Ratka Mladiče obvinil před více než deseti lety Mezinárodní trestní tribunál z genocidy a válečných zločinů.
Brusel váhá, Srbsko se připravuje na nejhorší
Prezident Boris Tadić v rozhovoru pro státní televizi uvedl, že první reakce Bruselu na žádost nebyla příznivá.
"Zahájili jsme diplomatickou ofenzivu, aby Evropská unie odložila datum vydání Mladiče, které bylo stanoveno na 5. dubna," prohlásil Tadić.
Sdělil, že do této "diplomatické ofenzivy" je zapojen kromě něho také premiér Vojislav Koštunica a ministr zahraničních věcí Vuk Drašković.
"Nevím ještě, jaká bude konečná odpověď, ale musím říct, že první reakce nejsou příznivé," poznamenal prezident. "Politika nezná slitování, a proto je třeba se připravit i na to nejhorší," dodal.
Ultimátum vyprší 5.dubna
Brusel dal Srbsku ultimátum, aby do 5. dubna vydalo Ratka Mladiče Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu, jinak budou jednání o stabilizační a asociační dohodě Srbska a Černé Hory s Evropskou unií přerušena.
Tadić prohlásil, že Srbsko musí splnit své závazky i navzdory tomu, že haagský tribunál kvůli úmrtím dvou Srbů, Milana Babiče a Slobodana Miloševiče, v jeho věznici "nepochybně ztratil svou autoritu".
Ratko Mladić je považován spolu s bývalým bosenskosrbským prezidentem Radovanem Karadžičem za hlavního viníka masakru Muslimů v Srebrenici. Srbské jednotky tam zabily na 8000 bosenských Muslimů.