Barroso varuje Brity před uzavíráním hranic pro lidi z EU

ČTK ČTK
20. 10. 2014 15:04
Britský premiér David Cameron v neděli uvedl, že jádrem jeho plánovaného vyjednávání nových podmínek pro Británii v EU bude přistěhovalecké právo.
José Manuel Barroso.
José Manuel Barroso. | Foto: Reuters

Londýn - Případný záměr britského premiéra Davida Camerona omezit přistěhovalectví z ostatních zemí Evropské unie by nejspíš porušoval unijní zákony a dotkl se spojenců Británie ve východní Evropě.

V pondělí to ve svém projevu v londýnském ústavu mezinárodních vztahů Chatham House uvedl dosluhující předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

Cameron podrobnosti neuvedl

Cameron v nedělním britském tisku řekl, že jádrem jeho plánovaného vyjednávání nových podmínek pro Británii v EU bude přistěhovalecké právo. Svou představu v této oblasti ale neupřesnil.

Učiní tak ale podle webu BBC do Vánoc, možná již před doplňovacími volbami o jedno poslanecké křeslo 20. listopadu, v nich se očekává vyrovnaný souboj mezi jeho kandidátem a zástupcem opozičních nacionalistů, kteří získávají voliče protievropskou a protipřistěhovaleckou rétorikou.

Británie by mohla podle BBC chtít zavést princip "nouzového stavu", kdy by se zastavila imigrace ve chvíli, kdy dosáhla určité úrovně. Také by ale mohla omezit počet lidí, kteří po příjezdu do Británie odjinud z EU mohli využívat britský sociální systém.

Méně lidí bez kvalifikací

Deník The Times s odvoláním na nejmenované zdroje uvedl, že premiér chce omezit počet málo kvalifikovaných imigrantů z EU, kteří by se mohli ucházet o práci v Británii.

Konfederace britského průmyslu (CBI), která patří k nejvlivnějším britským lobby, dnes uvedla, že volný pohyb pracovních sil v rámci EU je citlivá otázka, ale že se jedná o jednu ze zásadních částí jednotného unijního trhu.

Barroso Londýn před omezeními varoval

"Svoboda pohybu je velmi důležitým principem v rámci vnitřního trhu (EU). Důrazně doporučuji Británii, aby tento princip nezpochybňovala," citoval web BBC z dopoledního projevu Barrosa.

V následné diskusi zdůraznil, že pokud Britové chtějí mít právo svobodně jezdit a žít v jiných zemích EU, musejí dát stejné právo občanům těchto zemí. V jiných zemích EU podle něj žije na 1,5 milionu Britů.

Úřad britského premiéra podle zdroje BBC odmítl Barrosovu kritiku a trvá na tom, že současná situace v otázce přistěhovalectví je "nepřijatelná". Imigrace do Británie je více než dvakrát vyšší než záměr vlády udržet počet na 100 000 přistěhovalců ročně.

Camerona čekají příští rok volby

Cameron se před parlamentními volbami na jaře 2015 snaží odlákat voliče stále vlivnější britské nacionalistické a protievropské Straně nezávislosti spojeného království (UKIP), která tvrdě kritizuje EU a zvlášť množství přistěhovalců v zemi.

Premiér již dříve slíbil vyjednat nové výhodnější podmínky spolupráce Londýna s EU a v případě svého znovuzvolení vyhlásit referendum o dalším setrvání země v Unii.

Foto: Reuters

Barroso, který stál v čele Komise deset let a v listopadu končí, dnes varoval Británii, že v případě odchodu z EU oslabí svůj vliv na mezinárodní scéně.

Londýn bude mít podle něj například problém samostatně vyjednat výhodné dohody s Čínou a Spojenými státy. "Británie je silnější, když je v EU," zdůraznil Barroso. Odchod Británie z EU by podle něj byla "její historická chyba".

Předseda vládní Konzervativní strany, ve které je silné euroskeptické křídlo, Grant Shapps reagoval tím, že označil Barrosa za "nevědomého a nezvoleného byrokrata".

 

Právě se děje

Další zprávy