Ázerbájdžán vyhlásil amnestii. Pustí dva tisíce vězňů

ČTK ČTK
7. 5. 2013 23:13
Kvůli nejasné "další kategorii" vězňů není zřejmé, zda se týká i politických vězňů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Baku - Z iniciativy manželky prezidenta Ilhama Alijeva v úterý ázerbájdžánský parlament schválil zákon o rozsáhlé amnestii. Zatím však není jasné, zda se bude vztahovat i na disidenty.

Mehriban Alijevová svým návrhem chtěla uctít památku někdejšího člena nejvyššího sovětského vedení a svého tchána Gejdara Alijeva, který se narodil před 90 lety.

Zakladatel politické dynastie Alijevů, označovaný opozicí za diktátora, byl od roku 1993 až do své smrti deset let ázerbájdžánským prezidentem.

Díky amnestii bude s okamžitou platností osvobozeno asi 2000 lidí s menšími tresty. Dalších 7000 odsouzených má šanci na snížení trestu - přednost mají mít invalidé, lidé starší šedesáti let a živitelé rodin.

Vzhledem k tomu, že amnestie se má vztahovat i na blíže neurčené "další kategorie" vězňů, není podle nezávislých médií zřejmé, zda se na svobodu dostanou i političtí vězni.

Ázerbájdžán vyhlásil podobné amnestie už v letech 2007 a 2009, vždy na návrh první dámy. Žádná z předchozích amnestií se osob odsouzených za politickou činnosti nedotkla.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Předseda FAČR Malík měl pozitivní test na koronavirus

Předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Martin Malík měl dnes pozitivní test na koronavirus. Je v izolaci a úterního mimořádného jednání výkonného výboru se stejně jako jeho další členové zúčastní přes videokonferenci.

"Na základě příznaků z druhé poloviny víkendu absolvoval Martin Malík během pondělí test na onemocnění covid-19, jehož vyhodnocení se ve večerních hodinách ukázalo jako pozitivní. Předseda je tak v karanténním režimu," řekl novinářům tiskový mluvčí FAČR Michal Jurman.

I přes nemoc podle něj Malík bude v úterý pracovat a zúčastní se plánovaného jednání výkonného výboru, který se bude zabývat situací po rezignaci místopředsedy Romana Berbra a členky výboru Dagmar Damkové.

Oba odstoupili poté, co propukla kauza údajné korupce a ovlivňování výsledků zápasů. Berbr je nejvýše postavenou osobou v aféře a minulou neděli byl jako jeden ze čtyř lidí poslán do vazby.

V kauze je celkem obviněno 20 osob v souvislosti s údajným ovlivňováním výsledků prostřednictvím rozhodčích. Kriminalisté tvrdí, že vše řídila organizovaná zločinecká skupina. Podle médií mělo jít hlavně o utkání Vyšehradu, který v sezoně 2018/19 postoupil ze třetí do druhé ligy. Zápasy měly být ovlivňovány i za účelem sázek.

Výkonný výbor byl se měl v úterý také zabývat komisí rozhodčích, kterou na začátku minulého týdne v reakci na aféru rozpustil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy