Blažek chce konfrontaci údajných autorů amnestie

Domácí ČTK Domácí, ČTK
6. 5. 2013 22:17
Prezident Zeman označil za autora amnestie poradce Hasenkopfa, ten ukázal prstem na právníka Koudelku
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Miloš Zeman označil za jednoho ze spoluautorů amnestie bývalého hradního právníka Pavla Hasenkopfa. Ten to ale odmítá. Za autora amnestie označil právníka Zdeňka Koudelku.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek pozval oba údajné autory textu amnestie na ministerstvo, kde si mají podle jeho představ před novináři vyříkat celý problém.

"Mě už to nebaví," uvedl Blažek v pořadu České televize Události, komentáře, když se měl k roli Koudelky v celém případu vyjádřit. Proto chce, aby do případu vnesli světlo Koudelka a Hasenkopf v přímé konfrontaci.

Podle prezidenta Miloše Zemana se Hasenkopf podílel především na kontroverzním aboličním článku, který zastavuje trestní řízení u dlouhodobě se vlekoucích procesů. Jako důkaz Zeman v pondělním prohlášení předložil vybrané části právníkovy e-mailové korespondence s exšéfem politického odboru Hradu Ladislavem Jaklem.

Hasenkopf okamžitě zareagoval na své facebookové stránce, kde prohlásil, že nikdy neodmítl "jakoukoliv spoluúčast" na aboličním článku, že ale jasně odmítl spoluautorství na konečné verzi amnestie a znovu připomněl její různé přípravné verze.

Tomu nasvědčuje korespondence mezi Hasenkopfem a Jaklem, kterou zveřejnil server IHNED.cz. V jednom z řady emailů datovaných mezi 19. říjnem a 19. prosincem 2012 se například Hasenkopf vymezuje vůči návrhu abolice u případů, u nichž trestní stíhání trvá déle než osm let a trestní sazba je do deseti let.

"Proč najednou 12 a 10 let?"

"V mém návrhu vůbec nebyly zahrnuty tresty vyšší jak pětileté, což se opíralo o zákonem danou hranici mezi přečiny a zločiny - tady jsme najednou u 12 a 10 let. Proč? A proč právě tato čísla - proč ne třeba 11 a 9 nebo 13 a 11?" ptal hradní právník.

V dalším emailu z 19. prosince, kdy si jich oba muži vyměnili nejvíce, také vyjadřuje přesvědčení, že by se abolice neměla vztahovat na případy, kdy byly průtahy v řízení z velké části způsobeny pachatelem nebo jeho obhájcem. "Nepsal to náhodou na míru nějaký advokát, který takto chce pomoci svému klientovi?" ptá se též ve zprávě Hasenkopf.

"V dohledné době zveřejním všechny dokumenty, které jsem v pátek předal prezidentu republiky," slibuje právník závěrem svého prohlášení na Facebooku.

A směrem k bývalému poslanci za ČSSD Koudelkovi, kterého označil za skutečného autora, napsal: "Dále zveřejním i některé SMS, které jsem v minulých dnech obdržel od Zdeňka Koudelky i Ladislava Jakla. Zdeňku, sorry, ale všechno má své meze a dál Tě nebudu krýt."

Hasenkopf tedy popírá spoluautorství na konečné verzi amnestie a tvrdí, že ji vytvořilo ministerstvo spravedlnosti. V pondělním rozhovoru pro server Lidovky.cz pak Hasenkopf za pravého autora amnestie označil Koudelku.

Nepřímo to potvrdil také ve Studiu ČT24. "Je mi líto, že to musím říci, ale verze ministerstva spravedlnosti byla napsána na počítači, který je označen jako Koudelka," uvedl Hasenkopf. Hradní exporadce dodal, že o autorství amnestie existují i další důkazy, ale odmítl je upřesnit.

Úkolem vyšetřit spoluautorství pracovníků Kanceláře prezidenta republiky Zeman pověřil nového kancléře prezidentské kanceláře Vratislava Mynáře, který po zhruba dvouměsíčním studování materiálů označil za spoluautory amnestie tři někdejší pracovníky kanceláře.

Jedním z nich byl právě bývalý právní poradce Hradu Hasenkopf, dalšími exšéf politického odboru Ladislav Jakl a někdejší hradní vicekancléř Petr Hájek. Všichni tři to odmítli.

V e-mailové korespondenci z 22. října 2012, kterou prezident předložil jako důkaz svého tvrzení, Hasenkopf píše Ladislavu Jaklovi: "Tím se dostávám ke čtvrté množině - vlekoucí se soudy vyřešíme jedině abolicí - naformulovat to lze, jen mi dodejte nějaké základní parametry, co je to vlekoucí se řízení (samozřejmě by tam musely být výjimky např. vraždy a podobně)."

Amnestie vznikala ve více verzích. Podívejte se, jak se měnily:

Hasenkopf předal Hradu vlastní důkazy

V dalším e-mailu pak podle Zemana uvedl: "Už to mám celé hotové, během dneška to přinesu včetně vlekoucích se soudů."

Hasenkopf Lidovkám sdělil, že trvá na tom, že jeho konverzace s Jaklem vedla k něčemu úplně jinému. "Ať je pan prezident tak laskav a přečte si můj návrh amnestie," sdělil serveru bývalý poradce. Podle něj prezident četl jeho podklady pouze povrchně.

Koudelka v prohlášení, které zveřejnil server Lidovky.cz, uvedl, že aboliční část amnestie nevymyslel a osobně ho nenapadla, což prý považuje za svou chybu. "Protože jsem nepřišel na nejdiskutovanější část amnestie, těžko se můžu hlásit jako její autor. Nicméně s amnestijním rozhodnutím v této části souhlasím," uvedl Koudelka, který prý návrh amnestie vypracoval již v roce 2008 a aktualizovaný ho postoupil na Hrad loni.

Hasenkopf minulý týden uvedl, že kanceláři prezidenta předal důkazy o autorství lednové amnestie. Rozhodnutí o zveřejnění jména autora nechal na Zemanovi. Zároveň uvedl, že pokud Hrad autora neoznámí a neomluví se za to, že Mynář označil za jednoho z autorů amnestie právě Hasenkopfa, exporadce jméno zveřejní sám.

Mezi zmíněnými podklady je podle Hasenkopfa například úplný přepis e-mailové komunikace týkající se amnestie či různé návrhy podoby amnestie.

"Předal jsem mu (Zemanovi) svůj návrh amnestie a další návrh, o kterém jsem přesvědčen, že vznikl na ministerstvu spravedlnosti. Předal jsem mu i konečnou verzi amnestie, jak to někdo na Hradě podle mě upravil na základě té ministerské," řekl. Dokumenty obsahují čísla počítačů, na kterých návrhy vznikly a které tedy mohou vést k autorovi amnestie.

Ministerstvo spravedlnosti pravost Hasenkopfových dokumentů zpochybnilo. "Pavel Hasenkopf opět nijak nedoložil, že dokumenty opravdu pochází z ministerstva spravedlnosti. Zatím je zcela zjevné, že tyto dokumenty má k dispozici z interní komunikace na Pražském hradě," sdělila mluvčí úřadu Štěpánka Čechová.

 

Právě se děje

Další zprávy