Ukrajinci konečně dostanou zbraň, která je postrachem ruských letišť a základen

Martin Novák Martin Novák
24. 4. 2024 15:01
Američané pošlou mezi zbraněmi a municí za 61 miliard dolarů na Ukrajinu také střely země-země ATACMS. Umožní jim ve větší míře než dosud zasahovat nepřátelské objekty daleko za frontovou linií.
ATACMS má impozantní dolet. Ukrajina na ní bude muset ale čekat dlouho (video z 8. října 2023) | Video: Aktuálně.cz/Youtube/Defense TV

Po dnech spekulací potvrdil dodávku ATACMS (zkratka názvu Army Tactical Missile System) ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Výsledkem našich vyjednávání je, že dostaneme tyto rakety," oznámil Zelenskyj, který Američany o tyto zbraně dlouho žádal.

Důstojník ukrajinské armády a bývalý letec Oleksij Melnyk deníku Aktuálně.cz řekl, že je to skvělá zpráva a jednoznačný triumf pro jejich vojáky. "Máme kritický nedostatek střel s doletem delším než 150 kilometrů. Do jisté míry tento nedostatek kompenzujeme nasazováním dronů, které jsou sice levné a máme jich dost, ale jsou zranitelné protivzdušnou obranou nepřítele," popisuje situaci.

S dodávkou nových zbraní se to ale změní. "Budeme moci lépe likvidovat nepřátelskou techniku a je také třeba více útočit na ruská skladiště a zásoby v týlu. Pak převaha okupantů nebude tak velká," říká Melnyk. V ohrožení budou veškerá ruská letiště, kasárna, stanoviště protivzdušné obrany i dělostřelectva a také sklady paliva a munice.

Střely vyrábí zbrojovka Lockheed Martin, hlavice váží 227 kilogramů. Jeden typ má dostřel zhruba 165 kilometrů, další přibližně 300 kilometrů. Není jasné, který Ukrajina dostane a kolik kusů to bude.

Jednu zásilku už dostala Ukrajina loni v říjnu, ale Pentagon uvedl, že byla malá. Ukrajinci nasadili ATACMS zatím jen jednou. V polovině loňského října zasáhli letiště používaná okupanty v Luhansku a v Berďansku. Zničili mnoho vrtulníků a Zelenskyj si pochvaloval přesnost amerických střel.

Střely ATACMS lze odpalovat ze stejných zařízení jako HIMARS, která už Kyjev používá k vystřelování raket naváděných pomocí GPS v salvách až po šesti najednou. Rozdíl spočívá v tom, že z jednoho odpalovacího zařízení může být v jednom okamžiku vypálena pouze jedna střela ATACMS. Střely pro systémy HIMARS, které Spojené státy Ukrajině už dříve poskytly, mají dostřel zhruba osmdesát kilometrů.

Ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns řekl, že americká pomoc ve výši 61 miliard dolarů bude mít na ukrajinské vojáky také psychologický efekt. Posílí víru, že se mohou Rusům bránit a znovu otočit průběh války poté, co od loňského října ztratili území o rozloze 583 kilometrů čtverečních.

V Rusku informace o nových dodávkách ATACMS registrují. V debatě v ruské televizi ve večerním vysílacím čase moderátorka a propagandistka Olga Skabejevová vyjmenovávala města na okupovaných územích Ukrajiny a na západě Ruska, která jsou teoreticky v dostřelu těchto raket. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov ve středu pohrozil, že dodávky raket s delším doletem povedou jen k tomu, že Rusko vytvoří na Ukrajině delší nárazníkové pásmo.

Americké zbraně už jsou připravené k transportu na Ukrajinu v Německu a Polsku, dělostřelecká munice se dostane na ukrajinské pozice možná už o víkendu. Ukrajinci očekávají, že se ruská armáda ještě pokusí využít situace, kdy obránci nemají dost munice, a prorazit na některých úsecích fronty.

"Počítáme, že se pokusí vzít útokem město Časiv Jar. Soustředili kolem 25 tisíc vojáků. Bude to těžké ho udržet, ale dokážeme to," řekl mluvčí východní skupiny ukrajinských vojsk Nazar Vološyn. Časiv Jar leží východně od Bachmutu, který Rusové získali po těžkých bojích a s velkými ztrátami loni v květnu.

"Víme, že se pokusí nás překvapit útoky v místech, kde to nečekáme. Možná dosáhnou nějakých cílů, ale žádného strategického vítězství," řekl serveru Liga.net velitel ukrajinské Národní gardy Oleksandr Pivnenko. Garda sdružuje vojáky, policisty i pohraničníky, má zhruba šedesát tisíc příslušníků.

Video: Proč se Rusové zaměřují na město Časiv Jar

Proč se Rusko zaměřilo na ukrajinské město Chasiv Jar? | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy