Austrálie: Zůstaneme na Timoru, dokud bude třeba

pav
15. 2. 2008 16:41
Hon na atentátníky je zatím neúspěšný, napětí trvá
Australský premiér Kevin Rudd a jeho východotimorský protějšek Xanana Gusmao na tiskové konferenci v Dili
Australský premiér Kevin Rudd a jeho východotimorský protějšek Xanana Gusmao na tiskové konferenci v Dili | Foto: Reuters

Dili/Darwin - Australský premiér Kevin Rudd je v obtížné pozici. Loňské listopadové volby vyhrál v čele Labouristické strany i proto, že slíbil postupně stáhnout jednotky, které jeho předchůdce John Howard vyslal do Iráku. Ještě než svůj slib stačil splnit, už je nucen navyšovat počty  mírových sil v jiné konfliktní zóně - na Východním Timoru.

Rudd dnes absolvoval již druhou návštěvu nejmladšího asijského státu za poslední dva měsíce. A přestože se nezdržel déle než tři hodiny, zdůraznil, že Australané jsou připraveni svému blízkému sousedovi nadále pomáhat ekonomicky i vojensky.

Maličkou ostrovní zemí, která si po letech portugalské kolonizace a indonéské okupace teprve šestým rokem užívá nezávislost, otřásla v pondělí dvojice koordinovaných atentátů na nejvyšší vedení země.

ČTĚTE VÍCE: Východotimorský prezident je po atentátu v komatu

Z Dili do Darwinu

Zatímco premiér Xanana Gusmao z útoku na jeho vůz vyvázl bez zranění, prezident José Ramos-Horta utrpěl před svým domem dvojnásobný průstřel těla, ztratil osm litrů krve a lékaři mu jen tak tak zachránili život.

Východotimorský prezident José Ramos-Horta na snímku pořízeném během rozhovoru pro agenturu Reuters v červnu 2007
Východotimorský prezident José Ramos-Horta na snímku pořízeném během rozhovoru pro agenturu Reuters v červnu 2007 | Foto: Reuters

V současné době je hospitalizován v australském Darwinu. Podstoupil tam už několik operací, další jej čekají o víkendu. Už pátým dnem je udržován v umělém spánku, jeho šance na plné zotavení prý ale nejsou špatné. Věří tomu i premiér Rudd, který se na zpáteční cestě z Dili v Darwinu zastavil.

"Je to bojovník. Znám Josého dlouho, vím, že je to bojovník," uvedl na adresu nositele Nobelovy ceny míru za rok 1996 australský premiér, citovaný agenturou Reuters.

Podobně optimisticky promlouval několik hodin předtím i v Dili: "O osudech našich zemí se nebude rozhodovat přes hlaveň pušky, ale u volebních uren," prohlásil Rudd, který zároveň slíbil, že asi tisícovka australských vojáků zůstane na ostrově, dokud jich tam bude třeba.

"Kulka může zranit prezidenta, ale demokratické hodnoty nikdy neprostřelí," ujišťoval za východotimorskou vládu na společné tiskové konferenci premiér Gusmao a dodal: "Náš národ je hrdý národ. Jsme připraveni přejít od nejistoty ke stabilitě a od strachu k sebedůvěře."

ČTĚTE VÍCE: Timor se po atentátech opět propadá do chaosu

Atentátníci se skrývají v horách

Přes pozitivně laděnou rétoriku ale situace na Timoru zůstává napjatá a lidé se obávají možného obnovení násilností, které si před necelými dvěma lety vyžádaly několik desítek lidských životů a na 150 tisíc lidí vyhnaly z jejich domovů.

Pohřeb Alfreda Reinada se v Dili konal na svatého Valentýna. Pro mnoho Timořanů byl vzbouřený major hrdinou. Jak řekl v rozhovoru pro Reuters jeho blízký spolupracovník, Reinado se možná snažil pondělní akcí vyvolat předčasné volby a donutit zahraniční jednotky, aby z ostrova odešly
Pohřeb Alfreda Reinada se v Dili konal na svatého Valentýna. Pro mnoho Timořanů byl vzbouřený major hrdinou. Jak řekl v rozhovoru pro Reuters jeho blízký spolupracovník, Reinado se možná snažil pondělní akcí vyvolat předčasné volby a donutit zahraniční jednotky, aby z ostrova odešly | Foto: Reuters

Tehdejší krizi vyvolalo propuštění asi třetiny příslušníků armády, kteří stávkovali kvůli údajné diskriminaci ze strany velení. Odvolaní vojáci pak pozvedli zbraně proti vlastní vládě.

V jejich čele stanul zběhlý armádní major Alfredo Reinado, tedy stejný muž, který nyní zosnoval útok na prezidenta. Sám sice při pondělní přestřelce spolu s dalším útočníkem zahynul, ostatním vzbouřencům se ale podařilo prchnout a skrývají se v horách kolem Dili.

Reinadův nástupce v čele vzpoury, bývalý armádní poručík Gastao Salsinha, se navíc nechal slyšet, že pokud na ně mezinárodní jednotky zaútočí, budou se bránit do posledního muže.

Východotimorská prokuratura na Salsinhu a 16 dalších rebelů vydala zatykače, dosud se ale nepodařilo dopadnout ani jednoho z nich. 

 

Právě se děje

Další zprávy