Canberra - Australskému premiéru Johnu Howardovi hrozí krach ve volbách. Snaží se tedy voliče získat slibováním masivních daňových škrtů.
Pondělní předvolební průzkumy dávají jeho socialistickému konkurentovi Kevinu Ruddovi před Howardovou Liberální stranou dvanáctiprocentní náskok. Parlamentní volby se konají už 24. listopadu.
Howard slíbil, že pokud mu voliči dají popáté v řadě důvěru, zajistí jim na ušetřených daních 34 miliard australských dolarů (téměř 600 miliard korun). V prvních dvou letech vlády podle jeho slov voliči ušetří 20 milionů (350 milionů Kč) australských dolarů týdně, roku 2010 už 35 milionů (612 milionů korun) za týden.
"Tento plán je o dalším budování a posilování australské ekonomiky, je o tom vytvořit více a nikoli méně pracovních příležitostí," prohlásil na volebním mítinku Howard, který také varoval, že rozkvět australské ekonomiky by mohl být ohrožen, pokud se Ruddova Labour Party ujme moci.
Ekonomika roste
Úlevy na daních by neměly státní rozpočet ohrozit, australská ekonomika roste rychleji, než se předpokládalo a neočekávané výnosy by podle odhadů analytiků měly během příštích čtyř let dosáhnout 12,5 miliardy australských dolarů (přibližně 218 miliard korun). Podle ministra financí Petera Costella by měla ekonomika státu příští rok růst tempem 4,25 procent.
Pozitivně to vidí i ekonom Deutsche Bank Tony Meer, který se domnívá, že si takovouto daňovou úlevu Austrálie nyní může dovolit díky mnohem vyšším daňovým výběrům, než se očekávalo.
Naopak opatrnější je vedoucí ekonom bankovní skupiny HSBC John Edwards.
"Je to přímá výzva centrální bance a myslím, že by to mohlo budoucí rozvoj ohrozit," cituje Edwardse agentura Reuters.
Howard je premiérem už od roku 1996 a země pod jeho vedením vykazuje stabilní růst. Nezaměstnanost je teď na nejnižším bodě za posledních 33 let a předchozí úlevy na daních dosáhly 110 miliard australských dolarů (téměř dva biliony korun).
V sázce Irák i Kjóto
Voliči však mohou toužit jak po změně, kterou ve své kampani propaguje Rudd, tak být znepokojeni z růstu úroků z hypoték na 6,5 procenta. Růst cen hypoték se totiž přímo dotýká tradičních konzervativních voličů na okrajích velkých měst.
Volby, které však podle pozorovatelů ovlivní zejména domácí témata, budou mít vliv i na setrvání australských jednotek v Iráku či na podepsání Kjótského protokolu.
ČTĚTE VÍCE: Vězeň z Guantánama chce do parlamentu
Opoziční vůdce Rudd chce australský vojenský kontingent z Iráku stáhnout a pod protokol omezující produkci skleníkových plynů připojit i australský podpis.
Svoji daňovou politiku však Kevin Rudd dosud nepředstavil, má ji oznámit později v průběhu kampaně.