Barmská junta poslala aktivisty za mříže na 65 let

Pavel Vondra
11. 11. 2008 18:06
Odsouzeny byly i laureátky české ceny Homo Homini
Když se k protestům připojila mnišská obec a účast na demonstracích dosáhla mnoha desítek tisíc, rozhodla se junta koncem září rázně zakročit
Když se k protestům připojila mnišská obec a účast na demonstracích dosáhla mnoha desítek tisíc, rozhodla se junta koncem září rázně zakročit | Foto: Reuters

Dillí - Soud v bývalé barmské metropoli Rangúnu dnes vynesl rozsudky nad 14 prodemokratickými aktivisty. Za účast na protivládních protestech z loňského září dostal každý z nich trest v délce až 65 let.

Agentuře Mizzima to potvrdila matka jedné z odsouzených.

"Neptejte se mě, jak se cítím. Nechci o tom mluvit, ale je to, jako kdybych se dívala na nějaký špatně zrežírovaný film, v němž sled událostí nemá žádnou logickou spojitost s jednotlivými scénami," řekla zpravodajům Mizzimy Nyunt Nyunt Kyi.

Odsouzené laureátky

Mezi odsouzenými jsou i Nilar Thein a Su Su Nway, dvě ze tří spoludržitelek letošní ceny Homo Homini, kterou česká nevládní organizace Člověk v tísni každoročně uděluje osobnostem, jež se významně zasloužily o prosazování lidských práv, demokracie a nenásilného řešení politických konfliktů.

Min Ko Naing, který stejnou cenu dostal v roce 2000, zatím odsouzen nebyl, přestože byl mezi prvními, koho loni v srpnu barmské úřady zatkly.

Stalo se tak poté, co spolu s dalšími bývalými studentskými aktivisty ze skupiny Generace 88 uspořádal protestní pochod ulicemi Rangúnu krátce poté, co junta nechala prudce zvýšit ceny pohonných hmot.

Protesty postupem času nabraly na síle a přerostly v otevřené vystoupení proti juntě. Pro účast mnichů nosících typická tmavě červená roucha se jim začalo přezdívat Šafránová revoluce.

Vojenská vláda nechala na konci září demonstrace brutálně rozehnat, podobně, jako to učinila při vůbec největší vlně protestů v roce 1988. Přes přísliby, jež junta následně dala mezinárodnímu společenství, zůstávají v barmských žalářích stovky politických vězňů.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy