Babiš a StB? Dokumentům věříme, říká šéf ústavu

ČTK ČTK
13. 11. 2013 13:30
Slovenský Ústav paměti národa se připravuje na lednový soud. Žaluje ho český miliardář
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Ludvík Hradilek

Bratislava - Archivní svazky, které poukazují na spolupráci podnikatele a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše s komunistickou tajnou policií StB, považuje slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) za hodnověrné.

Vyplývá to z rozhovoru šéfa ústavu Ondreje Krajňáka s ČTK.

Právě ÚPN čelí nyní žalobě podané Babišem, který se u bratislavského soudu domáhá verdiktu, že byl veden coby agent StB neoprávněně. Většinu podobných sporů ÚPN v minulosti prohrál.

"Dali jsme (soudu) k dispozici takové dokumenty a doklady, které hovoří ve prospěch ústavu. Obecně existuje jen malá pravděpodobnost, že by evidence byly vykonstruované, když nezávisle na sobě existovaly ve třech svazcích," řekl Krajňák ke svazkům StB, v nichž je zmiňován agent Bureš, což prý bylo krycí jméno Babiše.

Důvěrník, pak agent?

Podle informací z osobního svazku Babiše se miliardář slovenského původu údajně stal v 80. letech důvěrníkem a později agentem komunistické tajné policie.

ÚPN, který svazky po StB spravuje, našel v archivu ještě dva další svazky, podle nichž agent Bureš donášel StB a také navštěvoval konspirační byt. Celý obsah spisů se ale nezachoval, protože jejich části byly skartovány.

Spis Bureš:

Krajňák odmítl spekulovat, zda Babiš vědomě spolupracoval s StB a zda byl jejím agentem.

"Víme, že StB v bývalém Československu odpovědně plnila své úkoly a že evidence agentů StB podléhala dvojí kontrole. Nepřepokládáme, že by při evidenci mohlo docházet k vážným chybám."

Pět desítek žalob

Ústav za celé období své existence čelil dosud 47 žalobám ohledně evidence lidí v archivních svazcích StB, většinu ukončených sporů ústav prohrál.

Krajňák soudí, že se tak stalo i vinou samé instituce, která v minulosti podle něj nevyužívala všechny dostupné právní prostředky ke zvrácení soudních rozhodnutí.

"Je naší povinností, abychom vždy byli na straně těch, kteří byli pronásledováni. Respektujeme ale i případy, pokud byl někdo ve svazcích evidován neoprávněně."

Zdroj: Aktuálně.cz

Nevyloučil ovšem, že v ojedinělých případech k takovému pochybení pracovníků StB dojít mohlo. "Čím více dokumentů se (o osobě) zachovalo, tak to jen potvrzuje pravost dokumentů a oprávněnost evidence."

Spis Bureš jen jako výkaz činnosti?

Babiš vědomou spolupráci s komunistickou tajnou policií opakovaně popřel a tvrdil, že svazek s krycím jménem Bureš vedla StB, aby vykazovala činnost. Dříve také prohlásil, že v době, kdy údajně souhlasil se spoluprací s StB, byl v zahraničí.

Přiznal ovšem, že za komunistického režimu přišel jako pracovník podniku zahraničního obchodu do kontaktu s jejími příslušníky, kteří se podle něj zajímali o dovoz nekvalitních fosfátů ze Sýrie.

Přelíčení ohledně Babišovy žaloby proti ÚPN má u slovenského soudu pokračovat v lednu. "Je to silný žalobce. Musíme se bránit. Pokud bychom zpochybnili obsah archivu a pravost dokumentů, tak bychom zpochybnili i smysluplnost ÚPN," soudí Krajňák.

 

Právě se děje

Další zprávy