Bavorsko: konec vlády jedné strany, CSU oslabila

Dominik Jandl
29. 9. 2008 13:59
Získala "jen" 43 procent, vládu sestaví asi s liberály
Zklamaní příznivci bavorské Křesťansko-sociální unie (CSU)
Zklamaní příznivci bavorské Křesťansko-sociální unie (CSU) | Foto: Reuters

Mnichov - Debaklem pro bavorskou Křesťansko-sociální unii (CSU) skončily zemské volby v největší německé spolkové zemi, jež proběhly o víkendu.

Volby přinesly CSU Pyrrhovo vítězství, protože zisk "pouhých" 43,4 procenta jí nestačí k sestavení jednobarevné vlády. Takovou situaci Bavorsko nezažilo od roku 1962, odkdy CSU vládla sama.

Propad počtu hlasů pro tuto stranu je oproti posledním volbám z roku 2003, kdy strana poprvé v historii získala více než dvoutřetinovou většinu, velmi razantní. CSU o víkendu volilo o 16 procent méně lidí než v předchozích volbách.

Čtěte: Šok v Bavorsku: CSU poprvé po 46 letech bez většiny

Zajímavým faktem je, že ve volbách lehce propadla i Sociální demokracie (SPD), doposud nejsilnější opoziční strana v zemském sněmu. Ta získala 18,6 procenta, což je o jedno procento méně než ve volbách v roce 2003.

Výsledky voleb v Bavorsku
Autor fotografie: Reuters

Výsledky voleb v Bavorsku

  • CSU - 43,4 (-30)*
  • SPD - 18,6 (-2)
  • Svobodní - 10,2 (+21)
  • Zelení - 9,4 (+4)
  • FDP - 8 (+16)

Zdroj: Server Focus.de

*) Zisky stran v %. V závorce zisk/ztráta křesel v zemském sněmu

Naopak nejvíce v zemském sněmu posílili svobodní s 10,2 procenta, zelení s 9,4 a liberálové s rovnými 8 procenty. Právě s nimi podle předpokladů CSU sestaví koalici.

Ve volbách posílila i krajně levicová Die Linke. Ta získala 4,3 procenta, což jí ale pro vstup do bavorského Landestagu nestačilo. V zemských volbách totiž v Německu platí pětiprocentní klauzule.

Konec "velkého nesmyslu ve státě"

Varianta koalice CSU a FDP je podle ohlasů v německých médiích nejpravděpodobnější. A liberálové se dle vyjádření svých představitelů sestavení koalice s křesťanskými demokraty rozhodně nebrání.

Slibují si od toho posílení svých pozic v zemském sněmu, ale i celkové zvýšení svého vlivu na dění v Bavorsku.

Generální sekretář FDP Dirk Niebel se v pondělním ranním magazínu televize ARD nechal slyšet, že ve vznik černo-žluté koalice doufá, zároveň ale upozornil, že ještě nezačala žádná oficiální jednání.

"Míč je teď na hracím poli CSU," řekl. Podle něj je CSU i přes oslabení svých pozic stále nejsilnější stranou, a má proto právo na sestavení koalice.

Šéf CSU Erwin Huber (vlevo) a bavorský premiér Günther Beckstein po vyhlášení výsledků voleb
Šéf CSU Erwin Huber (vlevo) a bavorský premiér Günther Beckstein po vyhlášení výsledků voleb | Foto: Reuters

Podle něj tak strana posílí i svůj vliv ve spolkové radě - "Bundesratu".  Tento federální orgán obsazují vlády spolkových zemí, jejichž počet křesel se odvíjí od počtu obyvatel. Bavorsko zde tak má jako druhá nejlidnatější země poměrně silné zastoupení.

Zástupci jsou vázáni imperativním mandátem, musí tedy hlasovat podle usnesení svých vlád. Spolková vláda Bundesratu povinně předkládá všechny legislativní návrhy. Orgán v podstatě supluje funkci horní komory parlamentu.

Podle Niebela výsledky voleb "konečně přinesly konec jednoho velkého nesmyslu ve státě".

Kdo bude za propadák CSU pykat?

Už během sčítání hlasů, když se ukázalo, že CSU o svou silnou pozici pravděpodobně přijde, se začaly z řad straníků ozývat kritické hlasy směřující hned k několika možným viníkům.

Tím prvním je podle mnohých celkem očekávatelně šéf strany Erwin Huber. Jeho kritici po něm žádají okamžité odstoupení z čela strany, což ale Huber odmítá. Například Georg Schmidt, šéf jedné z neoficiálních frakcí uvnitř partaje, jej vyzval k "urychlenému jednání".

Expředseda CSU Edmund Stoiber
Expředseda CSU Edmund Stoiber | Foto: Aktuálně.cz

Premiérem Bavorska by ale podle něj měl zůstat Günther Beckstein. I po jeho odchodu však volá mnoho hlasů.

Stejně tak se ozvali i kritici bývalého dlouholetého předsedy strany a bavorského premiéra Edmunda Stoibera, který současné vedení strany během předvolební kampaně tvrdě kritizoval.

Stoiber se nechal slyšet, že výsledek voleb je "nejhořčejším zážitkem jeho politického života". Zároveň nepopřel, že by se v politice začal opět více angažovat.

Řada odborníků podobný osud předpovídá i pro CDU, sesterskou stranu CSU v ostatních spolkových zemích.

 

Právě se děje

Další zprávy