Brusel - Novým belgickým králem se v neděli stal třiapadesátiletý Philippe, který nastoupil na trůn po abdikaci svého otce Alberta II. Philippa, který je sedmým králem od vzniku Belgie v roce 1830, čeká náročný úkol přispět k zachování stále rozdělenější země. V nástupním projevu zdůraznil, že rozmanitost Belgie je i její silou.
V neděli nejprve abdikoval devětasedmdesátiletý Albert II., který odstoupil ze zdravotních důvodů. Poté se stal králem Philippe při ceremonii v parlamentu. V Belgii není král korunován, ale skládá přísahu před poslanci.
Philippe tak učinil ve třech oficiálních jazycích Belgie - holandsky, francouzsky a německy. V nástupním projevu řekl, že si je vědom své odpovědnosti. Zdůraznil potřebu vyvažovat "jednotu a rozmanitost" a fakt, že rozmanitost Belgie je její silou. Současně zdůraznil klíčovou roli federálních částí země a přislíbil s nimi "konstruktivně pracovat". Připomněl také klíčový význam Evropské unie a "hrdost, že Belgie může hostit její instituce".
Zachovejte jednotnou Belgii
Také Albert II. v sobotu při posledním televizním projevu i při nedělní abdikaci vyzval k zachování celistvosti Belgie a jejího ukotvení v EU.
V parlamentním sále byl i předseda Evropské komise José Manuel Barroso, ale ne poslanci extremistické strany Vlámský zájem. Přísaze přihlíželi poslanci nejsilnější parlamentní strany, separatistické Nové vlámské aliance (N-VA), která není součástí vládní koalice. Nepřišel nicméně její předseda a kontroverzní starosta Antverp Bart De Wever.
Nový král ukončil projev zvoláním ve všech třech jazycích Ať žije Belgie. Ceremonii uzavřela belgická a evropská hymna. Po ní se Philippe s manželkou Mathilde vydal do královského paláce v kabrioletu s poznávací značkou vyhrazenou králi, na které je pouze číslo 1.
Poté s novou královnou pozdravili na balkoně královského paláce tisíce Belgičanů shromážděných před palácem. Připojily se k nim i jejich čtyři děti, včetně nejstarší Elisabeth, která je ode dneška následnicí trůnu.
Podívejte se na nedělní slávu v Belgii:
Monarchie je považována za jedno z mála pojítek Belgie. Nového krále čeká nelehký úkol udržet pohromadě zemi oslabovanou rozpory mezi šesti miliony holandsky mluvících Vlámů a frankofonními Valony, kterých je asi 4,5 milionu.
Philippe? Nevýrazný a na veřejnosti nesvůj
Belgické listy spekulují, zda dosud spíš nevýrazný Philippe, který se na veřejnosti vždy cítil nesvůj, tuto roli zvládne. Naopak velké naděje vkládají do nové královny, která na veřejnosti vystupuje sebejistě a s médii si rozumí. Na rozdíl od otce je Philippe mezi Vlámy vnímán spíše jako frankofonní cizinec, protože francouzsky se vyjadřuje mnohem lépe.
I když král plní v Belgii především ceremoniální úlohu, má velký význam při sestavování vlády. Jmenuje vyjednávače, který řídí vytváření kabinetu ze zástupců vlámských a valonských stran. Po minulých volbách v roce 2010 trvalo vytvoření vlády celých 16 měsíců. K sestavení kabinetu nemálo přispěl právě Albert II.
Tento úkol nyní čeká i Philippa po volbách příští rok v květnu. Favoritem je opět N-VA, takže lze předpokládat podobně složitou situaci.
Civilnější akce
Celé střídání na trůnu má poněkud civilnější charakter než podobné události v jiných evropských monarchiích - i proto, že nebyli pozváni zahraniční královské rodiny a oficiální hosté ze zahraničí.
Výměna králů se uskutečnila za slunečného až horkého počasí, které není pro Belgii rozhodně typické. Místní pozorovatelé také zdůrazňují pozitivní atmosféru na rozdíl od minulých změn na trůnu, které nastávaly po úmrtí monarchy. Naposledy se v roce 1993 Albert II. stal králem po nečekané smrti svého bezdětného bratra Baudouina.
Náklady spojené se změnou na trůnu belgická média odhadují na 600 000 eur (15,5 milionu korun). Půl milionu eur stojí atrakce pořádané každý rok, zbytek jsou peníze na vlastní střídání na belgickém trůně.
Slavit se začalo už v sobotu večer, kdy celá královská rodina přišla na koncert v bruselské čtvrti Marolles. Místní náměstí zcela zaplnilo přes 10 000 Belgičanů i turistů. Užívali si nejen koncert, ale nadšeně zdravili i královskou rodinu, která sledovala varietní koncert nejméně hodinu. Náměstí se s odcházejícím králem rozloučilo skandováním Merci, Albert, merci (Děkujeme, Alberte).
V neděli odpoledne nový král ještě absolvuje vojenskou přehlídku a večer ohňostroj.