Canberra - Dolní komora australského parlamentu schválila ve středu zákon, který uvalí na 500 největších australských znečišťovatelů životního prostředí daň za emise oxidu uhličitého.
Norma prošla australskou Sněmovnou reprezentantů velmi těsnou většinou hlasů - pro bylo 74 poslanců, proti 72.
Hlasování znamená velké vítězství pro menšinovou labouristickou vládu premiérky Julie Gillardové, která se v parlamentu musí spoléhat na podporu australských Zelených.
Zákon sice musí ještě v polovině listopadu schválit senát - horní komora parlamentu - ale labouristé a Zelení mají dostatečný počet senátorů, aby uspěli i v této komoře.
Daň za emise oxidu uhličitého je v Austrálii jedním z největších politických témat. V roce 2010 vedla k pádu tehdejšího labouristického premiéra Kevina Rudda, který se ji snažil prosadit.
Jeho stranická kolegyně a současně konkurentka Julia Gillardová pak před volbami v roce 2010 slíbila, že daň z emisí oxidu uhličitého prosazovat nebude.
Labouristé ale ve volbách nezískali většinu, a vláda premiérky Gillardové tak závisí v parlamentu na hlasech Zelených, kteří zdanění emisí požadují.
"Okamžitě ji zrušíme"
Proti dani za emise oxidu uhličitého bouřlivě vystupují opoziční liberálové, kteří označují Gillardovou za lhářku. Premiérku vyzývají, aby se voličům omluvila za to, že lhala, když slibovala, že takový zákon prosazovat nebude.
Tony Abbott, předseda liberálů a vůdce opozice ve Sněmovně reprezentantů, se okamžitě po schválení zákona zařekl, že ho zruší, pokud jeho strana vyhraje v roce 2013 federální volby.
"Zrušíme tu daň, rozeženeme byrokracii, která kvůli ní vznikne... slibuji na svou hlavu, tahle daň skončí," zapřísahal se.
Odpůrci této daně z řad obyvatelstva pak dokonce přerušili zasedání sněmovny, když začali z galerií pro diváky křičet urážky na premiérku Gillardovou.
Podnikatelé a hlavně těžební firmy varují, že australský průmysl ztratí kvůli dani na emise oxidu uhličitého konkurenceschopnost, což povede ke ztrátě tisíců pracovních míst, k zavírání uhelných dolů a zvyšování cen za elektřinu.
23 dolarů za tunu CO2
Zákon stanoví, že počáteční výše daně bude 23 australských dolarů za tunu vypuštěného oxidu uhličitého. Současně slibuje ale velkým firmám a domácnostem miliardové kompenzace za nárůst ceny elektrické energie.
Bude také vytvořen speciální fond ve výši deseti miliard australských dolarů, který má stimulovat investice do obnovitelné energie.
Daň za emise oxidu uhličitého začne být vybírána od velkých znečišťovatelů v červenci příštího roku, v roce 2015 pak Austrálie přejde na systém emisních povolenek.
Nejmenší kontinent produkuje pouhých 1,5 procenta z celosvětového objemu emisí CO2, ale pokud se toto číslo rozpočítá na hlavu, pak jsou Australané největšími znečišťovateli na světě.
Důvodem je výroba elektrické energie založená z 80 procent na spalování uhlí, jehož má Austrálie obrovské zásoby.