Moskva - Bajkalské jezero je nejhlubší na světě, představuje pětinu zásob nezmrzlé sladké vody na planetě a je domovem více než tisícovky živočišných druhů. Míra jeho znečištění je už ale taková, že se jí zabývá ruská vláda a dokonce i ruská prokuratura.
Nové varování přinesla studie japonských vědců. Ti odebírali vzorky z jater tuleňů, žijících v jezeře. Zjistili, že jsou škodlivými látkami zasažena v mnohem větší míře než při stejném výzkumu v roce 1992.
- Podívejte se na video: Sibiř taje a uvolňuje miliardy tun plynů
"Vypouštění chemikálií do Bajkalského jezera nejen nepřestalo, ale je dokonce intenzivnější než dříve," odhalila japonská studie.
V pátrání po vinících se prokurátor v nedalekém Irkutsku zaměřil na celulózku, která má údajně denně vypouštět do jezera tuny jedů a odpadů.
Shodou okolností patří továrna firmě, jejímž majitelem je podnikatel, přítel prezidenta Vladimira Putina a nejbohatší Rus současnosti Oleg Děripaska.
Podle prokuratury celulózka, která je v provozu už od roku 1966, nelegálně vyhazuje odpad do jezera a rovněž v rozporu se zákonem z Bajkalu naopak čerpá vodu.
"Jen v okolí celulózky se nachází odpad a chemikálie o hmotnosti zhruba 400 tun," uvedla ekologická organizace Rosprirodnazor, která monitoruje znečištění jezera.
- Přečtěte si: Petrodolary mění Sibiř. V příjemné místo k životu
Světová banka před časem nabídla, že půjčí 22 milionů dolarů na modernizaci továrny a na ochranu jezera před znečišťováním, jednání ale nevedla k dohodě.
Také Kreml naznačuje, že Rusko začíná trochu "zelenat". Odstupující prezident Vladimir Putin nedávno oznámil, že v některých regionech je pětatřicet až šedesát procent zdrojů pitné vody hygienicky nevyhovující a je nutné zjednat nápravu.
Jeho nástupce Dmitrij Medveděv se nechal slyšet, že firmy, které budou usvědčeny z ekologických zločinů, musejí napříště v Rusku počítat s tvrdými tresty a pokutami.