Trička měla oslavovat nezávislost žen. Ušily je Bangladéšanky za 13 korun na hodinu

Jana Václavíková
2. 3. 2019 19:02
Heslo "Girl Power" má oslavovat sebevědomí, nezávislost a sílu žen. Bílá trička s tímto nápisem, která se ještě nedávno prodávala v Británii v rámci charitativní akce a nosí je i celebrity, byla ale vyráběna v textilní továrně v Bangladéši. Ušily je ženy, jež v některých případech pobírají v přepočtu pouhých 13 korun na hodinu.
Protesty v Bangladéši z ledna 2019 kvůli nízkým mzdám.
Protesty v Bangladéši z ledna 2019 kvůli nízkým mzdám. | Foto: ČTK

V lednu byly ulice Bangladéše plné protestujících zaměstnanců a zaměstnankyň textilních továren, kteří usilovali o zvýšení minimální mzdy a o zlepšení pracovních podmínek. Policisté proti tisícům demonstrantů použili vodní děla a slzný plyn. Jeden člověk přišel o život, když ho zasáhl gumový projektil.

Řada z protestujících dělníků posléze přišla o místo.

V jedné z těchto továren přitom vznikla i trička, která na svém e-shopu prodávala britská firma F=. Nesou slogan "Girl Power" (v překladu "Síla žen"). Ušily je ale bangladéšské ženy ze společnosti Dird Composite Textiles, které si kromě nízkých mezd mnohdy stěžují i na obtěžování nebo výhrůžky v práci. Stovka zaměstnankyň této továrny byla propuštěna po lednových protestech, ačkoliv to bangladéšská firma popírá. Se zjištěním přišel britský deník The Guardian.

Trička stála 28 britských liber, tedy v přepočtu více než osm set korun. Zhruba třetina z jejich ceny putovala na podporu vzdělání a gramotnosti afrických dětí. Dostávala je nezisková organizace, která jim například zdarma zpřístupňuje knihy v digitální podobě.

Jakmile deník The Guardian zveřejnil svá zjištění, firma F=, kterou založily dvě sestry, stáhla trička z prodeje. V tiskovém prohlášení uvedla, že dodavatele oblečení prověřovala.

"Bílá trička (…) vyrobila značka Stanley/Stella, kterou jsme vybraly po měsících zjišťování. Hledaly jsme společnost, která má nejlepší prověření v udržitelnosti a dobrých pracovních podmínkách," stojí ve vyjádření.

Značka Stanley/Stella na sebe strhla negativní pozornost už koncem ledna, kdy taktéž deník The Guardian odhalil, že její trička hudební skupiny Spice Girls vyráběli bangladéšští zaměstnanci za deset korun na hodinu a byli nuceni pracovat i šestnáct hodin denně. Výdělek z prodeje byl přitom určen pro charitativní organizaci Comic Relief, která prostřednictvím zábavního televizního pořadu vybírá peníze na projekty podporující sociální spravedlnost.

V jednom případě pracovnice továrny, kde se vyráběla trička pro hudební skupinu, dokonce vypověděla, že byla bita a manažeři jí vyhrožovali smrtí, pokud by se zúčastnila lednových protestů. Manažeři jí údajně říkali, že bude "zabita a její tělo bude hozeno do kartonové krabice". Nakonec jí firma musela zaplatit odškodné ve výši 18 tisíc korun.

Nejde přitom o jediné spojení s kapelou Spice Girls. Trička s nápisem "Girl Power" nosí kromě britské televizní moderátorky Holly Willoughbyové i jedna z bývalých členek skupiny Emma Bunton.

Lednové protesty v Bangladéši ovšem nezůstaly bez odezvy. Díky nim byla minimální mzda zvýšena na 2100 korun měsíčně. To je sice jen polovina toho, co protestující požadovali, jde však o první zvýšení mezd od roku 2013.

 

Právě se děje

Další zprávy