Bankéř nejdřív unikl vězení. Pak byl znovu zatčen

Martin Novák Martin Novák
20. 1. 2011 9:46
Rudolf Elmer je vyšetřován za předání disku s informacemi o kontech serveru WikiLeaks
Elmer před začátkem dnešního procesu v Curychu.
Elmer před začátkem dnešního procesu v Curychu. | Foto: Reuters

* Bývalý bankéř upozornil na krytí daňových úniků * Soud ho potrestal podmínečnou pokutou 7200 švýcarských franků * Zatčen byl kvůli předání dat serveru WikiLeaks

Curych - Bývalý švýcarský bankéř Rudolf Elmer byl ve středu v Curychu odsouzen k podmínečné pokutě 7200 švýcarských franků (zhruba 135 000 korun) s odkladem na dva roky za porušení bankovního tajemství.

Soud podle agentury Reuters také rozhodl, že je vinen ze zastrašování jednoho ze zaměstnanců švýcarské banky Julius Baer, u níž Elmer dříve také pracoval. Obžaloba pro někdejšího bankéře žádala i vězení.

Rudolfu Elmerovi hrozilo osm měsíců za mřížemi, protože banka tvrdí, že jí poškodil a vyhrožoval.

Z toho se sice dostal, ale jen několik hodin po rozsudku byl zatčen policií. "Bylo zahájeno nové trestní řízení proti Elmerovi pro podezření z porušení bankovního tajemství," uvedla curyšská policie na svých internetových stránkách.

Rudolf Elmer se šéfem Wikileaks Julianem Assangem v Londýně.
Rudolf Elmer se šéfem Wikileaks Julianem Assangem v Londýně. | Foto: Reuters

V novém obvinění už hraje roli server WikiLeaks.

Na začátku týdne se Elmer zastavil v Londýně, kde předal šéfovi serveru WikiLeaks Julianu Assangeovi disk, obsahující jména až dvou tisíc velmi bohatých osob, které se prý dopouštějí s pomocí bank velkých úniků. Na seznamu jsou údajně i známí podnikatelé a politici.

Elmer ale sám sebe označuje za bojovníka proti daňovým únikům a proti zvrácenému způsobu fungování části švýcarského bankovního sektoru.

A jeho banka, pro jejíž pobočku pracoval ve známém "daňovém ráji" na Kajmanských ostrovech, podle něj daňovým únikům napomáhala.

Údaje o kontech poslal už dříve švýcarským daňovým úředníkům. Ti ale nijak nereagovali. Server WikiLeaks označil Elmer za poslední možnost, jak informovat svět.

Odmítá, že by porušil zákon o švýcarském bankovním tajemství. Podle něj je důležité, aby veřejnost věděla, k jakým nekalým praktikám dochází a jak celý systém funguje.

Foto: Aktuálně.cz

"Etika byznysu na obou stranách Atlantiku mne zklamala. Jako bankéř mám právo se vzepřít, když je něco špatně. Chci informovat společnost, aby věděla, jak tento systém funguje, jak poškozuje společnost," prohlásil před začátkem procesu.

Vedení banky Julius Baer ho prý vyhodilo, když z Kajmanských ostrovů upozornil na nepravosti. Pak byl zastrašován a banka mu údajně nabídla půl milionu švýcarských franků, aby mlčel.

"Měl jsem neustále na krku nějaké lidi, kteří mě sledovali. Byl to psychický teror," citoval jej deník Neue Zürcher Zeitung.

Elmer se snaží se také dokázat, že stažením a zveřejněním dat se nechtěl obohatit a udělal to jen kvůli tomu, že chtěl dosáhnout spravedlnosti a dodržování zákonů.

 

Právě se děje

Další zprávy