje jsou ve Francii i Belgii vyjmuti motocyklisté a hasiči. Zákon pozbývá navíc platnost ve dnech, kdy se v obou zemích slaví karneval.

Podobné restrikce připravuje také Španělsko a Nizozemsko, ve kterém je prosazuje známý odpůrce islámu Geert Wilders. V Německu, kde platí zákaz nošení burek ve spolkové zemi Hesensko, nedávno podpořil opatření zakazující zahalování na veřejnosti náměstek předsedy sociálnědemokratické frakce v Bundestagu Axel Schäfer.

Zákaz platí rovněž v řadě švýcarských kantonů a místně ve Velké Británii a Itálii.  

 

Právě se děje

Další zprávy