Belfast znovu vře. Pouliční boje pokračovaly druhou noc

Radim Klekner Radim Klekner
22. 6. 2011 12:12
Při střetech mezi katolíky a protestanty bylo zraněno jedenáct osob
Belfast znovu na nohou. Stovky mladých protestantů a katolíků sváděly zuřivé boje jak mezi sebou, tak s pořádkovými silami.
Belfast znovu na nohou. Stovky mladých protestantů a katolíků sváděly zuřivé boje jak mezi sebou, tak s pořádkovými silami. | Foto: Reuters

Belfast - Takovou vřavu nezažil belfastský Short Strand nejméně devět let. Stovky mladých protestantů a katolíků sváděly zuřivé boje jak mezi sebou, tak s pořádkovými silami.

Vzduchem létaly nejenom igelitové pytlíky s barvou, ale i cihly, kamení a zápalné lahve. A hlavně - v několika případech padly i výstřely z revolverů. Celkem jedenáct lidí bylo zraněno. Je mezi nimi i fotograf pracující pro místní tiskovou agenturu.

"Všechno začalo, když skupina mladíků, která procházela čtvrtí, zaútočila na okolní domy, aniž by ovšem byla nějak vyprovokována," citoval deník Independent šéfa belfastské policie Alana McCruma.

Short Strand je katolická enkláva ve čtvrti obývané převážně protestanty. Ti nevynechají jedinou příležitost, aby příslušníky znepřátelené komunity neprovokovali.

Čeká se na pochody oranžistů

Tentokrát to ale mladí radikálové notně přehnali a několik osob muselo být převezeno do nemocnice. Jeden z mladých mužů, kterého zasáhla cihla, skončil na operačním sále s frakturou lebky. Policie proto označuje situaci za mimořádně vážnou.

Loyalisté dávají na každém kroku najevo, že nedopustí, aby se Ulster stal součástí Irska
Loyalisté dávají na každém kroku najevo, že nedopustí, aby se Ulster stal součástí Irska | Foto: Ondřej Besperát

"Pokud někdo použije střelnou zbraň, je jasné, že někomu usiluje o život," tvrdí poslankyně za Východní Belfast Naomi Longová, zvolená za Alianční stranu Severního Irska.

McCrum je přesvědčen, že nepokoje záměrně vyprovokovala loyalistická polovojenská organizace Sbor ulsterských dobrovolníků (UVF).

Belfast totiž první a druhý červencový týden čekají každoroční pochody Oranžského řádu, organizované v upomínku vítězství vévody Viléma Oranžského, který v roce 1690 porazil katolíky v bitvě u řeky Boyne.

Koaliční vláda

Zatímco přibližně třetina obyvatelstva by ráda připojila šest ulsterských hrabství k Irsku, loyalisté trvají na svazku Velké Británie a Severního Irska. To má na základě tzv. Velikonoční dohody z roku 1998 koaliční vládu, na které se nyní podílejí Ulsterská unionistická strana, Demokratická strana Ulsteru, Sinn Féin a Sociálně demokratická labouristická strana.

Republikánská Sinn Fein podporovaná radikálními katolíky bojkotuje britskou Dolní sněmovnu, ačkoliv do ní bylo zvoleno pět jejích zástupců.

Pouliční střety, jichž se na obou stranách zúčastnily stovky osob, začaly v neděli večer a pokračovaly v noci na úterý.  

Naposledy zažil Short Strand něco podobného v roce 2002. 

 

Právě se děje

Další zprávy