Austrálie ustoupila, zavře uprchlický tábor na Papui-Nové Guineji

Zahraničí Zahraničí, Adéla Očenášková
Aktualizováno 17. 8. 2016 10:19
Austrálie souhlasila, že uzavře dlouhodobě kritizované detenční centrum pro uprchlíky na Papui-Nové Guineji. Po jednání s australským ministrem pro migraci to oznámil papuánský premiér Peter O'Neill. Spory kolem uprchlického tábora se vlečou už měsíce. V dubnu papuánský nejvyšší soud rozhodl, že zařízení na ostrově Manus je protiústavní. Momentálně v něm pobývá zhruba 900 běženců. Austrálie dlouhodobě odmítá pouštět uprchlíky na své území a posílá je na vedlejší ostrovy – na dalších pět set jich je v Nauru, kde na jaře došlo k několika pokusům o sebevraždu.
Australské detenční zařízení na Papui-Nové Guinei.
Australské detenční zařízení na Papui-Nové Guinei. | Foto: Reuters

Port Moresby – Bezmála devíti stovkám běženců, kteří momentálně pobývají v uprchlickém táboře na papuánském ostrově Manus, svitla naděje, že zařízení v dohledné době opustí.

Australané po měsících vyjednávání ustoupili papuánským úřadům. "Papua-Nová Guinea a Austrálie se dohodly, že centrum bude uzavřeno," oznámil v papuánské metropoli Port Moresby premiér Peter O'Neill.

Tábor nebude uzavřen okamžitě, podle premiéra jde o citlivý problém, který nesmí být uspěchán. "Musí být v souladu se zájmy občanů Papui-Nové Guineje a blahobytem žadatelů o azyl a uprchlíků," upozornil O'Neill.

V zařízení momentálně pobývá 854 mužů, kteří by mohli být přemístěni do tábora na ostrově Nauru, který se ale rovněž dlouhodobě potýká s problémy a několik uprchlíků se tam kvůli špatným podmínkám pokusilo o sebevraždu.

Zavřete i Nauru, žádájí bývalí zaměstnanci

Oznámení přišlo v době, kdy se pro uzavření vyslovila i zhruba stovka bývalých zaměstnanců tábora. Ti v dopise tvrdí, že jediný způsob, jak zajistit bezpečnost lidí v detenčních táborech, je okamžitě je převézt do Austrálie.

"Situace je dále neudržitelná," zdůrazňuje Toby O'Brien, bývalý pracovník americké neziskové organizace Save the Children, která se zaměřuje na pomoc a podporu dětí v mnoha zemích po celém světě.

Podle něj by měl být neprodleně uzavřen i detenční tábor Nauru.

Obzvláště po nedávných zjištěních britského listu The Guardian, že na Nauru docházelo k fyzickému i psychickému násilí – například k sexuálnímu zneužívání. List vycházel ze zpráv o stavu v těchto zařízeních, které prosákly na veřejnost. Většina násilí byla páchána na ženách a dětech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. Oznámila to v pátek ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml.

Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko se v žebříčku čerpání z EU fondů dostala na čtvrté místo, dosud nejvýše

Česká republika v posledních měsících rychle stoupá v žebříčku čerpání evropských fondů, ke konci července se mezi členskými zeměmi dostala na čtvrté místo. Je to dosud nejvyšší dosažená pozice. Evropská komise na uskutečnění projektů do ČR poslala 81 procent vyčleněných peněz pro období 2014 až 2020, konkrétně 535 miliard korun. Ke konci června byla ČR v žebříčku sedmá z unijní sedmadvacítky. Vyplývá to z dnes zveřejněných informací ministerstva pro místní rozvoj (MMR).

Na hodnotu 80 a více procent se dostalo zatím jen pět států. V čerpání fondů byly podle nich ke konci července úspěšnější než ČR Irsko, Lucembursko a Finsko. Těsně za ČR se umístilo Portugalsko, které dostalo proplaceno 80,8 procenta vyčleněných financí. Polsko se dostalo na 79,8 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy