Sydney - Australští vědci pátrající po zmizelém malajsijském letadle ve středu zveřejnili údaje o nezvyklém zvuku, který zachytily dva podmořské přijímače v Indickém oceánu zhruba v době, kdy 8. března pohřešovaný Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines přerušil satelitní komunikaci a beze stopy zmizel.
Hlavní vědec pátracího projektu nicméně uvedl, že naděje, že by byl zvuk spojený s letounem, je malá, napsala agentura AP.
Zvuk nízké frekvence zachytily podmořské snímače u západního pobřeží Austrálie před téměř třemi měsíci v den, kdy malajsijské letadlo s 239 lidmi na palubě odstartovalo z Kuala Lumpuru do Pekingu, aby po několika hodinách letu beze stopy zmizelo.
Mohlo jít o slabé zemětřesení
Vědci australské Curtinovy univerzity signál analyzují, aby zjistili, zda by mohlo jít o zvuk letadla padajícího do oceánu. Ovšem Alec Duncan, který vede pátrání po zmizelém letounu, uvedl, že zvuk se zdá být dost vzdálený od vypočtené trasy letu, která byla stanovena na základě známých satelitních a radarových údajů. Tudíž je podle něj nepravděpodobné, že by mohl pocházet od letadla.
"Jde o jednu z těch situací, kdy si přejete, aby to do sebe zapadalo, ale není tomu tak," řekl Duncan.
"Moc rád bych se tu posadil a řekl: 'Ano, tohle jsme objevili a je to z toho letadla', ale realitou je, že v oceánu se vyskytuje spousta věcí, které tam dělají hluk," dodal.
Zaznamenaný zvuk podle Duncana mohl pocházet z přírody - například mohlo jít o slabé zemětřesení. Šance, že by byl spojený s pohřešovaným letounem, je podle něj menší než 20 procent.
Navzdory rozsáhlému pátrání, do nějž se zapojilo několik zemí, se zatím po zmizelém letounu nepodařilo najít ani stopy.