Austrálie ustoupila, zavře uprchlický tábor na Papui-Nové Guineji

Zahraničí Zahraničí, Adéla Očenášková
Aktualizováno 17. 8. 2016 10:19
Austrálie souhlasila, že uzavře dlouhodobě kritizované detenční centrum pro uprchlíky na Papui-Nové Guineji. Po jednání s australským ministrem pro migraci to oznámil papuánský premiér Peter O'Neill. Spory kolem uprchlického tábora se vlečou už měsíce. V dubnu papuánský nejvyšší soud rozhodl, že zařízení na ostrově Manus je protiústavní. Momentálně v něm pobývá zhruba 900 běženců. Austrálie dlouhodobě odmítá pouštět uprchlíky na své území a posílá je na vedlejší ostrovy – na dalších pět set jich je v Nauru, kde na jaře došlo k několika pokusům o sebevraždu.
Australské detenční zařízení na Papui-Nové Guinei.
Australské detenční zařízení na Papui-Nové Guinei. | Foto: Reuters

Port Moresby – Bezmála devíti stovkám běženců, kteří momentálně pobývají v uprchlickém táboře na papuánském ostrově Manus, svitla naděje, že zařízení v dohledné době opustí.

Australané po měsících vyjednávání ustoupili papuánským úřadům. "Papua-Nová Guinea a Austrálie se dohodly, že centrum bude uzavřeno," oznámil v papuánské metropoli Port Moresby premiér Peter O'Neill.

Tábor nebude uzavřen okamžitě, podle premiéra jde o citlivý problém, který nesmí být uspěchán. "Musí být v souladu se zájmy občanů Papui-Nové Guineje a blahobytem žadatelů o azyl a uprchlíků," upozornil O'Neill.

V zařízení momentálně pobývá 854 mužů, kteří by mohli být přemístěni do tábora na ostrově Nauru, který se ale rovněž dlouhodobě potýká s problémy a několik uprchlíků se tam kvůli špatným podmínkám pokusilo o sebevraždu.

Zavřete i Nauru, žádájí bývalí zaměstnanci

Oznámení přišlo v době, kdy se pro uzavření vyslovila i zhruba stovka bývalých zaměstnanců tábora. Ti v dopise tvrdí, že jediný způsob, jak zajistit bezpečnost lidí v detenčních táborech, je okamžitě je převézt do Austrálie.

"Situace je dále neudržitelná," zdůrazňuje Toby O'Brien, bývalý pracovník americké neziskové organizace Save the Children, která se zaměřuje na pomoc a podporu dětí v mnoha zemích po celém světě.

Podle něj by měl být neprodleně uzavřen i detenční tábor Nauru.

Obzvláště po nedávných zjištěních britského listu The Guardian, že na Nauru docházelo k fyzickému i psychickému násilí – například k sexuálnímu zneužívání. List vycházel ze zpráv o stavu v těchto zařízeních, které prosákly na veřejnost. Většina násilí byla páchána na ženách a dětech.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, nejvíce u podnikatelů ve službách

Důvěra v českou ekonomiku klesla v listopadu ve srovnání s říjnem o 4,4 bodu na 82 bodů. Níže byla naposledy v červnu. Snížila se důvěra podnikatelů i spotřebitelů. Nejvýraznější pokles zaznamenali statistici u podnikatelů ve vybraných službách a obchodě, kterých se přímo dotkla protiepidemická opatření.

Indikátor důvěry podnikatelů klesl v listopadu o 4,8 bodu na 81,7 bodu, v případě spotřebitelů se důvěra snížila o 2,9 bodu na 83,1 bodu. "Aktuální situace v lidech stále vyvolává velké obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace. Strmě též stoupá počet spotřebitelů, kteří se obávají růstu nezaměstnanosti," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

před 2 hodinami

Po odstávce znovu začal vyrábět druhý blok Dukovan

V Jaderné elektrárně Dukovany začal v noci na úterý po dvouměsíční přestávce znovu dodávat elektřinu druhý blok. První parní turbína v něm byla připojená 27 minut před pondělní půlnocí, druhá v úterý ve 04:11. Vyrábí tak tři ze čtyř dukovanských bloků. Plánovaná odstávka bloku číslo jedna spojená s výměnou části paliva za čerstvé, kontrolami a servisem zařízení začala 13. listopadu, potrvá do konce roku.

Elektrárna Dukovany má celkový instalovaný výkon 2040 megawattů. Kvůli pravidelné výměně části paliva už letos stály její bloky číslo tři a čtyři. Druhý dukovanský blok odpojili energetici od sítě 25. září. "Odstávka byla v důsledku platnosti ochranných opatření proti šíření koronaviru i omezených kapacit v době vrcholící vlny pandemie velmi náročná," uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Zdroj: ČTK
Další zprávy