Wikileaks chystá další odhalení - tajná švýcarská konta

Bronislav Pavlík Bronislav Pavlík
16. 1. 2011 15:35
Server WikiLeaks chce zveřejnit další interní data ze švýcarských bank
Zakladatel Wikileaks Julian Assange.
Zakladatel Wikileaks Julian Assange. | Foto: Reuters

Curych - Server WikiLeaks chce zveřejnit další interní data ze švýcarských bank včetně údajů o 2000 zahraničních majitelích bankovních kont v alpské zemi. Mají mezi nimi být prominenti podezřelí ze skrývání daňových úniků. Informovala o tom agentura Reuters.

Údaje o zahraničních majitelích kont slíbil Wikileaks předat bývalý švýcarský bankéř Rudolf Elmer, jenž patřil mezi první, kteří serveru poskytli utajované dokumenty ze švýcarských bank.

List Der Sonntag dnes informoval, že Elmer, jenž je ve Švýcarsku stíhán za porušení bankovního tajemství, chce další data kontroverznímu serveru předat přímo na tiskové konferenci v Londýně.

Elmer nedělníku řekl, že předá dva kompaktní disky obsahující jména a podrobnosti o účtech asi 2000 klientů, včetně prominentů z byznysu, kultury a také zhruba 40 politiků. Údaje se týkají multimilionářů, mezinárodních společností i hedgeových fondů z několika zemí včetně Spojených států, Německa a Velké Británie.

"Dokumenty ukazují, že se skrývají za bankovním tajemstvím, pravděpodobně aby se vyhnuli placení daní," řekl Elmer týdeníku.

 Data podle Elmera pocházejí z nejméně tří finančních institucí včetně banky Julius Baer a pokrývají období mezi lety 1990 a 2009. Elmer dříve řídil aktivity banky Julius Baer na Kajmanských ostrovech, v roce 2002 dostal od banky výpověď.

 

Právě se děje

před 12 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel požárů, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Archeologové nedaleko Říma objevili ostatky devíti neandertálců

Archeologové objevili nedaleko Říma ostatky devíti neandertálců, oznámilo italské ministerstvo kultury. Nejstarší nález pochází z doby před 100 tisící lety, stáří kostí zbývajících osmi neandertálců se odhaduje na 50 až 68 tisíc let. V jeskyni Guattari, kde byly kosti nalezeny, panovaly podle archeologů výborné podmínky pro jejich konzervaci.

"Všichni byli dospělí, jen snad jeden byl v mladistvém věku," uvedl vedoucí archeologů Francesco Di Mario. Ve stejných jeskyní se už dříve našly ostatky dvou neandertálců. Vysoký počet nálezů podle Di Maria ukazuje na to, že v okolí žila relativně velká populace. Archeologové v současnosti provádějí další průzkum jeskynního komplexu, při kterém narazili hlavně na kosti zvířat a některých vyhynulých druhů.

Italský ministr kultury označil nález za mimořádný. Podle něj "obohatí vědecký výzkum o neandertálských mužích".

Zdroj: ČTK
Další zprávy