Austrálie ustoupila, zavře uprchlický tábor na Papui-Nové Guineji

Zahraničí Zahraničí, Adéla Očenášková
Aktualizováno 17. 8. 2016 10:19
Austrálie souhlasila, že uzavře dlouhodobě kritizované detenční centrum pro uprchlíky na Papui-Nové Guineji. Po jednání s australským ministrem pro migraci to oznámil papuánský premiér Peter O'Neill. Spory kolem uprchlického tábora se vlečou už měsíce. V dubnu papuánský nejvyšší soud rozhodl, že zařízení na ostrově Manus je protiústavní. Momentálně v něm pobývá zhruba 900 běženců. Austrálie dlouhodobě odmítá pouštět uprchlíky na své území a posílá je na vedlejší ostrovy – na dalších pět set jich je v Nauru, kde na jaře došlo k několika pokusům o sebevraždu.
Australské detenční zařízení na Papui-Nové Guinei.
Australské detenční zařízení na Papui-Nové Guinei. | Foto: Reuters

Port Moresby – Bezmála devíti stovkám běženců, kteří momentálně pobývají v uprchlickém táboře na papuánském ostrově Manus, svitla naděje, že zařízení v dohledné době opustí.

Australané po měsících vyjednávání ustoupili papuánským úřadům. "Papua-Nová Guinea a Austrálie se dohodly, že centrum bude uzavřeno," oznámil v papuánské metropoli Port Moresby premiér Peter O'Neill.

Tábor nebude uzavřen okamžitě, podle premiéra jde o citlivý problém, který nesmí být uspěchán. "Musí být v souladu se zájmy občanů Papui-Nové Guineje a blahobytem žadatelů o azyl a uprchlíků," upozornil O'Neill.

V zařízení momentálně pobývá 854 mužů, kteří by mohli být přemístěni do tábora na ostrově Nauru, který se ale rovněž dlouhodobě potýká s problémy a několik uprchlíků se tam kvůli špatným podmínkám pokusilo o sebevraždu.

Zavřete i Nauru, žádájí bývalí zaměstnanci

Oznámení přišlo v době, kdy se pro uzavření vyslovila i zhruba stovka bývalých zaměstnanců tábora. Ti v dopise tvrdí, že jediný způsob, jak zajistit bezpečnost lidí v detenčních táborech, je okamžitě je převézt do Austrálie.

"Situace je dále neudržitelná," zdůrazňuje Toby O'Brien, bývalý pracovník americké neziskové organizace Save the Children, která se zaměřuje na pomoc a podporu dětí v mnoha zemích po celém světě.

Podle něj by měl být neprodleně uzavřen i detenční tábor Nauru.

Obzvláště po nedávných zjištěních britského listu The Guardian, že na Nauru docházelo k fyzickému i psychickému násilí – například k sexuálnímu zneužívání. List vycházel ze zpráv o stavu v těchto zařízeních, které prosákly na veřejnost. Většina násilí byla páchána na ženách a dětech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Ruský plynárenský gigant Gazprom zastaví vývoz plynu do Moldavska, pokud do prosince nebude nová smlouva

Ruský plynárenský gigant Gazprom pozastaví vývoz plynu do Moldavska, pokud nebude do začátku prosince podepsán nový dodavatelský kontrakt. Oznámila to dnes podle agentury Interfax firma. Moldavsko po vypršení dřívějšího kontraktu muselo kvůli nedostatku energie vyhlásit stav nouze, upozornila agentura Reuters.

Moldavská premiérka Natalia Gavrilitaová v pátek uvedla, že Moldavsko a Rusko se stále nedokázaly shodnout na ceně a dalších podmínkách nové dohody. Dlouholetý kontrakt s Gazpromem vypršel Moldavsku koncem září, podle listu Kommersant byl ale prodloužen do konce října.

Zdroj: ČTK
Další zprávy