Babišovo přijetí v Elysejském paláci je nepochopitelné, míní Macronův životopisec

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
10. 1. 2023 17:00
Andrej Babiš v úterý dopoledne zažil vítanou vzpruhu v kampani na Hrad. Francouzský prezident Emmanuel Macron ho na čtyřicet minut přijal v Elysejském paláci. Nad neobvyklou schůzkou tři dny před volbami se pozastavuje analytik a autor Macronova životopisu Joseph de Weck. Pro Aktuálně.cz také nastiňuje zákulisí návštěvy.
Andrej Babiš s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem na archivním snímku.
Andrej Babiš s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem na archivním snímku. | Foto: Reuters

O schůzku s Macronem požádal sám lídr hnutí ANO a prezidentský kandidát krátce před silvestrem, jak sdělila jeho spolupracovnice Tünde Bartha Lidovým novinám. Babiše údajně zajímalo, jak dopadla Macronova schůzka s americkým prezidentem Joem Bidenem.

"Emmanuel Macron zareagoval do půl hodiny a pozval ho na přátelské setkání. To nás mile překvapilo," popsala Bartha. Dodala, že návštěvu hodlá Andrej Babiš "využít" i ve čtvrteční televizní debatě prezidentských kandidátů na Nově.

Pro Babiše je přijetí u nejdůležitějšího muže Evropy vítaným krokem v prezidentské kampani. Komentátoři a marketingoví analytici se většinou shodují, že mu může pomoci prezentovat se u váhajících voličů jako ten, se kterým se mocní baví a považují ho za jednoho z nich. Babiš na Twitteru napsal, že jsou s Macronem "přátelé".

Proč se schůzkou s nynějším poslancem souhlasil francouzský prezident, je méně jasné. Všeobecně se zdůrazňuje, že Babišovo hnutí ANO je na evropské půdě členem stejné politické skupiny - liberální Renew Europe (Obnova Evropy) - jako Macronova strana, a francouzský prezident má proto důvod komunikovat se svým spojencem.

"Macron měl něco na srdci"

Příslušnost k jedné politické rodině je ale podle expertů málo na to, aby si Macron udělal čas na lídra české opozice. "Nic urgentního v evropské stranické politice, co by nešlo vyřešit po telefonu nebo třeba dopisem, se momentálně neděje," vysvětlil deníku Aktuálně.cz analytik pařížského Institutu Montaigne Joseph de Weck.

"Fakt, že Macron Babiše osobně přijal, znamená, že měl něco na srdci," dodal de Weck, který se zblízka věnuje zahraniční politice francouzského prezidenta a napsal o něm knižní politický portrét s názvem Revoluční prezident.

Co to mohlo být, ví jen Macron a nyní zřejmě už i Andrej Babiš. Lze však dovozovat, že to souvisí s Babišovou ambicí věnovat se evropské agendě, pokud by zvítězil ve volbách a stal se novou hlavou státu.

Podle několika zdrojů Aktuálně.cz je pravděpodobné, že si Babiš v případě úspěchu v prezidentských volbách řekne o zastupování Česka na zasedáních Evropské rady, tedy summitech unijních lídrů. Tam dosud jezdí předseda vlády, jde však o zvyklost, nikoli ústavou danou kompetenci a lze ji dohodou vlády a prezidenta změnit. 

"Andrej Babiš se už zhruba před třemi lety živě zajímal o pravomoci prezidenta v agendě EU," potvrdil redakci mimo záznam český diplomatický zdroj. Že by si chtěl Evropu držet u sebe po případném zvolení prezidentem, nasvědčuje jak schůzka s Macronem loni v říjnu (taktéž na žádost Babiše), tak výběr lidí, které by si s sebou vzal na Hrad. 

Zmíněná Tünde Bartha, s níž Babiš počítá jako s možnou kancléřkou, pro týdeník Respekt uvedla, že by to byli hlavně lidi, kteří se věnovali evropské agendě na Úřadu vlády v době jeho premiérování.

"Macron proto mohl mít důvod mluvit s Babišem jako s potenciálním staronovým členem Evropské rady," míní de Weck. "Babiš je neřízená střela a francouzský prezident se možná chtěl ujistit, že na summity EU nebude jezdit další troublemaker Orbánova typu," narážel analytik na maďarského premiéra. 

"Nepochopitelná schůzka"

Viktor Orbán po ruské invazi na Ukrajinu opakovaně blokoval sankce EU, jež inicioval kromě jiných i francouzský prezident. Babiš se k Ukrajině zatím vyjadřoval váhavěji než současná česká vláda, která ji od února výrazně podporuje.

Celkově autor politického profilu francouzského prezidenta považuje Babišovo přijetí před volbami za "nepochopitelné". Na domácí půdě to Macronovi podle de Wecka žádné body nepřinese, spíš se časem ozve kritika kvůli Babišovu vyšetřování francouzskou policií pro podezření z praní špinavých peněz a krácení daní při nákupu nemovitostí na jihu Francie.

"Logické by (z pohledu Macrona) mělo být podpořit spíš oba hlavní prozápadní kandidáty. Pokud Babiš prohraje, bude mít Macron co do činění s naštvanou českou vládou a prezidentem či prezidentkou, kteří jsou mu ideově daleko blíž, ale na které si neudělal čas," dodal de Weck.

Ještě před schůzkou s Macronem se Babiš s Paříži sešel s Bernardem Arnaultem, francouzským podnikatelem a nejbohatším mužem planety podle žebříčku Forbesu. Arnaultova rodina vlastní módní dům LVMH, pod který spadají luxusní značky jako Louis Vuitton nebo Dior a jeho majetek se odhaduje na téměř 200 miliard dolarů. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy