Brusel - Po šesti měsících politického patu dosáhly belgické strany dohody. Vlámský liberál Guy Verhofstadt přesvědčitl valonské křesťanské demokraty, aby vstoupili do jeho prozatímní vlády.
Pět nejsilnějších politických stran s výjimkou separatistů z Vlámského bloku se vlády ujme v nadcházejících dnech a zůstanou v ní až do 23. března.
Podle informací agentury Reuters bude vláda jmenována již tento pátek a o důvěře se bude hlasovat těsně před Štědrým dnem, v neděli.
Leterme dostane novou šanci v březnu
Poté dostane novou šanci na složení kabinetu Yves Leterme, jehož vlámští křesťanští demokraté vyhráli červnové parlamentní volby.
Za šest měsíců se mu však nepodařilo najít společnou řeč s francouzsky mluvícími politiky, a tak dal král Albert II. šanci zkušenému vyjednavači a dosavadnímu premiérovi Guyi Verhofstadtovi.
Ten již v pondělí přijal návrh krále Alberta II.na sestavení vlády široké koalice.
K účasti v ní přemluvil postupně liberály z obou koutů Belgie, vlámské křesťanské demokraty Yvese Letermeho, valonské socialisty a dnes v noci také valonské křesťanské demokraty.
"Pro Evropu to znamená, že krize je zažehnaná," prohlásil ministr financí a šéf valonských liberálů Didier Reynders.
Reagoval tak na kritiku Evropské komise, podle níž nestabilita poškozuje belgickou ekonomiku a nepřímo úspěchy celé Evropské unie.
Belgie se dělit nebude
Spekulace o tom, že by vše mohlo skončit rozdělením Belgie na vlámskou a valonskou část, politologové od počátku odmítají.
Přestože snahy vlámských separatistů, kteří usilují o rozdělení země na dvě části, pokračují, většina Belgičanů si přeje setrvání ve federaci.
Radikálové z Vlámského bloku jsou tak nejsilnější stranou, která zůstává mimo koalici.