Během šampionátu bude bangladéšské žebráky živit město

Petr Jemelka Petr Jemelka
31. 1. 2011 15:18
Žebráci v bangladéšském Čattagrámu budou během MS v kriketu dostávat 2 dolary denně
40 % ze 162 milionů obyvatel Bangladéše žije pod hranicí chudoby
40 % ze 162 milionů obyvatel Bangladéše žije pod hranicí chudoby | Foto: Aktuálně.cz

Čattagrám - Druhé největší město v Bangladéši Čattagrám bude během nadcházejícího mistrovství světa v kriketu platit žebrákům za to, že se nebudou ukazovat na veřejnosti a obtěžovat účastníky a diváky turnaje.

Žebráci, zejména ti, kteří jsou tělesně postižení, budou denně dostávat z městského rozpočtu 150 takas, což odpovídá asi šestatřiceti korunám.

Město se tak rozhodlo jen několik dní poté, co metropole Dháka oznámila, že po dobu mistrovství nebudou mít žebráci přístup do bohatších čtvrtí.

Příspěvky za ušlý zisk bude Čattagrám asi třem stovkám žebráků vyplácet po dobu tří měsíců a po jejich uplynutí se o ně bude nadále starat, přislíbil před zahraničními novináři starosta města Manzurúl Alám.

"Zpočátku půjde o tříměsíční finanční dávky, vyplácené do konce dubna. Plánujeme ale permanentní pomoc. Všem také nabídneme léčbu v rehabilitačním centru," cituje Aláma kanadský zpravodajský server CBC.

Peníze jen pro místní

Britská BBC uvedla, že radnice plánuje vytvořit seznam všech městských žebráků, čímž chce zabránit tomu, aby se kvůli dávkám do Čattagrámu stahovali žebráci z okolí.

Starosta města nacházejícího se asi 200 kilometrů jihovýchodně od hlavního města Dháky, zároveň dodal, že by se měl během úterý se zástupci žebráků setkat a domluvit podrobnosti materiální pomoci. Kromě peněz, by mohlo město poskytnout také bezplatnou stravu a ošacení.

Bangladéš ležící mezi Indií a Barmou je s více než 162 miliony obyvatel sedmou nejlidnatější zemí světa. Zároveň jde ale také o jeden z nejchudších států, pod hranicí chudoby žije až čtyřicet procent obyvatel. Plná třetina z desetimilionové populace hlavního města žije ve slumech.

Žebráci, z nichž většina trpí nějakou formou tělesného postižení, jsou v Dháce a Čattagrámu, kde se pohybují movitější lidé, všudypřítomní. Celkově v Bangladéši žebrá asi 700 tisíc lidí.

Mistrovství světa v kriketu budou od 19. března do 2. dubna společně s Bangladéší hostit ještě Srí Lanka a Indie.

 

Právě se děje

Další zprávy