Wikileaks chystá další odhalení - tajná švýcarská konta

Bronislav Pavlík Bronislav Pavlík
16. 1. 2011 15:35
Server WikiLeaks chce zveřejnit další interní data ze švýcarských bank
Zakladatel Wikileaks Julian Assange.
Zakladatel Wikileaks Julian Assange. | Foto: Reuters

Curych - Server WikiLeaks chce zveřejnit další interní data ze švýcarských bank včetně údajů o 2000 zahraničních majitelích bankovních kont v alpské zemi. Mají mezi nimi být prominenti podezřelí ze skrývání daňových úniků. Informovala o tom agentura Reuters.

Údaje o zahraničních majitelích kont slíbil Wikileaks předat bývalý švýcarský bankéř Rudolf Elmer, jenž patřil mezi první, kteří serveru poskytli utajované dokumenty ze švýcarských bank.

List Der Sonntag dnes informoval, že Elmer, jenž je ve Švýcarsku stíhán za porušení bankovního tajemství, chce další data kontroverznímu serveru předat přímo na tiskové konferenci v Londýně.

Elmer nedělníku řekl, že předá dva kompaktní disky obsahující jména a podrobnosti o účtech asi 2000 klientů, včetně prominentů z byznysu, kultury a také zhruba 40 politiků. Údaje se týkají multimilionářů, mezinárodních společností i hedgeových fondů z několika zemí včetně Spojených států, Německa a Velké Británie.

"Dokumenty ukazují, že se skrývají za bankovním tajemstvím, pravděpodobně aby se vyhnuli placení daní," řekl Elmer týdeníku.

 Data podle Elmera pocházejí z nejméně tří finančních institucí včetně banky Julius Baer a pokrývají období mezi lety 1990 a 2009. Elmer dříve řídil aktivity banky Julius Baer na Kajmanských ostrovech, v roce 2002 dostal od banky výpověď.

 

Právě se děje

Další zprávy